07/06/12 11:55

Българските волейболисти са сигурни полуфиналисти в Световната лига

Мъжкият национален отбор по волейбол на България се класира за полуфиналите на Световната лига в София. Това стана ясно, след като олимпийският шампион САЩ спечели два гейма срещу Германия, въпреки че в крайна сметка загуби. След като в четвъртък България победи Германия с 3:1 в първия си мач от група "Е", всеки резултат от мача между Германия и САЩ, с изключение на чиста победа за бундестима, гарантираше полуфинал за българите. В крайна сметка класирането стана факт още след третия гейм, който олимпийските шампиони от САЩ спечелиха, за да поведат с 2:1 гейма. Мачът завърши 3:2 за Германия (20:25, 25:21, 21:25, 25:20, 16:14) след крайно драматичен пети гейм. Така България дори да загуби с 0:3 в петък вечер от САЩ ще се класира заради по-добра геймова разлика от германците. При победа или дори само при два спечелени гейма българите ще стигнат до първото място в групата. За Германия пък единственият шанс да стигне до полуфинал е България да победи САЩ с 3:0 или 3:1 гейма. Съперник на българите на полуфинала в събота от 20.45 часа ще бъде един от двата вече класира ли се отбори в другата група - Куба или Полша. И двата отбора успяха да победят Бразилия – Куба с 3:0, а Полша – с 3:2 – и в пряк двубой в петък ще си поделят първите две места в групата. Сензационно за първи път от 1998 година многократните световни и олимпийски шампиони от Бразилия отпадат още преди полуфиналите на Световната лига. В 14-те си досегашни участия в турнира България стига до полуфинал за четвърти път, като никога не е печелила медал. През 1994, 2004 и 2006 г. отборът бе четвърти, има и пет пети места.