03/29/12 21:50
(http://e-vestnik.bg/)

Газета.ру: Българите се отказаха от скъпия и опасен атом

Газета.ру

Протест срещу АЕЦ в София
Момент от протеста срещу строителството на АЕЦ “Белене” пред министeрски съвет в София. Снимка: e-vestnik

За първи път след миналогодишната японска авария “Росатом” загуби задграничен договор за строителство на АЕЦ. Има само един начин да се избегнат по-нататъшни загуби и щети за репутацията на компанията – да се въведе забрана за реализация на проекти в зони с висок сеизмичен риск.

Днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма на България Делян Добрев пристига в Москва, за да уведоми руската страна за отказа от строителство на АЕЦ “Белене”. Решено е вместо атомна да се построи газова централа.

Причина за това решение са скъпият проект, разположението му в сеизмично опасна зона и съмнения относно безопасността. Всъщност, веднага след началото на ядрената авария в АЕЦ “Фукушима“ през 2011 г. Европейската комисия заяви, че ще подложи на повторно разглеждане проекта за българо-руска атомна централа, веднага след като й бъде намерен нов инвеститор. Оттогава инвеститори няма, но изглежда започват да се сбъдват прогнозите, че японската авария ще доведе до отказ от редица проекти за нови АЕЦ.

Общата стойност на проекта АЕЦ “Белене“ достига 10 млрд. евро според Ройтерс, която се позовава на българския министър-председател Бойко Борисов. Заради това, че подобна цена не е по джоба на България, в продължение на няколко години в Европа активно се издирваха инвеститори. И тук се случи интересната история, която изигра значителна роля в съдбата на проекта. Но първо малко за историята на АЕЦ “Белене“.

Строителната площадка на атомната централа се намира в сеизмично опасната част на Северна България, близо до границата с Румъния. Строителството на АЕЦ е започнало още през 1985 г., но малко след това е спряно заради публикуваните изводи от специално изследване на Българската академия на науките. Учените заявили, че в района на строителната площадка има висок риск от нови земетресения, последното от които е през 1977 г., довело до гибелта на около 120 души. Министерският съвет на България спешно приема решение за спиране на проекта. Официалната формулировка е: АЕЦ “не е безопасна от техническа гледна точка и е неикономична“.

Повече от 10 години никой не си спомня за проекта, но през 2004 г. в България изведнъж решават да го възобновят. Това е косвено следствие на изваждането от експлоатация на четирите стари реактора на единствената българска АЕЦ “Козлодуй“. Европейският съюз определи тези блокове като несъответстващи на съвременните норми за сигурност и обвърза закриването им с влизането на България в ЕС.

През 2006 г. руската “Атомстройекспорт“(която в момента влиза в структурата на “Росатом“) и консорциум между френската “Арева” (Areva) и германската “Сименс” (Siemens) получават поръчка за строеж на два реактора. Планирало се е проектът да се реализира с реактори от типа ВВЕР-1000. Скоро след това “Росатом“ наема европейски консултанти и започва да търси инвеститори.

Възобновяването на проекта доведе до активизиране на екологични организации в различни страни на Европа. Скоро бе създадена коалиция на неправителствени организации от 24 страни, която има за цел информиране на частните инвеститори за рисковете от проекта АЕЦ “Белене“. Между 2007 и 2008 г. еколозите проведоха десетки протести и срещи с представителите на различни банки в Европа. Редица екологични групи, включително руските “Гринпийс“ и “Екозащита!“, също участваха в тази кампания. В самата България срещу АЕЦ активно се бориха фермерите, чийто стопанства се намират в района на Белене.

През 2007-2008 г. под натиска на екологичните организации най-големите европейски банки отказаха участие в проекта. Международната коалиция от еколози успя да издейства негативни решения от банки като “Дойче банк” (Deutsche Bank), “Комерцбанк” (Commerzbank), “Уникредит” (UniCredit), “Сосиете женерал” ( Société Géneral), “Ситибанк” (Citibank), “Креди суис” ( Credit Suisse), “БНП Париба” ( BNP Paribas), “Хипоферайнбанк” (Hypovereinsbank). ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване