(http://e-vestnik.bg/)
Ако фракингът стане безопасен…
Ройтерс
Еколози и енергетици изглежда вървят към консенсус, който ще позволи широко използване на хидравличния удар (т.нар. фракинг) за проучвания и добив на петрол и газ в замяна на по-строги правила за тази технология като циментирането на сондажите и осигуряването на стените на кладенците.
В анализ на страниците на Wall Street Journal Ръсел Голд обяснява как позициите на представители на енергийния сектор и на природозащитниците започват да съвпадат по това, че лошата конструкция на сондажните кладенци, а не фракингът, са виновни за случаите на замърсяване на подпочвени води с използваните в процедурата субстанции. (В статията става
дума, че течовете са заради лошо спояване на бетона с няколкото пласта тръби около кладенеца - така газът попада в подпочвената вода не на нивото на хидравличното разбиване, а не много по-високо в сондажа, което би могло да се избегне с по-добър контрол и изчакване от поне 8 часа за втвърдяване на бетона - бел.ред.)
Тази дебат е изключително важен. Ако замърсяването се свързва с лошо строителство, проблемът може да бъде разрешен с по-добри практики в индустрията и по-строги регулации. Ако замърсяването е последица от фракинга, много трудно ще се създадат регулация и по-добро инженерно решение, което да го направи безопасен.
“Всички известни случаи със замърсяване на подпочвени води са предизвикани от проблеми с кладенците”, казва Скот Андерсън, цитиран в статията. Той е главен съветник на Фонда за защита на природата (Environmental Defense Fund).
Насочването на отговорността към лоши кладенци и строителство, а не към фракинга, предполага, че всъщност кладенците за шистов газ не са по-опасни от тези при конвенционалния добив. Това предполага още, че вместо да се налага тотална забрана, фракингът може да се направи по-безопасен чрез сравнително елементарни подобрения.
Още нещо много важно - фракингът би могъл да стане политически приемлив и да спечели на индустрията “обществен лиценз за работа”, от който тя силно се нуждае, както и да позволи на политиците да одобрят тази практика. В крайна сметка резултатът може да бъде масово използване на тази технология в САЩ и Европа.
Малцина политици приемат открито фракинга. Президентът Барак Обама предпочита да говори за шистов газ и никога не споменава директно думичката с буквата “Ф”. Във Франция забраниха технологията. България и други страни и райони наложиха мораториум до извършването на допълнителни проучвания.
Но е твърде лекомислено да се отхвърля потенциалът й да отвори за добив големи количества природен газ, а вероятно и петрол, от разположените дълбоко под повърхността скали. Усъвършенстването на технологията е също така важно за бъдещото прилагане на складирането на въгледонен двуокис в подземни хранилища.
За някои политици в САЩ и Западна Европа фракингът е чудодейна технология, обещаваща изобилие от енергия, намалена зависимост от петролни и газови доставчици от нестабилния Близък изток и начин безболезнено да се намалят въглеродните емисии чрез преминаване от въглища към газ. За природозащитниците фракингът обещава намаляване на емисиите и повече евтин газ като алтернативен източник на нестабилното производство на енергия от вятър и слънце.
За индустрията фракингът дава надежда на международните петролни компании, както и на мнозина малки и по-изобретателни, за достъп до нови ресурси в стабилни държави с гостоприемна бизнес среда, както и избягване на проблемите с ресурсния национализъм, спъващ експанзията в големи производители на традиционни петрол и газ като Саудитска Арабия, Либия и Русия. За потребителите фракингът обещава евтин газ и бензин.
Това наистина е win-win-win-win технология. Но само ако може да се прилага безопасно и по приемлив за хората начин.Тя е съществена част от това, което Международната агенция по енергетика нарече “златната епоха на газа”. Политици и еколози се надяват природен ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/03/22