(http://radiomilena.com/)
С ритуал от преди близо 70 години откриха новата експозиция на Военноморския музей във Варна
Военноморският музей във Варна отново отвори врати с нова експозиция след четиригодишно прекъсване. В официалното откриване днес, 23 април, участва заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, съобщи агенция КРОСС.
„От името на министъра на отбраната Аню Ангелов искам да благодаря на екипа на Военноморския музей и на екипа на Националния военноисторическия музей за изключителния професионализъм, търпение и прецизност при подготвянето на новата експозиция“, каза заместник-министър Цветкова.
„Ръководството на Министерството на отбраната, както и Военноморските сили, винаги ще продължават да подкрепят дейността на музея, подчерта заместник-министър Цветкова и допълни, че е изключително горда, че след четиригодишно прекъсване Военноморският музей отново отваря врати с нова експозиция, която разкрива морската история на България.
Новата експозиция беше открита с „разсичане“ на трибагреното въже, поставено на оригиналния нактоуз на торпедоносеца „Дръзки“ – уникален ритуал, с който преди близо 70 години цар Борис III открива пристанището в Царево.
По време на церемонията директорът на Националния военноисторически музей д-р Соня Пенкова подари на Военноморския музей три оригинални платна на художниците Александър Мутафов, Георги Велчев и Атанас Михов.
На тържественото откриване присъстваха Даниела Петрова, председател на Комисията по култура, гражданско общество и медии към 41-то Народното събрание, областният управител на Варна Данчо Симеонов, кметът на гр. Варна Кирил Йорданов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов, заместник-командирът на ВМС комодор Георги Мотев, офицери от Щаба на ВМС и много гости.
В новата експозиция на единствения у нас морски музей са включени 979 експоната от близо 100 000 културни ценности, които се съхраняват във фондовете на музея. Те хронологически проследяват корабоплаването по българските земи, дейностите, свързани с морето, и проявите на българската морска идея в обществото. В експозицията е представено раждането и развитието на българския военноморски флот и неговото участие във войните за национално освобождение и обединение.
Посетителите на уникалната експозиция имат възможност да разгледат редки за българските земи носови украшения; част от оборудването на първия кораб, който България закупува след Освобождението; корабните щандарти на българския военноморски флот; печатите на първата българска флотска част – Дунавската флотилия; най-старата запазена ценна книга в българската история – акцията на корабоплавателното дружество „Провидение“ от 1863 г.; част от оборудването на единствения запазен в света водосамолет „Арадо-196 А-3″; последните находки от подводни проучвания – оръдия от руски ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин“ и от потопената първа българска подводница УБ 18, както и творби на големия български художник-маринист Александър Мутафов.
Показаните културни ценности впечатляват с изключително широкия хронологически диапазон – от II хил. пр. Хр. (първите открити каменните котви в Черно море) до ХХI в. (части от оборудването на подводница „Слава“ – един от последните експонати от 2011 г.).
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/23