04/01/12 22:01
(http://e-vestnik.bg/)

БРИКС - ефектен финал за третия президент на Русия

РИА Новости

Участници в срещата на БРИКС. Снимка: официален сайт

Непредпазливо би било да твърдим, че Дмитрий Медведев току-що е приключил последното си пътуване в чужбина като президент на Русия (до Индия, за срещата на върха на БРИКС). Тя обаче бе последният му голям, предварително планиран международен форум - други не се очертават, докато не напусне президентския пост. И трябва да признаем, че срещата в Делхи бе наистина ефектна: стана очевидно, че БРИКС стремително расте и се развива, може дори да се превърне в “организация”. Прочее, като цяло третият президент на Русия приключва твърде добре външнополитическата си дейност.

Икономическият акцент

И държавата домакин, и другите участници в тази четвърта среща на върха на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка положиха усилия да покажат, че форумът е предимно икономически. Общо взето изглеждаше, че ключова тема е съвместната позиция на петимата лидери в световния икономически растеж спрямо Сирия, неразривно свързания със Сирия Иран и т. н. Към края на срещата обаче се натрупаха още много данни за позицията на участниците по икономически въпроси.

Взети са решения за евентуално взаимно кредитиране в национални валути, също и за увеличени вноски и квоти (което ще укрепи ролята на “петорката”) в МВФ. Ето смисъла: държавите от БРИКС продължават да се подпомагат взаимно в плавния преход към световна многовалутност, изобщо заздравяват своите позиции. Засега - в рамките на финансовата “двайсеторка”, събрала страните, определящи като че ли всичко в нашия свят.

Имаше и нови идеи за сътрудничество, които бе решено да се “проучат”. Важно е, че притокът на подобни идеи нараства, с всяка година научаваме за все повече неща, които страните ни могат да вършат съвместно. Това отразява като цяло успеха на самата идея за БРИКС.

Господин Рубини да не се тревожи толкова

Тук е мястото да позлорадстваме малко по повод тенденцията да се пророкува краят на БРИКС - а това е цяла индустрия дори в Русия, горе-долу като индустрията с предсказанията за крах на Китай. И ето че през януари т. г., в навечерието на поредния Световен икономически форум в Давос Нуриел Рубини заяви, че Русия трябвало да бъде зачертана като член на БРИКС - по икономически и политически причини.

Рубини между другото е човекът (или поне единият от тях), измислил самото съкращение БРИК (навремето без “С”, сиреч без Южна Африка) за страните с бурно развиваща се пазарна икономика, докато САЩ и ЕС носят всички белези на системна криза. А според мнението на публициста от САЩ Джеймс Трауб е по-хубаво да няма никакъв БРИКС, а вместо него да има “разширена ИБСА”. Това са пак Индия, Бразилия и Южна Африка (които наистина уреждат и тройни срещи помежду си); ако пък добавим Турция и Индонезия, получаваме ИБСАТИ.

Защо всъщност? Защото държавите от ИБСА са “уважавани демокрации”, Турция и Индонезия - също, обаче тия другите - Русия и Китай - знаем ги колко струват … Въпросът не е доколко са демократични турците или бразилците. Нито пък дали, ако приемем сериозно да делим страните на “демокрации” и “автокрации”, може завинаги да се простим с надеждите да схванем каквото и да било в този свят.

Основното тук е, че множество хора - и понякога искрено, съвсем не разбират какво всъщност представлява БРИКС. Има например сума ти желаещи да напомнят закоравялото взаимно недоверие между Индия и Китай след войната от 1962 г. (Какво да мислим тогава за растящата индийско-китайска търговия, надхвърляща вече 60 милиарда долара? И за това, че Китай е станал основен търговски партньор на Индия?)

Може също да повдигнем вежди в недоумение: какво прави в тоя списък Южна Африка? Или да се впуснем в размишления, че петте ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване