03/21/12 18:09
(http://www.klassa.bg/)

Букурещ поиска 17 кв. км от нашите черноморски води

“Съществува спорна зона” между Румъния и България по отношение на държавната граница между териториалните ни води в Черно море, където неотдавна бяха открити находища на газ и петрол. Това заяви външният министър на северните ни съседи Кристиан Дяконеску, цитиран от БГНЕС. “Наистина става дума за 17 кв. км, не е много, но между европейски държави, сътрудничещи си максимално в много аспекти, с общи интереси в много области, не виждам защо тези неща да не бъдат решени много бързо", каза той пред местни медии. Дяконеску подчерта, че темата съществува от много време и Румъния не изявява териториални претенции, но “това са сфери от национален интерес и за двете страни, които в даден момент трябва да бъдат решени, защото се появяват проблеми, да речем, с експлоатацията, с концесията”.
Споровете за черноморските териториални води получиха нова перспектива след откриването на петрол и природен газ в черноморския шелф. Те са открити в район, който Букурещ получи от Украйна с решение на Международния съд в Хага, и все още не е ясно дали откритите залежи от въглеводороди са достатъчни за експлоатация. Според експерти периметърът с размер около 9700 кв. км, получен от Румъния с решението на съда, крие близо 100 милиарда куб. метра газ и 10 милиона тона петрол. Не е известно какви залежи може да има в българската част от шелфа.
Дяконеску добави, че ще бъдат проведени разговори на ниво експерти с българската страна. Трябва да се обсъди и положението на “румънското малцинство” в България, каза министърът.



МВнР: Преговорите текат от 20 години в приятелска атмосфера


България и Румъния водят преговори за делимитация на черноморските пространства от повече от 20 години, предаде българското Министерство на външните работи. Според информацията последният засега, седемнадесети кръг, се е състоял в София през декември 2011 г. Следващият предстои в Букурещ тази година. Преговорите текат в приятелска атмосфера, като и двете страни се стремят към уреждането на въпроса чрез подписване на двустранно споразумение. Това не води до проблеми в двустранните отношения, които са “партньорски, добросъседски и в духа на общата ни принадлежност към ЕС”, подчертават от МВнР.
По повод думите на Дяконеску за “румънското малцинство в България” външният министър Николай Младенов подчерта, че “правата на всички граждани в Република България се спазват стриктно, съобразно с разпоредбите на българската конституция, като не зависят от техния етнически произход”. “В България съжителстват много и различни етноси, които могат да се заявяват като такива и имат равни права на вероизповедание, труд и достъп до образование. Що се отнася до българските граждани от румънски етнически произход, които впрочем според последното преброяване са 891 души, те имат свое училище и църква, които функционират традиционно у нас”, добави Младенов. Той добави, че на последното съвместно заседание на правителствата в Букурещ темата за “състоянието на румънското малцинство” не е била сред множеството обсъдени въпроси от взаимен интерес.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване