02/28/12 19:10
(http://www.klassa.bg/)

Берлин отказа да обсъжда "защитната стена" срещу кризата

Срещата на върха на лидерите на еврозоната, предвидена за 2 март, бе отменена. Причина за това стана нежеланието на Германия да обсъжда средствата, които да бъдат отпуснати като защитна стена на еврозоната, съобщи Франс прес.
"Срещата на високо равнище на еврозоната бе анулирана", е потвърдил и пред АФП европейски високопоставен служител. Повод за дискусията стана призивът от страна на водещите финансисти от Г-20, които поискаха от Европа да издигне по-силна защитна стена срещу дълговата криза. В отговор на това президентът на ЕС Херман ван Ромпуй побърза да обяви, че ще организира среща на еврозоната на 1 и 2 март, на която да бъде обсъден размерът на Европейския механизъм за стабилност - общата структура за финансиране на закъсалите държави. За изграждането на защитна стена на еврозоната настояваха останалите участници в Групата на 20-те в замяна на увеличаване на фондовете на МВФ. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле обаче заяви, че не е абсолютно необходимо да се вземе решение още на тази среща и Европа има целия март за решение.
Нежеланието на Германия хвърли съмнение върху капацитета на Европа да се справи с дълговата криза. Ако бъдат слети Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) и Европейският инструмент за финансова стабилност (ЕИФС) и се стигне до консенсус за увеличаването на финансирането на МВФ, общият ресурс ще достигне 2 трлн. долара – два пъти повече от сумата, налята в световната икономика след фалита на Lehman Brothers. Само че за подобно европейско решение ролята на Германия е водеща, а Берлин няма намерение да налива още пари и смята, че ЕМС разполага с достатъчно средства.
Все пак на срещата на върха в ЕС, предхождаща тази на еврозоната, се очаква лидерите на страните с евро да „посочат президент на еврозоната“, като най-вероятно това ще е Херман ван Ромпуй. Провеждането на „специална среща на върха“ за еврозоната „не е изключена в края на месец март“, посочва източник на Франс прес.
Междувременно в понеделник вечерта депутатите от германския парламент одобриха с широко мнозинство втория помощен план за Гърция за 130 млрд. евро. 496 от общо 591 депутати казаха „да“ на спасителната програма. Петима депутати се въздържаха, а 90 бяха против. Както се очакваше зад правителството застанаха опозиционните Германска социалдемократическа партия и Зелените. Преди решаващия вот германският канцлер Ангела Меркел прикани народните представители да подкрепят спасителния пакет за южната ни съседка, макар че предупреди, че спасяването на Гърция не е лишено от рискове и няма 100% гаранция за успех. По думите й преодоляването на дълговата криза ще отнеме години, но Германия ще продължи да води курс, насочен към стабилизирането на общата европейска валута. Затова през 2012 г. най-силната икономика ще внесе в капитала на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), който през лятото ще смени Европейския инструмент за финансова стабилност (ЕИФС) 11 млрд. евро. Втората половина от вноската в същия размер ще бъде предоставена през 2013 г.
„Европа ще рухне, ако еврото претърпи крах, Европа ще спечели, когато еврото победи“, каза тя. Необходимо е да се продължи процесът на създаване на Съюза за стабилност за запазване на общата европейска валута, посочи германският канцлер. Все пак Меркел потвърди пред депутатите, че ще продължи да настоява за мащабни структурни икономически реформи в Атина. Затова и Европейската комисия ще засили контрола върху спазването на поетите ангажименти от страна на Гърция. В крайна сметка с одобрението на Бундестага германският канцлер вече има зелена светлина да ратифицира плана за спасяването на южната ни съседка на срещата на върха в Брюксел в края на седмицата.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване