(http://e-vestnik.bg/)
Правят уиски на Международната космическа станция
Уиски, произведено в Международната космическа станция - рекламен трик или научен експеримент? Всъщност - и двете. Уникален експеримент по изследване на възможностите за производство на уиски в условията на микрогравитация се извършва на борда на Международната космическа станция (МКС), предаде Би Би Си.
Необходимите съставки, в това число и малцът, са били изпратени от шотландската компания Agdbeg Distillery “Ардбег дистилъри” на станцията с товарен кораб още през октомври миналата година (виж повече за уиски “Ardbeg” тук). За опитите обаче се съобщава едва сега.
От съобщенията не се разбира в какво точно се състои експериментът.
Шотландците в сътрудничество с американски учени и компанията “Наноракс”, която доставя оборудване на МКС, се опитват да узнаят дали малцът може да взаимодейства в космоса с други съставки на уискито, в частност с овъглени частици дъбово дърво. Именно в бъчви от така обработен дъбов материал отлежава уискито, преди да бъде налято в бутилки.
Опитите се извършват едновременно на борда на МКС и на Земята - в завода на “Ардбег дистилъри” и в лабораториите на “Наноракс” в Тексас.
Целта на начинанието е да се изучи взаимодействието на съдържащите се в малца ароматни вещества терпени (клас въглеводороди) с други молекули в различни видове дървесина, да се анализират особеностите на това взаимодействие в космоса, както и да се получи първото в света “космическо” уиски, съобщава Би Би Си и с това подробностите се изчерпват. Не се казва нищо за дестилация. Вероятно става дума само за отлежаване на уиски, но поради условията в космическата станция там бъчва не е качена. Вероятно става дума за мълки експериментални съдове, в които са сложени дабовите частици и малцовото уиски. За да стане истинско шотландско уиски, трябва да отлежава поне три години. И резултатът няма да е шотландско, а космическо.
По думите на президента на шотландската компания за уиски Бил Лъмсден резултатите от настоящия експеримент ще станат известни едва след две години, когато приключи производственият процес.
В хода на експеримента ще можем да погледнем по нов начин на въздействието на гравитацията върху отлежаването на уискито, каза още Лъмсден.
От блога за уиски whisky-taste.com
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/11