02/19/12 16:31
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Безгрижните гласове на пролетта
Ансъмбъл Saltarello с концерт с Английска музика от епохата на РенесансаМиглена Павлова - сопран
Ана Иванова - цигулка
Катя Вълева - виола
Емил Михов - виола да гамба
Анна Каралашева - виола да гамба
С участието на:
Ивайло Донков - тенор
Кристофър Холман - бас
Янко Маринов - бас, вирджинал
Английска музика от епохата на Ренесанса в изпълнение на ансамбъл за старинна музика Saltarello ще прозвучи в Католическа катедрала "Св. Йосиф", в София. Програмата представя произведения от Уилям Бърд, Томас Талис, Джон Доулънд и др. За всички почитатели на старинната музика входът е свободен.
Българският ансамбъл за старинна музика "Saltarello" е създаден през 2000-та година. Неговата художествена мисия е да изпълнява западноевропейска средновековна, ренесансова и барокова музика и да популяризира тази рядко свирена у нас музика. Инструменталистите свирят на точни копия на оригинални старинни инструменти.Състои се от четирима музиканти (Ана Иванова – цигулка, Катя Вълева – виола, Емил Михов – виола да гамба, Ана Каралашева – виола да гамба) и сопрана Миглена Павлова.
В музиката на Ренесанса се разпространяват философските идеи на неоплатонизма (Фичино) и пантеизма (Патриции, Бруно и др.) Художествената култура на Ренесанса – това е личностното начало с основа на науката. Съществени изменения настъпват и в музикалната култура. Тя сега се представя с някой нови влиятелни творчески школи и непосредствено свързаните с тях водещи композитори : Франческо Ландини (XIV век) Гийом Дюфаи и Иоханесс Окегем (XV) Жоскен Депре (XVI) и др. Необичайно сложното майсторство на полифониците, тяхната виртуозна техника се оживява от яркото изкуство на битовите танци и изисканите светски жанрове. Все повече в произведенията се проявява лирико-драматизма.
На прага между Средновековие и Ренесанс в Англия се развива нов стил на композиране, който повлиява музиката на континента Европа до такава степен, че в поемата си „Le champion des dames” (1440г.) Martin Le Franc използва израза „contenance angloise” („английски маниер”), за да опише музиката на най-известните тогава бургундски композитори Giles Binchois и Guillaume Dufey.
След Реформацията в първата половина на XVI век църковната музика в Англия се променя значително. В днешно време тази музика е известна като English coonsort music. За нейното изпълнение се използват всякакви инструменти и гласове, но най-типични са ансамблите от виола да гамба.
Прочети цялата новина
Публикувана на 02/19/12 16:31 http://www.klassa.bg/News/Read/article/195861_%D0%91%D0%B5%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D1%82%D0%B0
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/02/19