05/16/12 22:17
(http://e-vestnik.bg/)

Изчерпва ли се китайският модел?

в. Ню Йорк таймс

Рисунка: доминиканюз

След световната икономическа криза от 2008 година китайският модел изглеждаше печеливш, но сега неговите политически и икономически недостатъци все повече излизат наяве.

След като икономиките на западните държави се спукаха през 2008 година, китайските ръководители започнаха да се хвалят с превъзходството на своята страна. Не само в Китай, но и навсякъде на Запад се говореше за предимствата на т. нар. китайски модел - неясно дефинирано съчетание от авторитарна политика и държавен капитализъм - и се твърдеше, че той ще бъде “пътеводната светлина” през този век.

Сега обаче с неотдавнашните политически трусове и при все повечето влиятелни гласове, които искат връщане към по-либералната икономическа политика, изглежда, че усещането за триумф е било, в най-добрия случай, преждевременно и може би дълбоко погрешно. Китайските ръководители трябва да се справят с редица несигурни ситуации - от извършваната веднъж на едно десетилетие смяна на върха, която бе помрачена тази година от унищожителен политически скандал, до забавянето на растежа на една икономика, в която имащите повече от солидни позиции държавни компании и техните политически покровители спъват пазарните сили и частната инициатива.

“Много икономически проблеми, пред които сме изправени, всъщност са прикрити политически проблеми, като същността на икономиката, същността на системата за собственост в страната и групите със “запазени” интереси”, обобщава Чжан Мин - политолог от университета Женмин в Пекин. “Проблемите са толкова сериозни, че трябва да бъдат решени сега и това не търпи отлагане”, предупреждава той.

В четвъртък Китай публикува данни, които показват, че неговата икономика продължава да отслабва. Мнозина икономисти призовават правителството да разхлаби контрола върху финансовата система, да подкрепи кредитирането на частния бизнес и да обуздае държавните компании, да позволи по-гъвкав курс на юана и на лихвите и да подобри системата за социално осигуряване.

Такива промени могат да ограничат ролята на държавата, да намалят корупцията и да насърчат конкуренцията. Тяхното изпълнение обаче ще изисква титанична борба за власт. Шефовете на държавните конгломерати, генералите от армията, членовете на Политбюро, местните управници и синчетата на лидерите на Китайската комунистическа партия (ККП) нямат кой знае какъв стимул да променят облика на една система, която пълни техните джобове.

Друга важна страна на китайския модел е нарастващият апарат на силите за сигурност. Неговата жестока тактика при осигуряването на социалната стабилност бе поставена под въпрос от самозапалването на над 30 недоволни тибетци и дипломатическата криза между Китай и Съединените щати, предизвикана от тежкото положение на преследвания от властите китайски дисидент Чън Гуанчън. Добре документиран бунт миналата зима срещу корумпирани представители на местните власти в южното китайско село Укан разпали дебат за това как трябва да се реагира на протестите: с меч или с диалог.

Скандалът с Бо Силай, който до неотдавна бе член на елитното Политбюро на ККП, обаче смири най-много хората, които хвалеха преди добре смазаната машина на китайската политическа система и нейното привидно единство.

Преди харизматичният Бо да загуби своя пост на партиен ръководител в Чунцин, други лидери вече започваха да гледат на него като на политически бунтар, към когото изпитваха все по-малка толерантност. След като пристигна в най-големия полис в света, той започна енергична кампания срещу престъпността наред с възраждане на социалната политика от времето на Мао Цзедун с цел да получи поддръжката на народа и да спечели политическа подкрепа от “новата левица”, или твърдолинейните социалисти, за кандидатурата си за Постоянния комитет на Политбюро, който трябва да обнови състава си тази година.

Бо се отклони рязко от традиционния път нагоре в политическата йерархия в Китай, който от времето на Дън Сяопин минава през задкулисни покровителства и тайни преговори между партийния елит. Проблемът сега е, че властта на същия този елит намалява с всяко изминало поколение - ...

Публикувана на 05/16/12 22:17 http://e-vestnik.bg/14694/izcherpva-li-se-kitayskiyat-model/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване