(http://e-vestnik.bg/)
Словения реже разходите, но са възможни референдуми
Ройтерс
Словенският парламент прие във вторник реформаторски закони за банковото дело и управлението на държавни фирми, които правителството казва, че са жизненоважни за осигуряването на финансовата стабилност в страната, която се бори да избегне спасителен план.
Но влиятелните словенски профсъюзи заплашват да наложат референдум за двата закона, казвайки, че те могат да доведат до продажба на държавни авоари.
Първият закон ще позволи създаването на държавна компания, която да поеме лошите дългове на държавни банки в замяна на гарантирани от държавата облигации като средство за облекчаване на кредитната криза.
Словенските банки, предимно притежавани от държавата, имат около 6,5 милиарда евро лоши заеми, възлизащи на 1,8 процента от БВП.
Късно във вторник парламентът гласува също за създаване на нов държавен холдинг, който ще управлява всички държавни фирми и ще ускори приватизацията.
Словенската икономика е движена от износа на коли, домашни уреди и фармацевтични продукти. Тя бе тежко ударена от глобалната финансова криза и сега се бори с нова рецесия след лекото възстановяване през 2010 г. и 2011г.
Двата закона са важна част от структурните реформи, които са необходими в Словения и всеки референдум за тях ще задълбочи несигурността в страната, заяви Лука Флере от инвестиционната фирма КД Склади.
Но профсъюзите, които се противопоставят на реформите, заявиха, че ще предизвикат референдуми, които според словенския закон могат да бъдат свикани от всеки, който събере 40 000 подписа. Такава петиция лесно ще може да бъде постигната от профсъюзите, които са представени в повечето словенски учреждения и предприятия.
Финансовият министър Янез Шущершич заяви, че правителството ще продължи преговорите с профсъюзите в надеждата да избегне референдумите, които могат да забавят или анулират реформите.
Миналата година известен брой закони, предложени от предишното лявоцентристко правителство, бяха отхвърлени на референдуми, което доведе до падане на правителството и предсрочни избори, които докараха на власт консервативната администрация на премиера Янез Янша.
Миналата седмица Словения издаде първата си суверенна облигация тази година - 10-годишни ценни книжа за 2,25 милиарда долара с лихва от 5,7 процента. Подобно издаване в евро бе отложено през април заради слабото търсене.
Янша заяви пред парламента в понеделник, че страната няма да може да издава повече облигации в бъдеще, ако не приеме реформи, които ще увеличат доверието в нея на финансовите пазари. Неговото правителство планира да вдигне пенсионната възраст и да облекчи регулациите за наемане и уволняване на служители от началото на 2013 г.
То планира също нови орязвания на заплатите в публичния сектор, за да постави бюджетния дефицит под 3 процента от БВП идната година от 4,2 процента през 2012 г.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/26