(http://e-vestnik.bg/)
Черната дупка на италианската корупция
в. Московские новости
С какви усилия е бил изстискан от парламента този документ - един Бог знае. Премиерът Марио Монти натискаше законодателите със същото упорство, с каквото бе натискан самият той от ЕС: там вече губеха надежда да видят на Апенините що-годе приемливо антикорупционно законодателство.
Нека отдадем дължимото на сенаторите - те се бориха до смърт. Опитваха се да удавят документа в приказки, да изтъркат книжата от премятане по кабинетите, да протакат до безкрай десетките поправки в текста. В крайна сметка се роди “закон инвалид”, от който обаче се очакваше да покаже пред цял свят, че Италия води борба с корупцията.
Не е да няма с какво да се бори. По изчисления на “Трансперънси интернешънъл” през 2011 г. Италия е била на 69-а позиция в световния корупционен рейтинг наред с Гана, бившата югорепублика Македония и островите Самоа. От всички членки на ЕС по-долу от Италия в печалния списък виждаме само Румъния, Гърция и България.
Естествено може да се спори за методиката и обективността на т. нар. индекс за възприемане на корупцията (Corruption Perceptions Index). Въпросът обаче е тъкмо там, че в страната никой не ги оспорва - неслучайно данните на “Трансперънси интернешънъл” се цитират от самата италианска Сметна палата.
Скандалите от последните седмици покрай безпардонното плячкосване на държавни средства в столичната област Лацио и внедряването на калабрийската мафия в ръководните органи на Ломбардия изличиха и последните съмнения, че местната корупционна система е всеобхватна. Метастазите й пронизват страната от горе до долу.
Те са проникнали във всички отрасли на националната икономика, стигнали са и най-отдалечените градове и провинции, поразили са средния и едрия бизнес (достатъчно е да споменем само скорошния скандал с рушветчийството около 12-те хеликоптера, продадени на Индия от водещата индустриална групировка “Финмеканика”).
Черната дупка на корупцията засмуква политически партии, обществени и религиозни организации, бизнесструктури, а и милиарди, много милиарди евро. Според последните оценки корупционните операции в днешна Италия достигат годишно към 60 милиарда евро. По думите на Микеле Виети, вицепрезидент на Висшия съвет на магистратурата, това е близо половината от целия корупционен оборот на ЕС.
А Италия губи още най-малко 10 милиарда заради подкупничеството, идващо от забавения темп на икономическо развитие. Изглежда няма начин да се пресметнат пропуснатите приходи от чуждестранни инвеститори, които се страхуват да влагат средства в страната. Точно преди гласуването в Сената например Монти публично сподели, че предния ден емирът на Катар му казал направо: “Корупцията е основна пречка, за да инвестираме в Италия”.
В колонката “В страната на крадците” съм разказвал вече как прочутата антикорупционна операция “Чисти ръце” от началото на 90-те погреба Първата република. В онези прастари времена, щом пуснех сутринта телевизора или радиото, бях готов да чуя, че е арестуван политик или предприемач - независимо с какъв ранг.
Тогава следствен екип на миланската прокуратура се впусна в кавалерийска атака срещу непоколебимата сякаш система, изградена върху нелегално финансиране на всички политически партии за сметка на рекетирания бизнес. Лъвският пай от незаконните инжекции пълнеше направо партийните каси, макар че и тогава някои се изхитряваха да филтрират финансовите потоци през личния си джоб.
Ще припомня, че историческата операция започна на 17 февруари 1992 г., когато бе арестуван чиновникът от Милано Марио Киеза. Хванаха го на местопрестъплението при получаване на дребен подкуп от 7 милиона лири (около 3500 евро), които той безуспешно понечи да изхвърли в тоалетната чиния. На 31 март 2009 г. го прибраха отново.
Този път бе обвинен като организатор на разклонена система за нелегален трафик на токсични отпадъци в Ломбардия. В Милано впрочем бе известен с прякора “г-н 10 процента”. Примерът с Киеза възможно най-добре илюстрира тенденцията, наложила се в Италия от 10 години насам. Равнището на корупция през периода не ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/23