07/10/12 10:09
(http://offnews.offroad-bulgaria.com/)

След 6 г. протести съдът окончателно забрани да се строи на Иракли

Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org Битката за запазването на Иракли приключи с решение на съда 6 години след началото на протестите. Снимка: http://daspasimirakli.org

Шест години след първите протести срещу опитите за строителство на Иракли Върховният административен съд сложи край на спора. ВАС обяви строителството в защитената местност за незаконно, а решението му не подлежи на обжалване.

Решението на съда е от 6 юли 2012 година. С него ВАС отхвърли претенциите на регистрираната в Швейцария „Суис Пропъртис“ за изграждане на ваканционно селище в землището на с. Емона. Съдът е категоричен, че проектът не отговаря на изискванията на НАТУРА 2000, а изграждането на селището би довело до унищожаване на защитени крайречни гори и на местообитания на видра и блатна костенурка.

Делото се водеше с помощта на WWF – Дунавско Карпатска програма.

Началото на протестите сложиха шест човека, които легнаха пред багерите на Иракли. От тогава досега са проведени стотици акции, събрани са десетки хиляди подписа срещу плана за строителство. Срещу това се обявиха и над 30 неправителствени организации и граждански групи в Коалиция „За да остане природа в България“.

Предисторията

През май 2006 година млади хора спират багерите с телата си. Следват стотици писма до Министерството на околната среда и водите с искане да бъде спрян официално строежът в Иракли на основата на НАТУРА 2000. Започват нестандартни протестни акции в София, Стара Загора и Варна.

Започват контрапротести на собственици и „инвеститори“ в землището на с. Емона.

Над 30 неправителствени организации и неформални групи в „За да остане природа в България“ инициират масови улични шествия в защита на природата.

От 2007 г. с влизането на България в ЕС територията би следвало да е под закрилата на Натура 2000, но правителството забавя внасянето на документацията за Иракли с няколко месеца.

През юли 2007 г. след наводнение община Несебър унищожава река Вая, изсичайки защитената лонгозна (заливна) гора – обитание на десетки видове защитени птици, и издига дига. В непосредствена близост е парцелът на „Суис Пропъртис“.

През октомври 2007 г. без ОВОС и оценка на въздействието върху НАТУРА 2000 „Суис Пропъртис“ започва незаконно строителство и продажби на апартаменти на зелено. Това предизвиква нови протести.

На 30 януари 2008 г. Регионалното поделение на Министерството на околната среда и водите в Бургас издава заповед за спиране на незаконното строителство на хотела към него.

Заради устието и лонгозната река на Вая, след жалба на „Да спасим Иракли“, срещу България е повдигната наказателна процедура от ЕК, като изискването към българското правителство е да рекултивира коритото на реката и премахне дигата, сложена неправомерно от община Несебър и инвеститора;

Вместо да започне процедура по рекултивиране на защитената зона Регионалното поделение на Министерството на околната среда и водите в Бургас на 19 декември 2008 година издава решение, с което съгласува строителството на хотела след проведена процедура съгласно чл. 6 (3) на Директива 92/43 след като строителството е вече започнало (в нарушение на този член, който изисква въздействията на даден проект да се оценяват преди да бъде извършена дадена дейност и преди тя да бъде оторизирана).

Започва дълга съдебна процедура с жалба, внесена и водена от българския офис на WWF – Дунавско Карпатската програма. Окончателното решение на последна инстанция е от юли 2012 година. То обявява строителството за незаконно.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване