(http://e-vestnik.bg/)
Как се стопи фискалният резерв и защо лихвите са високи
От няколко дни темата за фискалния резерв на държавата е доста дискутирана публично. Казват се какви ли не числа, правят се прогнози, но ето какво показват официалните данни на Министерството на финансите (само за 2012 г. източник е Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в парламента).
Резервът е паднал на нивото от 2005 г. Ясно се вижда, че ако правителството продължи да харчи със същите темпове фискалният резерв ще свърши след две години. За да не се случи това правителството трябва да балансира бюджета и да продължи приватизацията.
Харченето на фискалния резерв изкуствено ще държи лихвите високи
Лихвите продължават да са гореща тема. Участвах в “12+3″, радио “Хоризонт”, по темата за качването на лихвите. Ето част от моите отговори пред БНР:
Фискалният резерв не трябва да се харчи в такива несигурни времена. Това е една рискова операция, която изкуствено ще държи лихвите на сравнително високи нива. Държавата трябва да спре да се занимава с популизъм и да се концентрира върху основните си функции – трябва да осигури стабилност и добра среда за бизнес. Тогава лихвите сами ще си паднат. В момента, в който чуждестранните инвеститори видят, че България успява да балансира бюджета си и че има много по-благоприятен бизнес климат от страните от региона, тогава ще започнат да се увеличават инвестициите и заетостта, икономиката ще започне да расте, след което лихвите ще започнат да падат.
Данните на БНБ показват, че не само през януари, но и през декември лихвите по кредитите са тръгнали леко нагоре. Трябва да изчакаме и данните за февруари, за да видим дали това покачване ще се превърне в тенденция, посочи Матеев. Според него са няколко обясненията за това покачване на лихвите:
Първо – ако погледнем какво показват котировките на т. нар. CDS-и, които показват до колко има риск България да фалира. Данните показват, че те са на доста високи нива, много по-високи от предходните месеци. През февруари тези CDS-и падат. Ноември и декември имаме най-високите нива от началото на 2009 г. Другото обяснение не е свързано с конкуренцията, а по скоро с това, което прави държавата. Моите изчисления показват, че ако държавата продължи да харчи фискалния резерв със същата скорост, с която го прави от 2009 г. насам, след 2 години страната ни ще остане без фискален резерв, а това е един от сериозните буфери по време на криза.
Намаляването на фискалния резерв увеличава риска. Другото нещо, което увеличава риска, е от 2 месеца насам постоянната кампания от страна на Министерството на финансите да убеди българското общество, че средствата в Сребърния пенсионен фонд, които също са част от фискалния резерв, трябва да бъдат инвестирани в държавни ценни книжа.
Третото нещо е, че бюджетният дефицит продължава да бъде сравнително голям за една по принцип рискова страна. Това няма как да не се отрази на риска. Всички тези фактори обединени, доведоха до това покачване на лихвените нива.
Абсолютно некоректно да се сравняват лихвите в Гърция, Германия, Австрия с тези в България.
От блога “Икономика на всичко” - iordanmateev.blogspot.com
* Йордан Матеев е икономически журналист, гл. редактор на българското издание на сп. “Форбс”. Член е на УС на Българската макроикономическа асоциация. Работил е като репортер в “Плюс-минус” на БНТ, икономически редактор в “Капитал” и главен редактор на изданията на The Economist в България. В блога си “Икономика на всичко” той пише оригинални мнения ...
Свързани новини:
Виж всички новини от 2012/03/09