03/08/12 22:24
(http://e-vestnik.bg/)

Тихата революция на средната класа

в. Цайт

Китайки пред луксозен магазин в Пекин. Снимка: луксуо

През последните 15 години близо един милиард души се измъкнаха от бедността. Новата средна класа движи икономиката и изисква правова държава. Според западните мащаби тези хора не са богати, но все пак загърбиха бедността и разполагат с време и пари за нещо повече от просто оцеляване.

Увеличаването на тази средна класа в голяма степен се дължи на бързия икономически растеж в Китай и Индия и най-вероятно ще продължи. Сега близо половината от средната класа в света живее в Европа, Северна Америка и още няколко заможни държави. До 2030 година обаче близо две трети от средната класа, която се очаква тогава да достигне 5 милиарда души, ще живеят в бързо развиващи се държави, най-вече в Азия.

Защо това да е революция?

Средната класа е историческа аномалия. Повечето хора, живели някога, са били много бедни. Маркс и Енгелс, които са свидетели на раждането на индустриализацията, пишат: “Цялото общество се разцепва все по-силно на два враждебни лагера, на две големи противостоящи си класи - буржоазия и пролетариат”.

Случва се обаче нещо друго, нещо, което двамата философи не са предвидили - заплатите се увеличават и благодарение на този фактор работещото население става не по-бедно, а по-богато. Вместо дълбоко разцепление индустриалното общество преживява укрепването на широка и състоятелна средна класа.

Рядък триумф

За човечеството това е история със щастлив край. Сега се оплакваме от печалното състояние на икономиката ни или от неадекватността на политическите ни лидери, но исторически погледнато съществуването само на общество като германското, в което по-голямата част от населението е в добро здравословно състояние и се наслаждава на образование, свободно време и участие в политическото управление, е рядък триумф.

До неотдавна подобен успех имаха малък брой хора в няколко държави. По-голямата част от населението на света е и остава бедно. Нещата обаче се променят - средната класа би могла да се разпростре в целия свят. Това е важно, дори ако в същото време милиарди други хора не успеят да се измъкнат от бедността. Има множество причини да се стремим към увеличаване на световна средна класа и то точно сега.

По-широка средна класа може да стане “двигател за растеж” на икономиката. Тя е съставна част от един Circulus Virtuosus (от латински - положителен цикъл - бел. ред.), в който благосъстоянието води до още по-голямо благосъстояние, а икономическият успех може да бъде трайно осигурен.

Влиянието на широката средна класа стига далеч извън собствените й граници. Тя, например, може да повлияе положително на бедните, тъй като с данъците си финансира социална мрежа, от която печелят и най-бедните слоеве на населението. Членовете на средната класа по правило са добре образовани и участват активно в политическия живот.

Ползата от средната класа е за цялото общество

Силната средна класа печели по-скоро от наличието на правова държава, от независимото правосъдие и като цяло от по-голяма политическа прозрачност и задължение на управляващите да дават отчет за дейността си. Чрез тези свои изисквания силната средна класа може да подобри институционалните структури. Разрастването на средната класа обаче носи не само предимства - цената на успеха се плаща от околната среда. Условията за живот на милиони хора могат да се подобрят чрез неограничаваното използване на природни ресурси, което обаче поставя под силен натиск регулаторните процеси на нашата планета. Най-познатият, ако не и единственият известен страничен ефект от удобния ни начин ...

Публикувана на 03/08/12 22:24 http://e-vestnik.bg/14139/tihata-revolyutsiya-na-srednata-klasa/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване