06/07/12 22:18
(http://e-vestnik.bg/)

Студената гражданска война в Беларус

в. Стандарт

Флашмоб в Минск. Снимка: свабода.орг

Страната преживява масова емиграция на млади хора. Но много други искат да останат в нея и да се борят за демокрация.

Концерт в рок клуб в Минск. Младежка група изпълнява песни за родината, свободата и смисъла на живота. Песните са на руски и беларуски. В Беларус обаче е по-добре човек да не пее рок песни на беларуски. Защото който говори беларуски, бързо ще бъде причислен към опозиционния лагер. Това е така, въпреки че беларуският е официален език наред с руския. Но само на хартия.

В Беларус (официално Република Беларус) има т.нар. черни списъци на певците, които са смятани за враждебно настроени към правителството и чиито обществени изяви - било на живо, по радиото или по телевизията - са забранени. Те имаха дързостта публично да изразят критичното си отношение към смазването на протестите, които избухнаха след президентските избори през декември 2010 г.

Един от тези млади рок музиканти - 20-годишният китарист Сергей Казаков - има междувременно доста почитатели. Той стана известен най-напред не заради своята музика, а преди всичко благодарение на интернет, след като беше осъден на седем месеца лишаване от свобода за участието си в протестите срещу изборните измами, когато беше на 18 години.

Забрана за следване

След престоя на Сергей в затвора вече не му е позволено да следва в университет подобно на много други политически активни млади хора в тяхната родина. Той е активен член на организацията “Европейска Беларус”. Заедно с приятели и хора, споделящи същите възгледи, той редовно организира протестни прояви и внезапни масови събирания като извършената наскоро акция в парка “Горки” в Минск, където млади активисти издигнаха историческото, официално забранено червено-бяло-червено знаме.

През 1996 г. президентът Александър Лукашенко възстанови съветските държавни символи - знаме, химн и герб, а старите исторически символи бяха забранени. За сметка на това при своите протестни прояви противниците на режима носят историческите знамена и стария герб Пагоня с изобразения на него рицар като символи на тяхната борба за свобода. Впрочем на последната официално позволена протестна проява по случай годишнината от аварията в Чернобил Казаков и неговите приятели носеха историческите знамена заедно с флагове на Европейския съюз.

При управлението на Лукашенко възпитанието на гражданите в Беларус се осъществява по съветски модел: по възможност беларусите трябва да бъдат възпитавани без отношение към собствената им идентичност и национални традиции. Затова беларуската история е опростена и отчасти сведена до абсурд.

В официалното обучение по история до голяма степен липсва историята на старобеларуските княжества, които някога са били равни на Киевска Рус, а в определени периоди даже са я превъзхождали. Главният редактор на научно-историческото списание “Arche” Валер Булгакау се оплаква, че за беларуските деца родната история започва най-рано след третата подялба на Полша през 1795 г. и най-късно с освобождаването на Минск от германските окупатори през Втората световна война.

С езика положението е подобно. Правителството на Лукашенко започна своята борба срещу беларуския език и националните елити още в края на 90-те години на 20 век, като затвори националния лицей “Якуб Колас” в Минск, а по-късно забрани Европейския хуманитарен университет (ЕХУ). И двете учебни заведения бяха заклеймени като “гнездо на опозицията”.

Оттогава седалището на ЕХУ е в литовската столица Вилнюс. Много студенти, които заради политическите си възгледи не могат да учат в своята родина, отиват в Литва, където могат да продължат следването си на беларуски в този университет. Или заминават за Чехия, Полша или други държави от ЕС, за да завършат там висшето си образование.

Председателката на Съвета за обединение на беларусите в чужбина “Отечество” Нина Шидлуская прави равносметка: “По време на управлението на Лукашенко беларуската култура направи голяма крачка назад в посока към ...

Публикувана на 06/07/12 22:18 http://e-vestnik.bg/14831/studenata-grazhdanska-voyna-v-belarus/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване