07/02/12 00:08

Испания стана първият отбор в историята, защитил титлата си

Отборът на Испания разгроми Италия с 4:0 във финалния мач на Евро 2012 в Киев и стана първият футболен отбор в историята, успял да спечели европейската титла на две поредни първенства. Общо с титлата през 1964 г. Испания е за трети път шампион на Европа (три титли има само още Германия). Сегашната титла е и третата поредна победа на Испания на голямо първенство, след европейската титла преди четири години и световната през 2010 година в Република Южна Африка. На тези три първенства Испания не получи нито един гол в директните елиминации. Сега отборът завърши Евро 2012 само с един допуснат гол в собствената си врата – от Италия в груповата фаза. Във финалния мач обаче италианците нямаха никакъв шанс. Испанците изиграха именно на финала най-силния си мач на първенството. Те не само владееха, както обикновено, дълго време топката, но и често атакуваха остро в шеметно темпо, на което италианската защита не устоя. Първият гол падна в 14-тата минута. Иниеста изведе Фабрегас в коридор, той настигна топката до аутлинията и я центрира назад право на главата на връхлитащия Давид Силва. С подобен пас в коридор в 41-тата минута Шави изведе десния защитник Жорди Алба, който с едно докосване пое топката и с точен удар направи 2:0. През второто полувреме испанците успокоени от преднината разиграваха вече по-спокойно и продължително. Треньорът Дел Боске обаче въпреки преднината смени схемата на игра и вкара двама остри нападатели – Педро замени Силва, а Торес – Фабрегас. В 84-тата минута Шави изведе Фернандо Торес за 3:0. А в 88-та, изведен пред празна врата от Торес,  за 4:0 вкара влезлият току що на мястото на Иниеста Хуан Мата. Торес можеше да отбележи и сам и да се превърне в едноличен голмайстор на първенството, но предпочете да подаде, което добре илюстрира отборния дух на победителите. Италия бе далеч от играта, показана срещу Англия и Германия, но и шансът не бе на нейна страна. Още в началото на мача се наложи заради контузия да бъде сменен Киелини. Още в 60-тата минута пък отборът принудително остана с 10 души на терена, след като влезлият току що като резерва Тиаго Мота разтегна мускул и не бе в състояние да продължи. Треньорът Чезаре Прандели обаче вече бе направил три те си позволени смени. 4:0 за Испания срещу Италия е и най-изразителната победа в историята на финалите на европейски първенства.