(http://e-vestnik.bg/)
Кой с чии оръжия воюва в Сирия?
МИГнюз
Независимо от разногласията и скандалите във връзка със ситуацията в Сирия спорещите страни по принцип искат едно и също: конфронтацията да не предизвика пълномащабна война, безвластие и хаос. Държавата е наводнена с оръжия, населяват я различни, често враждуващи народи, племена и вероизповедания, а онова, което минава за опозиция, всъщност са разединени формирования с неясни политически възгледи. В тези условия има риск Сирия да се превърне в същинско гнездо на тероризма.
Русия на висок глас предупреждава, че не би допуснала в Сирия да се повтори либийският сценарий; бездруго обаче никой не жадува толкова да го повтаря. Генералният секретар на НАТО Расмусен призна, че военната намеса е нежелателна. В ООН пък плъзнаха слухове, че САЩ и Русия са сключили вече задкулисно споразумение: интервенция няма да има. Въпросът опира само до там чии опити за политическо уреждане ще излязат по-успешни, по-точно - кой ще запази влияние върху Сирия, след като бъде обновена така или иначе.
Дори Москва разбира, че дните на Асад са преброени. Руските лидери (макар да го отричат официално) вероятно разчитат на някакъв “дворцов” преврат, който би довел на власт сили, способни да прокарат реформи и да укротят страстите. Версията, че най-близкото обкръжение на Асад, лоялно към Москва, се готви да го свали, прозвуча за пръв път през февруари 2012 г., когато Дамаск бе посетен от директора на руската Служба за външно разузнаване Михаил Фрадков. За да стане това обаче, армията и държавните институции трябва да запазят контрола върху страната. Ясно е защо Русия брани правото си да снабдява Дамаск с оръжия и доказва, че те имат отбранителен характер.
Формално Руската федерация не нарушава никакви правила - оръжейните продажби за Сирия не са под ембарго. Москва обяви предварително, че няма да го допусне и ще употреби правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН. Външният министър на Русия Лавров мотивира тази позиция по следния начин: щом противниците на режима в Сирия внасят нелегално оръжия от съседни страни, значи правителствените войски трябва да получат равни шансове. И напомня, че по време на либийската криза Франция и Катар продаваха на бунтовниците оръжия, заобикаляйки ембаргото.
Трудно е да посочим какви интереси преобладават в случая - политически или икономически. Според експерти евентуални санкции срещу Дамаск може да означават 5 милиарда долара загуби за Русия. Делът на Сирия от общия обем на руския оръжеен износ е близо 10 на сто. Ще отбележим, че Русия вече изгуби към 17,5 милиарда долара заради международните санкции срещу Либия и Иран.
При това се знае колко много държат руските власти на военноморската си база в Тартус и на разклонената си разузнавателна мрежа в Близкия изток, сред чиито солидни опори е Сирия. Падне ли режимът, те може да загубят и едното, и другото. Някои аналитици съзират в позицията на Москва нарастващ страх от “цветни” революции на фона на собствената й политическа нестабилност.
Тези фактори пораждат въпроса колко активно ще може Русия да подпомага Дамаск. Няма ли да засили своята помощ в най-близко бъдеще?
Оръжейните доставки за Сирия впрочем продължават, което вече е доста показателно. Позоваванията на сключени договори са оправдание само отчасти. Всеки договор може да бъде разтрогнат по политически или морални подбуди. През 2010 г. например Русия отказа да достави на Иран ракети С-300 в нарушение на подписан вече договор. В случая със Сирия обаче не се предвижда нищо да бъде анулирано.
Системите за ПВО и противокорабните ракети наистина не може да се нарекат средства за борба с опозицията, тъй като бунтовниците нямат нито самолети, нито флот. Те обаче осигуряват ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/06/20