03/23/12 18:52
(http://www.klassa.bg/)

25 години в залата на славата

По-голямата част от 140-те милиардери, намерили място в първата годишна класация на сп. "Форбс" през 1987 г. вече или са умрели или са отпаднали от редиците на най-богатите. Уви, успехът често е краткотраен. Но присъствието и в последната 25-та годишна класация на имената стоящи зад познати търговски марки като DuPont и IBM показва, че благоразумното и умно управление, в съчетание с малко повече късмет, са доказани стражи срещу времето и пазарните сили.

В 25-тото юбилейно издание на традиционната класация на сп. "Форбс" на милиардерите в света присъстват 24 лица, които очевидно притежават тези уникални качества, превърнали се в тяхна "запазена марка". Те не само са фигурирали в първия списък на сп. "Форбс" през 1987 г., но са се класирали и за всяко следващо издание на класацията през изминалия четвърт век. Това ги прави истински легенди на капитализма.

Човекът заемащ челно място в тази зала на славата е Бил Гейтс. Това на пръв поглед може да ви се стори изненадващо, докато не си припомним, че Microsoft е публично дружество от март 1986 г., а Бил Гейтс израства от IT-вундеркинд до благотворителен революционер на средна възраст. Въпреки факта, че филантропската дейност на Гейтс вече приближава внушителните 30 млрд. щатски долара, състоянието му е нарастнало 48.8 пъти - от 1.25 млрд. щ. д. при дебюта му в класацията на сп. "Форбс" през 1987-а до 61 млрд. щ. д. днес.

Партньорът на Гейтс в дарителския фонд Giving Pledge също е истинска легенда на сп. "Форбс". От първоначалните 2.1 млрд. щ. д. през 1987-а, състоянието на Уорън Бъфет е нарастнало на 44 млрд. щ. д. На Бъфет му е станало навик да раздава милиарди долари всяка година чрез прехвърляне на акции от неговата инвеститорска компания Berkshire Hathaway на благотворителни фондации. Ако сега той се опита лично да спаси хазната на САЩ, както неговите политически опоненти предложиха да направи, Бъфет може и да не остане още дълго в залата на славата на сп. "Форбс". За момента, обаче, Бъфет се е фокусирал върху благотворителна дейност предимно чрез фондацията "Бил и Мелинда Гейтс".

Третият и последен присъединил се към филантропската инициатива Giving Pledge на Бил Гейтс и Уорън Бъфет член на залата на славата на сп. "Форбс" е потомък на една от историческите индустриални фамилии в САЩ - Рокфелер. Дейвид Рокфелер старши е единственият жив внук на основателя на "Стандарт Ойл" Джон Д. Рокфелер. Дейвид Рокфелер е вложил семейните пари в банково дело и недвижими имоти в Ню Йорк Сити.

Не само богатството на американските наследници е издържало теста на времето. Французойката Лилиан Бетенкур, чийто баща основава L'Oreal през 1907-а, сега е законен собственик на 24 млрд. щ. д., като богатството й се е увеличило от 1 млрд. щ. д. през 1987 година.

Японският магнат на недвижими имоти Eйтаро Итояма поддържа една империя, състояща се от девет голф игрища, наследени от баща му. Ако имотите на Итояма бяха в САЩ, а не в Япония, състоянието му вероятно щеше да бъде на стойност под 1 млрд. щ. д. За щастие на Итояма, неговите голф игрища се оценяват общо на повече от 2.7 млрд. щ. д. в бедната откам земя Япония. Въпреки, че Итояма е член на клуба на милиардерите на сп. "Форбс" вече четвърт век, състоянието му може и да не е толкова устойчиво колкото може да се предполага. Трябва да имаме предвид, че щатската валута се е обезценила значително през последните 25 години. И докато нетната стойност на богатството нa Итояма е намаляла само със 100 млн. щ. д.в номинално изражение - от 3 млрд. щ. д. през 1987-а до 2.9 млрд. щ. д. през 2012-а, в реално изражение то е намаляло повече от два пъти . Сегашните 2.9 млрд. щ. д. се равняват приблизително на 1.45 млрд. щ. д. през 1987 г., като загубата на реалната стойност се дължи до голяма степен на сгромолясването на японския пазар на недвижими имоти в началото на 1990 г. и последвалото "изгубено десетилетие" за Япония. Но независимо дали измерваме състоянието на Итояма в номинални или коригирани спрямо инфлацията долари, той се нарежда сред членовете на залата на славата на милиардерите на сп. "Форбс".

Други легенди като Дейвид Сейнсбъри от Великобритания са такива само в номинално изражение. Прадядото на Сейнсбъри основава веригата супермаркети Sainsbury през 1869 г., от които произтича сегашното богатство на барон Сейнсбъри, което обаче се е свило от 1.6 млрд. щ. д. през 1987 г., до 1.1 млрд. щ. д. днес. По отношение на покупателната способност тези 1.1 млрд. щ. д. се равняват на 550 млн. щ. д. от 1987-а, което е 65% спад в реално изражение.

По-голямата част от милиардерите са влезли в залата на славата на сп. "Форбс" благодарение на получено по наследство богатство, но сред останалите фигурират рискови "играчи", вещи не само в създаването, но и в поддържането на епични състояния. Предприемачи като Ли Ка-шин от Хонгконг са издържали теста на времето. Семейството му избягва от Китай през 1940 г., за да избегне политическите промени в страната през този период и след като бащата на Ли умира рано, върху невръстния юноша пада отговорността да изхранва семейството. Принуден да напусне училище преди да е навършил 15 години, той започва да работи в компания за производство на пластмаса, като често се труди по 16 часа на ден. Ли бързо си създава репутация на работлив и сериозен служител, което му помага да се изкачи в йерархията на компанията. Усърдието и находчивостта на младежа му помагат изключително много и работейки повече от шест години в подобна фирма, Ли натрупва нужното ноу-хау, за да отвори собствен бизнес в същата сфера. Само на 21 години той стартира собствена компания за производство на пластмаса, а първия си милион прави от производството на пластмасови цветя. От първоначалните 1.6 млрд. щ. д., с които влиза в класация на сп. "Форбс" през 1987 г. състоянието му се увеличава на сегашните 25.5 млрд. щ. д., достатъчни да го направят най-богатият човек в цяла Азия.

Някои лица, които може би сте очаквали да видите в залата на славата на сп. "Форбс" отсъстват, тъй като те са постигнали статута на милиардери само една година по-късно, за да пропуснат първото издание на класацията. Сред пропусналите списъка на милиардерите през 1987-а, фигуриращи обаче във всяко следващо издание са легенди като Дейвид и Чарлз Кох, всеки от които сега притежава 25 млрд. щ. д., Съмнър Редстоун, чието състояние в момента се оценява на 4.4 млрд. щ. д. и Роналд Перелман, чието богатство се е увеличило от 1 млрд. щ. д. през 1988 г. до 12 млрд. щ. д. днес.
 
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване