06/16/12 10:48

Англия прати шведите у дома, Франция надделя над Украйна

Англия победи Швеция с 3:2 и изхвърли съперниците си от Европейското първенство. В другия мач от група D на турнира Франция успя да надделее над домакините от Украйна с 2:0. Първият гол за Англия падна в 22-та минута, когато Стивън Джерард центрира в наказателното поле, а съотборникът му в Ливърпул Анди Каръл надскочи отбраната на шведите, за да забие топката с глава в мрежата на Исаксон.  Пълен обрат в мача обаче извърши капитанът на шведите Олаф Мелберг. Първо в 51-та минута той се докопа до топката след серия от рикошети в наказателното поле на Англия и успя да я прокара покрай вратаря за 1:1. Вторият му гол бе само 8 минути по-късно, когато Мелберг надскочи защитата на англичаните при друго статично положение и с глава направи 2:1. Шоуто на стадион ”Олимпийски” в Киев стана пълно само пет минути след втория гол на Мелберг. Тогава туко що влезлият в игра Тио Улкот се възползва от лошо избита топка от шведската защита и изравни резултата. В 74-та минута на мача драмата стана пълна. Заслуга за това имаше отново Тио Улкот, който проби от дясно и центрира топка ниско в малката пеналтерия, а нападателят на Манчестър (Ю) Дани Уелбек вкара изключително красиво попадение с пета. Това вече бе достатъчно за победата на Англия. В другия мач от група Франция достигна до победа над Украйна и излезе на първо място в класирането на Група D. "Петлите" на Лоран Блан изиграха много силен двубой в Донецк и напълно заслужено се поздравиха с успеха след голове на Жереми Менес и Йоан Кабай. Двубоят на "Донбас Арена" започна с… гръмотевична буря. Лошото време и проливният дъжд принудиха съдията да прекрати срещата за близо час. След подновяването на играта двата отбора се хвърли в атака. Първо Менес вкара топката във вратата на Украйна, но голът бе отменен заради засада. В първите минути Франция владееше повече топката, а домакините разчитаха на контраатаки. В 28-та минута Менес достигна до най-чистото положение, след бърза френска атака, но ударът му бе спасен от Пятов. В 35-ата минута дойде и най-доброто положение за домакините и отново негов автор бе Шевченко, който проби добре отляво и стреля остро, но Лорис спаси. Двубоят продължи да бъде изключително бърз и открит и в 39-ата минута Мексес отново бе близо до гола, след като засече с глава центриране на Насри от пряк свободен удар, но отново Пятов се намеси блестящо и спаси силния удар. Веднага след подновяването на играта отново Менес и Шевченко се разминаха с гола, отправяйки опасни удари към двете врати. Голът падна в 53-та минута, когато Менес най-после успя при поредния си удар. Атаката започна от Рибери, премина през Бензема, който подаде на Менес и след финт на защитник френският нападател откри резултата. Само три минути по-късно Бензема изведе Кабай, който между двама бранители успя да стреля точно и да вкара втори гол за "петлите" след втора асистенция на нападателя на Реал (М). След вторите мачове в групата Франция и Англия са с по 4 точки, а домакините от Украйна са трети с 3 точки. Швеция вече отпадна, след като загуби и двата си мача. Англия и Украйна ще се изправят едни срещу други в директен сблъсък за класиране на четвъртфиналите, като на домакините им трябва победа, а на англичаните им стига и равен.