04/01/12 22:00
(http://e-vestnik.bg/)

Удавеното с. Бисер - вина има, виновни няма - заради калпави прокурори

В e-vestnik получихме документи, които доказват престъпна небрежност и размотаване

Село Бисер, 2 дни след пороя. Хората влачат с въжета трупове на издавени животни. Снимка: Иван Атанасов

Бел. ред. - Тия дни прокурорка, която разследва причините за скъсаната язовирна стена и наводнението в село Бисер, при което загинаха 9 души, съобщи, че много било трудно да се установи собствеността, а също и причините за бедствието. Следователи преди нея се изказваха уклончиво, че май няма вина, щото язовирът се скъсал не където е повреден, ами на друго място и т.н. В e-vestnik получихме документи, които показват безотговорността на местната община, кмета на Харманли и са пример за абсурдна кореспонденция за установяване на собствеността на опасния язовир.

Първо пускаме едно подсказване за прокурорите, че повредата на язовира е била известна отдавна, имало е авариен план, но той не е спазен от местните власти. Текстът е от журналист и издател от Харманли, който изпаднал в абсурдната ситуация да посети мястото на аварията, да заснеме пръв скъсаната стена и да съобщи за това по телефона в общината, където още не знаели. Също така следователите научили от него, че могат да отидат до язовирната стена. Седмица след аварията те смятали, че там е недостъпно.

Защо клинчат, като има нарушение и виновни за наводнението?

Иван Атанасов
Харманли

Прокурорите, разследващи трагедията, май започнаха да клинчат. Това става ясно от техни изказвания, след като посетили разрушената стена на язовир “Иваново”.

След наводнението в село Бисер
Село Бисер, харманлийско, след наводнението. Виж фотогалерия в “България”. Снимка: Impact Press Group

Във вторник, 27 март, техен екип отишъл в  местността “Азмака” край село Иваново, където се намира злополучният язовир. Там прокурорите заявили, че е възможно не човешка грешка, а природното бедствие да е причинило наводнението на 6 февруари, защото стената не се е скъсала на мястото, където е имало каверни, а на друго, здраво място.

Сред държавните обвинители са били прокурори от Върховна касационна прокуратура и Апелативна прокуратура - Пловдив, окръжни прокурори от Хасково и техни колеги от Харманли. Те заявяват, че не е възможно да приключат следствието в законоустановения срок от два месеца, защото било необходимо време тези специалистите да се произнесат.

Така близо 2 месеца след трагедията прокуратурата не може (или не иска?) да установи причината за смъртта на 9 души.

50 дни разследване на десетки следователи и прокурори  бе необходимо, за да установят това, което местни хора знаеха още на 6 февруари. Още тогава в интернет се появи клип, който показваше, че именно скъсаната стена на язовир “Иваново” е причинила наводнението. От „Сакар нюз” пуснахме друг, сниман на 10 февруари, а чак след това “безстрашни” следователи се решиха да отидат до язовирната стена, за да я разгледат.

През първия месец разследването се водеше от Хасковската прокуратура, която вече доказа, че е най-активна в работата си, когато подслушва свои, за лични интереси. От там установили, че не може да се назове виновен. След това дойдоха на помощ от Пловдив и София. Какво са разследвали всички - не съобщават, но и начинаещ юрист, след като прегледа събраните документи по случая, може да съзре доказателства и веднага да потърси отговорност от конкретни лица.

Сред документите има изготвен „Авариен план” за действие при опасни ситуации с язовир Иваново, подписан от кмета на Харманли и одобрен от началника на Областно управление “Пожарна безопасност и защита на населението” - Хасково. В него е упоменато поименно кой за какво е отговорен в бедствена ситуация. Записано е, че има за цел да:

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване