(http://e-vestnik.bg/)
Си Цзипин - човекът, който трябва да промени Китай
Си Цзипин скоро ще стане следващият президент на Китай. Той трябва да е готов да скъса с миналото.
Конгресът на Китайската комунистическа партия започва в Пекин на 8 ноември. Няколко облечени в черни костюми мъже и може би една жена ще стъпят на червен килим във Великата зала на народа (сградата на парламента) и ще се срещнат със световни медии. Начело ще бъде Си Цзипин, новоназначеният партиен лидер, който през март ще поеме и поста президент на Китай. Зад него ще дефилират новите членове на Постоянния комитет на Политбюро - върховният управителен орган в Китай. Усмивките ще бъдат замръзнали, гърбовете - изпънати като струна. Организирането на тази сцена едва ли е по-различно от буреносната нестабилност на действителното управление.
Начело на новата икономическа сила в света, Си ще следва примера на неотдавнашните си предшественици, като се опитва да съчетава икономическия растеж с политическа стабилност. Задачата му обаче се оказва все по-трудна. Забавящата темпото си икономика, корупцията и безброй социални проблеми все по-дълбоко разочароват китайския народ и създават все по-големи тревоги у служителите.
В опита си да се справи с това напрежение Си може да продължи да потушава недоволството, а може и да започне да отслабва партийния контрол. Бъдещето на Китай ще бъде определено от отговора на следния въпрос: дали Си има смелостта и прозорливостта да разбере, че гарантирането на просперитета и стабилността на страната в бъдеще изисква от него да скъса с миналото?
КОЙ Е СИ?
За богатия свят, който изпитва затруднения заради дългови и политически кризи, колебанията на Китай може да изглеждат неуместни. Подновените през 1992 г. икономически реформи на Дън Сяопин доведоха до две десетилетия на изключителен растеж. В последните десет години от управлението на настоящия лидер Ху Цзинтао икономиката нарасна четворно в доларово измерение. Нова, макар и зачатъчна, мрежа за социална сигурност предоставя някакъв вид здравно осигуряване на 95 процента от всички китайци в сравнение със само 15 на сто през 2000 г. В целия свят Китай е възприеман като втората страна по статут и влияние, като само Америка е преди него.
До неотдавна китайците толкова бързо забогатяваха, че повечето от тях имаха много по-добри неща, от които да се интересуват, а не да следят как са управлявани. Днес обаче Китай е изправен пред редица заплахи, за които официален вестник писа, че са “сключени като челюст на куче”. Бедните се гневят на неравенството, корупцията, разрушаването на околната среда и заграбването на земи от служители. Средната класа се тревожи от заразената храна, а мнозина защитават спестяванията си, като изпращат парите си в чужбина и подават документи за чужди паспорти. Богатите и влиятелните се боричкат за огромното икономическо богатство. Учени, участвали в правителствена конференция неотдавна, резюмираха сполучливо положението: Китай е “нестабилен сред масите, обезсърчен в средните слоеве и извън контрол на върха”.
Някога партията можеше да задуши недоволството. Обикновените хора днес обаче протестират открито. Те пишат книги на забранени преди теми и коментират всичко в реално време в бликащите от живот нови социални медии. Оплаквания, които някога щяха да останат на местно ниво, сега са обсъждани в цялата страна. Ако лидерите на Китай не успеят да се справят с недоволството, това ще създаде верижна реакция, която ще причини социални вълнения или бурна революция, предупреди в таен доклад високопоставен икономист.
Не е задължително обаче да мислите, че Китай е на ръба на революция, за да разберете, че страната трябва да използва следващото десетилетие, за да се промени. Отиващият си премиер Вън Цзябао не веднъж определи развитието на Китай като “небалансирано, некоординирано и неустойчиво”. Главното теоретично списание на партията - “Цюши”, призова миналата седмица правителството да “даде тласък на преструктурирането ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/28