06/01/12 21:45
(http://e-vestnik.bg/)

Обществената БНТ отвътре - хаос, липса на правила и “безплатна” работа за младите

Проблемите в БНТ са илюстрация на цялостната ситуация с пазара на труда у нас  

Колаж: http://kaka-cuuka.com

Б.р. - авторката е работила в БНТ и пожелала да публикуваме текста й под псевдоним. А и проблемите в обществената ни телевизия са признак на повсеместното отношение към труда и към наемните работници у нас.

Една ирландска поговорка гласи, че човек може да свикне и с бесилото. И тя спокойно може да стане българска.

Приспособявания към негативното могат да се видят навсякъде около нас. Макар и да недоволстват на глас, много българи всъщност са се примирили с действителността – с лошата инфраструктура, правосъдната ни система и със злоупотребите на пазара на труда.

Като че ли това е така особено сред поколението, живяло през социализма. Тези хора не са били доволни от условията на труд преди, не са доволни и сега, но не се бунтуват. Вътрешно се убеждават, подобно на социални шизофреници, че нещата не са толкова лоши и дори се карат на децата или на внуците си, ако проявяват „големи претенции” за работата си.

„Нали работиш в БНТ?”, ми каза навремето роднина, когато обяснявах, че нямам трудов договор в телевизията, въпреки че бях от няколко години там и имах много отговорна функция на мястото, където работя. „Държавна телевизия е, много е хубаво, че си там. Знаеш ли колко хора искат да са на мястото ти? Трай си”, добавяше човекът. И аз опитвах да съм доволна, но някак си не успявах.

Ясно е, че БНТ е важен работодател за журналистите в България и възможностите за кариера там са важни за работещите в медиите. Същевременно за всички граждани е важно кой именно работи в една държавна телевизия и какво прави там. Публична телевизия, която по дефиниция работи за общественото осведомяване и благо, би трябвало прозрачно и етично да се отнася към служителите си - режисьори, репортери, сценаристи, редактори, оператори, монтажисти и др.

В процедурите по набиране, подбор и наемане на работа в БНТ обаче има редица не просто пукнатини, а зеещи дупки в регламентацията, прозрачността и етиката. И щом проблеми има в обществената ни телевизия, човек може да си представи какво се случва навсякъде другаде. Ако БНТ се отнася недостатъчно коректно към утвърдени професионалисти, както и млади хора, това е илюстрация на цялостното отношение на работодателите в България.

Практиката да се осигури колкото може по-малко заплащане на служителя (нали вечно трябва да се мине „на тънко”), липсата на усилие да се намали стресът на работа, на нормални условия и на етика раждат гроздове на гнева, които все повече натежават. Ежедневно у нас хората изпитват недоволство, умора и неудовлетвореност (за подобни резултати от изследване впрочем БНТ е съобщавала), които същевременно се опитват да потиснат. На всичкото отгоре работодателите у нас (същите онези, които пестят от обучения, увеличение на заплати и осигуряване) обвиняват българите в леност и се оплакват, че нямат печалба (и няма и да имат).

От БНТ биха могли да изразят недоволство, че са критикувани при толкова проблемни медии, включително други телевизии, всекидневници и радиа. Извън медиите и много компании са с подобен синдром у нас. БНТ наистина не е най-лошото, което може да се случи на един служител у нас. Но тя поне би трябвало да е положителен пример.

БНТ редовно излъчва репортажи за пазара на труда, различни проблемни казуси. В началото на годината например се излъчи материал за държавните служители и за недоволството им от въведените законодателни промени, включително наредбата, отнемаща им класа за прослужено време. Телевизията, която по дефиниция трябва да е трибуна за гласовете на недоволните, цитира служител в НАП, оплакващ се от стрес и лоши условия на труд. Къде обаче ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване