05/01/12 14:54
(http://radiomilena.com/)

Димитров: България има сериозни проблеми при определяне цената на труда

Справедливото заплащане на труда ще бъде основният ни приоритет през следващите години. Това обяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров по време на национална конференция, проведена в навечерието на 7-мия редовен конгрес на синдиката, предаде агенция КРОСС.

Цената на труда е показател с висока социална значимост, посочи Димитров. За работодателя това са разходи, естествен би бил стремежът тези разходи да се минимизират, но връзките и зависимости са много по-сложни. При прекалено намаляване на разходите трудът става неефективен, работодателите трябва да постигнат оптимизиране на разходите, допълни лидерът на КНСБ.

Синдикалистът алармира, че има редица индикатори, които показват, че през последните 20 години в България има сериозни проблеми при определяне цената на труда – постоянното натрапване на изключително вредното според него схващане, че ниската цена на труда е конкурентно предимство на България пред останалите страни за привличане на чужди инвестиции; нетният размер на минималната работна заплата за страната остава трайно около и под официалната линия на бедност, което е предпоставка за поддържането на постоянен контингент „работещи бедни“.

Той посочи, че България е сред страните в ЕС с най-нисък дял на работодателските осигуровки в общите разходи за труд и със сравнително неблагоприятно за работника разпределение на осигурителната тежест.

„Правата на работниците и служителите са подложени на засилващ се натиск в резултата на финансовата и дългова криза. Налице е явен натиск върху заплатите и системите за формиране на заплатите, както и срещу колективното договаряне“, коментира лидерът на КНСБ и добави, че този натиск прозира от препоръките на икономическото управление и пакта за конкурентоспособност, в които червената нишка е заплатите да се превърнат в основен инструмент за регулиране, каза синдикалният лидер.

Той изказа мнение, че кризата е използвана, за да се окаже по-нататъшен натиск върху разходите за труд, в резултата на което, в много страни заплатите бяха замразени, а в някои дори и орязани.

Ако правителството успее да възстанови подходящото съотношение в първичното разпределение на доходите между труд и капитал, България ще успее да излезе от кризата, посочи Пламен Димитров.

Няма сфера от обществения живот, в който проблемите на заплащането на труда да не се усещат, каза от своя страна министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, който бе сред гостите на форума.

По думите му икономиката ни не може да функционира без достойно заплащане.

Само за осем месеца правителството на ГЕРБ успя да увеличи минималната работна заплата с около 21%. До края на 2015 година, се предвижда ежегодно увеличение с по 20 лева.

Според него обаче минималната работна заплата трябва да се обвързва с производителността на труда и, ако тя е по-голяма, да се повишава минималното възнаграждение за труд.

Поставили сме си една амбициозна цел за намаляване на младежката безработица, надявам се до края на месеца да подпишем национално споразумение за първа работа на младите хора. Ще бъдем още по-активни в усилията ни да защитим правата на работниците във всички браншови сектори и лоялния бизнес в България, каза още Младенов.

Bookmark/FavoritesSvejoGoogle BookmarksDeliciousStumbleUponFacebookСподели

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване