(http://e-vestnik.bg/)
Сърбите се затварят в себе си
в. Политика, Белград
Неотдавнашно проучване показа, че над две трети от гражданите на Сърбия вярват, че животът им би бил по-добър, ако бе оцеляла бившата Югославия с тогавашното си устройство. Две десетилетия след разпадането на някогашната обща държава обаче малко от нея остана същото. От лекциите и учебниците изчезнаха Мирослав Кърлежа, Прежихов Воранц или Кочо Рацин. Тук и там виждаме по телевизията някоя серия или филм от бившите ни републики, но от някогашната мултикултурност не е останало почти нищо.
До какви последици за обществото и културата води фактът, че Сърбия вече не е мултиетническа страна, каквато бе някогашната Югославия?
Взаимно неразбиране, конфликти и размирици се появяват и във вътрешните въпроси на националните малцинства, на което сме свидетели, когато става въпрос за бошнячката или влашката общност.
От друга страна, известната затвореност на обществото и все по-честите прояви на нетолерантност и ксенофобия могат да бъдат индикатори за много по-опасни процеси, предупреждават събеседници на “Политика”. Ако децата с различна националност в нашата страна, както е например в Суботица, често не могат да намерят общ език, а разговарят на английски, тогава се поставя въпросът какво се е случило със Сърбия и доколко тя е или не е все още мултиетническа.
Социологът Душан Янич обяснява, че многонационалността не е същото като мултикултурността и сравнението с предишните години не е съвсем коректно. Мултикултурността е либерална концепция на уреждане на обществото и вътре в него на уреждането на отношения между различните култури, религии, нации, цивилизации, т.е между хора, които принадлежат на различни култури. Следователно това не е политическа концепция.
Социалният психолог Драган Попадич обяснява, че със засилването на междуетническите конфликти, а още повече с войните и разпадането на държавата в началото на деветдесетте години, някогашното “братство и единство” е изчезнало от употреба.
Голямата етническа дистанция говори за социална изолираност на групите, а крайно голямата етническа дистанция предупреждава за вероятна дискриминация и вражда, която съществува между групите. Младите хора като цяло показват малко по-голяма дистанцираност. Във всички проучвания последователно се вижда отрицателната свързаност на нивото на образование и дистанцията - по-образованите анкетирани показват по-голяма отвореност към други етнически групи.
По-голяма дистанция показват и анкетираните, които имат по-негативно отношение към демокрацията, които са по-религиозни, по-малко доволни от своя живот, които често се определят като десница. В ново проучване в 11 европейски страни е намерена позитивна обвързаност между религиозността и етническата нетърпимост, казва Попадич.
Радикална е разликата в положението на националните малцинства във Войводина в сравнение с Централна Сърбия, тъй като във Войводина се зачитат получените права, напомня социологът Владимир Илич от Центъра за развитие на гражданското общество, неправителствена организация от Зренянин.
Според нашите закони правото на образование, информиране, официална употреба на езика и писмото и поддържане на националната култура имат малцинства, които са 15 процента от населението в някоя община. Във Войводина обаче право на официална употреба на езика и писмото имат всички, които преди са имали това право. С изключение на ромското, най-тежко е положението на влашкото национално малцинство в Сърбия. Власите нямат право на образование, информиране, официална употреба на езика и писмото.
Затова е окуражаващо споразумението между президентите на Сърбия и Румъния Борис Тадич и Траян Бъсеску на 1 март тази година в Брюксел. Забелязва се, че през последните няколко години в докладите на Европейската комисия за напредъка на Сърбия и в докладите на мониторинговите мисии на Съвета на Европа има все по-малко забележки във връзка с положението на националните малцинства в Сърбия, разкрива Илич.
В Сърбия обаче има етническа дистанция, която съществува сред югославските народи още от шестдесетте години. Дори непосредствено преди избухването на военните конфликти тя бе на ниско и под средно ниво в сравнение с други мултиетнически общества, напомня Драган ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/03/16