06/03/12 16:23
(http://www.klassa.bg/)

“Тригълникът на живота” предотвратява жертви при земетресение

Повечето от нас имат неправилна информация – или никаква – какво да правят при земетресение, смята Дъг Коуп, ръководещ Американския международен спасителен екип. Статията му е подложена на критика от Американския Червен кръст, който смята, че опитът му в чужбина (напр. Турция) не важи за САЩ поради по-добрите строителни стандарти, подчертава “Дискавъри сайънс”.
Да стоим в рамката на вратата, не винаги е добра идея. Не е добра идея и да се оставите на инстинктите и да изтичате по стълбището извън сградата. Да легнете и да се прикриете, може да е добра идея или не в зависимост от обстоятелствата.
Теорията за “триъгълника на живота” на Дъг Коуп се базира на опита му от влизане в 875 срутили се сгради, работейки със спасителни екипи от 60 страни. Авторът е основал такива екипи в няколко държави и е експерт на ООН по намаляване на щетите от природни бедствия, като е работил по всички големи бедствия по света от 1985 г., без тези, които са се случвали едновременно.
Първата сграда, в която Коуп е пропълзял, е било училище в Мексико Сити след земетресението от 1985 г. Всяко дете беше под чина си и всички те бяха смазани. Те можеха да оцелеят, като легнат отстрани до чиновете си в пътечките. Загубата на живота им беше ненужна, смята той.
Казано простичко, когато сградите се срутят, теглото на тавана, което пада върху мебелите вътре, смазва тези предмети, като оставя празно пространство до тях – не под тях. Това пространство авторът нарича “триъгълник на живота”. Колкото по-голям и стабилен е предметът, толкова по-малко ще се компресира. Колкото по-малко се свие, толкова по-голяма е вероятността човекът, който използва това пространство, да не бъде наранен. Следващия път, като гледате срутили се сгради по телевизията, пребройте “триъгълниците”, които видите. Те са навсякъде. Това е най-често срещаната форма, както ще забележите в срутила се сграда.

Съвети за безопасност при земетресение
1) Почти всеки, който просто прикляка под нещо при срутване на сгради, е смазан до смърт. Хората, които влязат под предмети като бюра или коли са смазвани.
2) Котки, кучета и деца често се свиват инстинктивно в зародишна позиция. Това трябва да направите и вие. Това е естествен инстинкт за оцеляване. Можете да оцелеете в по-малко празно пространство. Легнете близо до някакъв предмет – кушетка, легло, голям обект който ще се свие малко, но ще остави празно пространство до себе си.
3) Дървените сгради са най-безопасни при земетресение, защото дървото е по-леко, гъвкаво и се движи заедно с труса. Ако се срутят, тези сгради създават големи процепи за оцеляване. Тухлените сгради се разбиват на отделни тухли, които причиняват много щети, но по-малко смазани тела от бетонните плочи.
4) Ако сте в леглото през нощта по време на земетресение, просто се изтъркаляйте от него. Около леглото ще има безопасно пространство. Хотелите могат да повишат процента на оцеляване при земетресения, като поставят знак на вътрешната страна на вратите, който казва на обитателите на стаите да легнат на пода до леглото при земетресение.
5) Ако има земетресение и не можете лесно да излезете през врата или прозорец, легнете и се свийте в зародишна позиция до кушетка или голям стол.
6) Почти всички, които се скриват под касата на вратата, загиват при срутване на сграда. Ако стоите под рамката и касата падне напред или назад, ще бъдете смазани от тавана. Ако падне настрани, вратата ще ви среже на две. И в двата случая загивате!
7) Никога не излизайте на стълбите. Те имат различна честота на люлеене от основната сграда и се блъскат в нея, докато се клатят. Освен това, те често се претоварват от бягащи хора. Дори ако сградата не се срути, стойте далеч от стълбището. Безопасността му трябва да се проверява дори когато останалата част от сградата не е пострадала.
8) Идете близо до външните стени или ако е възможно, извън тях – винаги е по-добре да сте близо до или извън сградата, отколкото вътре. Колкото сте по-навътре, толкова по-голяма е вероятността спасителният ви път да бъде блокиран.
9) Хора, които са в колите си по време на земетресение, биват смазани, когато пътят над тях падне и смаже колите. Жертвите на земетресението в Сан Франциско са останали в колите си. Можели са лесно да оцелеят, ако бяха излезли и легнали или седнали до колите. Всички смазани коли създават процепи с височина 90 см до тях, освен ако върху тях не падне колона.
10) Когато съм влизал в срутени офиси на вестници и други сгради с много хартия, съм откривал, че хартията не се свива. Големи празни пространства има около купчините хартия.
През 1996 г. бе заснет филм, който доказа правотата на методите на Коуп за оцеляване. Турските федерални власти и истанбулските власти си сътрудничеха, за да направят този филм практически научен тест. Срутихме училище и къща с 20 манекена в тях. 10 манекена се бяха свили и закрили, а 10 манекена използваха моя метод на “триъгълника на живота”. След симулираното земетресение минахме през отломките и влязохме, за да заснемем и документираме резултатите. Филмът показа 0% шанс за оцеляване за тези, които се скриват под предмети. Използвалите метода на Коуп са имали почти 100% шанс. Филмът е излъчен в Турция, САЩ, Канада и Латинска Америка.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване