02/29/12 12:38
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Списание .net гостува на "Класа": Предимства на онлайн бизнеса
![](http://www.klassa.bg/images/thumbs/class_bg/img_196882.jpg)
150 милиона души от ЕС пазаруват в интернет. 60% от европейците използват мрежата за сравнение на цени и доставчици и получаване на информация в реално време. Същевременно само един на всеки пет души, пазаруващи в интернет, купува извън границите на държавата си. Макар и 30 млн. души, това са само 7% от възрастното население на EС. Предприемачите се сблъскват с реални бариери да продават в други страни, а 8% от чуждестранните купувачи не успяват да купуват заради факта, че живеят в чужбина.
Един на всеки пет търговци на дребно в ЕС извършва трансгранични продажби, което означава, че 80% от търговците не се възползват от многомилионния пазар. И все пак многообразието на стоки и услуги, от които потребителят може да се възползва, нараства неимоверно.
Инициативата на частника
Малките и средните фирми лесно могат да пробият на пазара с минимални начални инвестиции. Разходите им за онлайн магазин са доста по-ниски от тези за поддържане на класически търговски обект. Трудно е обаче те да се задържат на пазара, където се конкурират с големите компании с добри маркетингови стратегии и с по-големи възможности за реклама.
Моделът, който малките и средните фирми налагат, е и най-разпространеният за момента – B2C (business to cоnsumer). B2C покрива предоставянето на услуги и продажба на стоки на краен клиент. Други възможни модели в електронната търговия са B2B (business to business – търговия на едро) и C2C (cоnsumer to cоnsumer – търговия между купувачи). B2B обхваща отношенията между компаниите и доставчиците, продавачите и производителите (високотехнологични компании като Cisco и Dell). Моделът за електронна търговия C2C отразява взаимоотношенията възникващи между частни лица – това са аукционите (http://www.ebay.com/). Според изследванията на консултантските компании, моделът B2B за електронна търговия бурно се развива и в близко бъдеще ще се наложи във всички отрасли от икономиката
Българската следа
Към 3 млн. българи ползват интернет, като средната им възраст е 30 години. Много малка част от тях обаче пазаруват онлайн. Липсата на разходи за търговски и складови площи, значително по-малкото количество персонал за обслужване на онлайн магазина и други фактори осигуряват по-ниска цена на продуктите, купувани онлайн.
В България в почти всички електронни магазини може да се заплати при доставката, в половината от тях – по банков път, и в около 20% – чрез дебитна или кредитна карта, регистрирана в Epay.bg. Останалите електронни и неелектронни методи се поддържат от под 10% от магазините. 45% процента от магазините все още поддържат наложен платеж като единствен начин за разплащане.
Макар активните интернет магазини в България да са към 1000, реално действащите онлайн магазини в България са не повече от 20–30. Около 20% от тях пък имат шестцифрен месечен оборот. Класацията на Web Counter в България се води от интернет хипермаркета get.bg, следван от книжарница “Пингвините”, eshop.bg, KupiCD.com и bgdot.com.
Въпреки кризата, почти двойно повече интернет потребители са прибягнали до електронните магазини от началото на годината.
Редица са положителните страни на интернет бизнеса. Освен малките разходи, които той изисква, се развиват и тясно специализирани е-шопове, подобрява се обслужването на купувачите, намалява се срокът за доставка. Денонощната активност на електронния магазин, както и широкият спектър от стоки, на които лесно може да бъде направена ценова съпоставка, обясняват положителната тенденция в развитието на е-търговията.
Електронната търговия значително променя традиционния пазар. Вследствие на нея купувачите придобиват значимост, те започват да диктуват условията. Все повече българи осъзнават тази възможност и прибягват до електронната търговия – така те избягват досадното разхождане по магазините и разчитайки на богатия асортимент от стоки и услуги в интернет, бързото сравняване на цените и доставката до дома, пестят от времето си. Поради голямата конкуренция на пазара е-търговците стават все по-гъвкави и креативни спрямо клиентите си. Много отстъпки, игри и подаръци съпътстват продаваната стока. Електронният пазар се превръща в пространство, отворено за диалог между продавачи и купувачи, което може само да облагодетелства нас като клиенти. Как да не се възползваме?
Прочети цялата новина
Публикувана на 02/29/12 12:38 http://www.klassa.bg/News/Read/article/196882_%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5+.net+%D0%B3%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%22%D0%9A%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0%22%3A+%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/02/29