(http://e-vestnik.bg/)
Цената на тока скача с 10% от бойкономиката, не от слънчеви панели
Шефът на комисията за енергийно и водно регулиране Семерджиев обяви, че цената на тока ще се увеличи с „не повече от 10%” от 1 юли. Някак успокоително звучи - „не повече”.
И защо ще се увеличава? Семерджиев обясни, че това е заради фотоволтаичните централи в енергийната система. А както е известно, изкупната цена на тока от слънчевите паркове е 5-6 пъти по-висока от тази от ТЕЦ.
Така Семерджиев, подобно на премиера Борисов, представя слънчевите паркове като някакво зло, което България трябва да приема по настояване на Европа.
Но това е голяма лъжа. В момента в България фотоволтаичните централи са около 1% от енергийни мощности за производство на ток. България има над 11 200 мегавата мощности за производство на ток. Около 30% от тях са т. нар. „студен резерв” - не работят и се пускат само при извънредни условия, натоварване на мрежата (за сравнение, по цивилизованите държави поддържат студен резерв 10-15%).
Към юни миналата година в България имаше инсталирани 28 мегавата фотоволтаични централи. Тоест около 0,3% от работещите мощности за производство на ток. Тази година към юни слънчевите централи щели да достигнат 450 мегавата, предупреждават от ДКЕВР. В момента са по-малко от 200 мегавата. Тоест, дори да станат 450 мегавата тази година, делът им от работещите мощности ще бъде около 5%. Е как може това да окаже толкова влияние, че цената на тока да скочи с 10%? Дори шест пъти по-скъпо да им изкупуват енергията, отколкото от ТЕЦ, пак няма обяснение.
ДКЕВР обаче мълчи по един друг въпрос - че цената трябва да се увеличи, защото в енергийната система остана да работи ТЕЦ „Брикел” в Гълъбово. Мощността му е над 500 мегавата, сега намалена до 200. Той трябваше да бъде закрит, защото е голям замърсител, не отговаря на нормативи за замърсяване, бившият му собственик Христо Ковачки не е направил нужните инвестиции и реконструкции да го приведе по екологически изисквания.
Но ТЕЦ „Брикел” вече има нов собственик - неизвестен. Това е офшорна фирма на Сейшелските острови. И поради личната намеса на премиера Борисов той продължи да работи - спасил бил работниците, запазил 2000 работни места.
Дори цената, на която изкупуват тока от ТЕЦ „Брикел” вече е по-висока - 156 лв. на мегаватчас (а на напълно модернизирания ТЕЦ „Марица Изток” в съседство изкупуват тока за 107 лв. на мегаватчас). Причината е, че ТЕЦ „Брикел” същевременно бил и парно на град Гълъбово - тоест когенерация, а това се поощрява с по-високи цени.
ДКЕВР обяви в началото на годината, че не е включил в сметките за цената на тока ТЕЦ „Брикел”, който е трябвало да бъде закрит. Е, всеки сам да смята кое как надува цената на тока - слънчевите централи или бойкономиката с ТЕЦ „Брикел”.
Но в перспектива цената от слънчева енергия така поевтинява, че един ден ще се чудят как да задържат висока цената на тока, за да пълнят гушата на някой неизвестен (а може би добре известен), който се крие зад ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/25