05/16/12 22:14
(http://e-vestnik.bg/)

Новите Медичи, Рокфелер и Гугенхайм са азиатски милиардери

Асошиейтед прес

Милиардерът Буди Тек представя художествен проект. Снимка: личен сайт

През последните две години Ван Вей и съпругът й Лю Ицян са похарчили, както се съобщава, 317 милиона долара за своето хоби. Сега те имат нужда от място, където да изложат колекцията си. Решението е частен музей за изкуство, за който Ван се надява, че ще придаде малко класа на нафуканите новобогаташи в Китай.

Ван и инвеститорът милиардер Лю са част от ново поколение заможни азиатци, което е по-известно с пръскането на пари за екстравагантни играчки като частни самолети, огромни яхти и суперколи. Някои пък правят колекции от произведения на изкуството и сега имат амбицията да покажат изтънчения си усет пред по-широка публика.

Тази тенденция е най-явна в Китай, където предприемачи, забогатели от процъфтяващата икономика на страната, пилеят пари за изкуство, като превърнаха миналата година Китай в най-големия пазар за изящно изкуство в света за втора поредна година.

Ван и съпругът й, които са най-известните колекционери на произведения на изкуството в Китай, са похарчили почти 2 милиарда юана (317 милиона долара) за изкуство през последните две години, съобщи държавният в. “Чайна дейли”, като цитира Ван. Тя отказа да потвърди сумата и каза: “Не обичам да говоря за това колко съм похарчила.”

Предвижда се създаденият от Ван музей “Лон” с площ 10 000 квадратни метра да отвори врати в Шанхай в края на октомври, като дейността му ще струва 10 милиона юана (1,6 милиона долара) на година. Ван каза, че освен да й осигури пространство, където да изложи своята колекция от китайско революционно и съвременно изкуство, той също така ще й помогне да образова в културно отношение своите сънародници новобогаташи.

“Богатите домакини имат пари, но не знаят за какво да ги харчат освен за пазаруване. Искам да ги науча на повече вкус”, заяви тя.

За тази цел един музей не е достатъчен за Ван. Тя планира втори в Шанхай, който ще започне да се строи през август и ще отвори врати през октомври 2013 г.

Подготвят се и други. Индонезийско-китайският селскостопански магнат Буди Тек предвижда да открие догодина в Шанхай “Де Музеум”, който да представя азиатско и западно съвременно изкуство, след като откри първия си музей през 2008 г. в индонезийската столица Джакарта.

Музеят на Тек ще бъде разположен в стар хангар на другия бряг на реката срещу комплекса “Уърлд експо” в шанхайския квартал “Пудон” на земя, която правителството му предоставя на преференциална цена. Тек ще покрие разходите за ремонт на сградата и за построяване на допълнителни крила, както и за годишната дейност на обекта. Той не иска да каже колко пари възнамерява да похарчи, но заяви, че “разноските за дейността ще бъдат значителни, купуването на творби ще струва скъпо”.

Според публикации за изкуство колекционерът Гуан И планира музей в покрайнините на Пекин. Хора от бранша казват, че заможни колекционери планират музеи из цял Китай. Устойчивостта е важен въпрос за кандидат-собствениците на музеи, които трябва да имат дълбоки джобове, за да покриват разходите, каза директорът на годишния хонконгски панаир на изкуствата “Арт ХК” Магнъс Ренфрю.

“За строежа и ремонта са нужни много милиони долари и това е още преди да се заемеш с изкуството и с набирането на персонал и преди текущите разходи. Тази работа не е за малодушни хора”, каза Ренфрю.

Растящият интерес към филантропията е една от причините за оживлението в областта на частните музеи. Бързият растеж създава хиляди нови милионери в Азия всяка година. Според “Мерил Линч” и “Капжемини” техният брой се е увеличил на 3,3 милиона през 2011 г., задминавайки Европа за първи път. Според публикувана от “Хурун” класация на китайските богаташи първите 100 филантропи в Китай са дарили 1,6 милиарда долара ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване