06/11/12 16:00

Рафаел Надал за пореден път показа кой е кралят на „Ролан Гарос“

Испанецът Рафаел Надал пренаписа историята на световния тенис, след като триумфира за рекорден седми път с титлата от Откритото първенство на Франция „Ролан Гарос“. Това се случи след победа с 3:1 (6:4, 6:3, 2:6, 7:5) над световния номер едно Новак Джокович от Сърбия. С победата си на турнира Рафаел Надал подобрява постижението от шест трофея на легендарния Бьорн Борг, а общият брой на титлите му от Големия шлем е вече 11. Така той се изравни с Бьорн Борг и Род Лейвър, а пред него остават само Рой Емерсън с 12, Пийт Сампрас с 14 и Роджър Федерер с 16 титли. Освен това, испанецът вече има 52 победи на турнира във френската столица и само една-единствена загуба – през 2009 година, когато в четвъртия кръг отстъпи срещу Робин Сьодерлинг. По този показател Рафаел Надал също е едноличен лидер и определено може да бъде провъзгласен за краля на „Ролан Гарос“.
Двубоят за титлата от Откритото първенство на Франция по тенис беше четвърти пореден финал в турнир от Големия шлем между Рафаел Надал и Новак Джокович. В предишните три случая обаче сърбинът беше краен победител. В общия брой срещи между двамата Рафаел Надал продължава да има предимство – 19 победи и 14 поражения.
Финалът на „Ролан Гарос“ беше спрян в неделя при резултат 6:4, 6:3, 2:6, 1:2 след точно 3 часа игра, като двамата тенисисти бяха спечелили по 15 гейма и по 97 точки. След като битката беше подновена, Рафаел Надал веднага успя да върне пробива изоставане за 2:2, след което двамата печелеха сервис геймовете си, без да дават точка за пробив пред съперника. Новак Джокович обаче се пропука, когато имаше начален удар, за да вкара двубоя в тайбрек. Така световният номер 2 стигна до мачбол при 40:30, а сърбинът неочаквано направи двойна грешка точно в този ключов момент. Така след 3 часа и 29 минути игра Рафаел Надал записа трета поредна победа срещу Новак Джокович и триумфира с титлата на „Ролан Гарос“.