(http://e-vestnik.bg/)
Случаят Магнитски стана добър урок за Русия
Утро.ру
Комисията по външните работи в Сената на САЩ единодушно одобри във вторник законопроект за “списъка Магнитски”, предвиждащ визови ограничения и замразяване на банковите авоари за редица руски чиновници. Решението произтича съвсем закономерно от безобразията в правоохранителната система у нас, цинизма, с който се потулват тези безобразия, и пренебрежението към всички условности, с което бе засилено в девета глуха следствието за смъртта на Магнитски.
Разследването на незаконните борсови спекулации, в които бяха замесени фирми, свързани с “Хермитидж кепитъл мениджмънт”, фактически се провали. Твърденията на Магнитски, че служители от силовите структури използвали конфискувани при обиски документи и печати на тези фирми, за да източат от бюджета 5,4 милиарда рубли, не са опровергани. Съучастието на Магнитски в укриване на данъци от страна на фонда “Хермитидж” не е доказано, а самият Магнитски, задържан под стража, умря след година в следствения арест.
Скоропостижната кончина на младия (36-годишен) мъж, нестрадал от никакви тежки заболявания, преди да бъде лишен от свобода, безспорно има пряка връзка с престоя му в предварителния арест. Според адвоката на Магнитски става дума за злоупотреби по време на следствието и непредоставяне на медицинска помощ.
Независимо че привлече общественото и международното внимание, тази история бе разследвана формално. Виновници не бяха посочени, макар че всички версии за смъртта на Магнитски, предлагани през изтеклите три години, се градят върху непредоставяне на подходяща медицинска помощ и злоупотреби в хода на следствието.
Естествено може да приемем - наред с най-ревностните защитници на силовиците у нас, че Магнитски е склонил да сътрудничи на следствието и неговата смърт е добре дошла за бившите му работодатели. Но тогава е още по-важно да се посочат поименно хората, подстрекавали служителите в следствения арест и лекарите към престъпления по служба.
И понеже не бе сторено нищо подобно, подозренията падат върху чиновниците, замесени в споменатите от Магнитски престъпления. Другият вариант - “случайно са го уморили”, изглежда още по-грозно, тъй като в разследването на случаи с широк международен и обществен отзвук не бива да има никакви “досадни случайности”. Сиреч, както и да го извърташ, излиза, че руското правосъдие, длъжностните лица и надзорните органи или съзнателно прикриват престъпниците, или просто не могат да си вършат работата. Защо да се чудим, че я поемат съвсем други хора.
Преди около година Държавният департамент на САЩ изготви списък на руските служители със забрана за влизане в САЩ по повод случая Магнитски; тогава обаче не ставаше дума за санкции, утвърдени със закон. Съответните инициативи на Европарламента бяха с препоръчителен характер, също и документите от дискусиите в ресорните комисии на канадския парламент. Законопроектът на сенатора Бенджамин Кардин за санкции срещу лицата от неговия “списък Магнитски” събира прах в Сената и до днес.
Внезапно обаче нещата се промениха: Сенатът бързо разработи свой вариант на проекта и на 7 юни го прие за разглеждане. При това насрочи гласуването във външнополитическата комисия така, че да съвпадне със закриването на лидерския форум на Г-20, за деня след двустранната среща между Обама и Путин. Явно се очертаваше голям скандал - но американската страна прояви достатъчно разум и не повтори ситуацията от 2010 г., когато веднага след посещението на президента Медведев в САЩ там избухна “шпионският скандал”. Съответно гласуването в комисията бе отложено за 26 юни, а приемането на закон за “списъка Магнитски” - обвързано с отмяна на поправката “Джаксън-Ваник”.
Последва суетене, показало, че хуманитарните проблеми будят интерес у силните на този свят, само ако може да бъдат използвани в голямата политическа игра. Така се случи през 1974 г. - тогава бе приета въпросната поправка “Джаксън-Ваник”, забранила да се разглеждат като най-облагодетелствана нация в търговията страни, които възпрепятстват емиграцията и нарушават други права на своите граждани. Общоизвестно беше, че повод за ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/06/29