(http://e-vestnik.bg/)
“Сайънс дейли”: Тундрата става гора заради затоплянето
Затоплянето превръща храсти в 2-метрови дървета
За няколко десетилетия храсти в арктическата тундра са се превърнали в дървета в резултат на климатичното затопляне, създавайки гористи местности върху отделни парчета земя. Ако се разраснат, те могат да ускорят климатичното затопляне, пише “Сайънс дейли”.
Учени от Финландия и Оксфордския университет в Англия изследвали район с площ 100 хил. кв. км, който е известен като Северозападна евроазиатска тундра и се простира от Западен Сибир до Финландия.
Изследването на растителността чрез ползване на спътникови данни, проучвания на място и наблюдения от местни хора, занимаващи се с отглеждане на северни елени, показа, че 8-15 на сто от върбовите и елшовите храсти в района са се превърнали в дървета, високи над 2 метра, през последните 30-40 години.
Предишни модели за потенциалния ефект от залесяването разкриха, че разрастването на горите в арктическата тундра може да увеличи затоплянето в Арктика с допълнителни 1-2 градуса до края на XXI век.
Изненадващо е, че растенията реагират по този начин, смята ръководителят на изследването Марк Масиас-Фаурия от Оксфордския университет.
“Преди се смяташе, че със затоплянето на климата в Арктика тундрата може да бъде колонизирана от дървета, като този процес ще отнеме векове. Онова, което обаче установихме, е, че храсти се превръщат в дървета само за няколко десетилетия.”
Това превръщане е значимо, защото влияе върху албедото - количеството слънчева светлина, отразена от земната повърхност. През голяма част от пролетта и есента в Арктика храстите са покрити с бял, отразяващ светлината сняг.
Дърветата пък са достатъчно високи, за да извисят снага над снежната покривка, изграждайки тъмна, поглъщаща светлината повърхност.
Това увеличено поглъщане на слънчева светлина, комбинирано със създадения от горските местности микроклимат, се добавя към глобалното затопляне.
“Разбира се, става въпрос за малка част от арктическата тундра, за район, който е по-топъл в сравнение с останалата част от Арктика вероятно заради топлия въздух, свързан с течението Гълфстрийм”, отбеляза Масиас-Фаурия.
“Въпросният район все пак е индикатор за целия регион - показва ни какво може да се случи в останалата част от Арктика, ако тенденцията на затопляне се запази.” Резултатите от изследването са публикувани в Nature Climate Change.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/06/11