11/05/12 10:20
(http://www.klassa.bg/)

Ще може ли Русия да нахрани Китай?

Русия се надява да разшири географията на износа на зърнени култури за сметка на Китай. Както съобщава пресата, доставките в тази страна могат да започнат още следващата година.
Сега Китай купува пшеница и царевица от Канада и САЩ. Но страната е заинтересована от диверсификация на доставките. От това вече се възползва Казахстан, като започна да изпраща в КНР пробни доставки.

Русия изнася зърнени култури преди всичко в страни на Северна Африка и Близкия изток. Но ръководството на Русия неведнъж е отбелязвало, че вижда Азиатско-Тихоокеанския регион (АТР) като нов перспективен пазар за продажба на пшеница.

Аналитикът от компания „Русагротранс” Игор Павенский смята, че логистичните проблеми правят китайския проект малкопривлекателен от комерческа гледна точка:

- Регионът е много интересен, но производството се намира далече от пристанищата, за сега там няма добри терминали и пристанища. Освен това, на нашата продукция ще й бъде трудно да конкурира по качество. В Сибир се произвежда малко фуражно зърно с необходимото качество. И ако износът потръгне, то той ще бъде в малко количества.

Президентът на Руския съюз за зърнени култури Аркадий Злочевский от своя страна е убеден, че страната разполага с достатъчна инфраструктура за комерчески ефективни доставки в Китай:

- Ние произвеждаме достатъчно количество пшеница в Сибир, преди всичко в Алтайския край, откъдето може да изнасяме. Има преходи на границата с Монголия и през нейна територия също може да се организират доставки за Китай. Просто миналият сезон нямаше добра реколта в Алтайския край и затова е неадекватно да се поставя такава задача.

В случай на добра реколта може да се организира износ. Главната трудност е в друго нещо – китайските власти прилагат значителни усилия за решаване на проблема с хранителни култури. Аркадий Злочевский продължава:

- Ако Китай успее да реализира плановете си по производство на пщеница, то той може да се окаже в ситуация на свръхпроизводство и да стане износител. Те са си поставили задача към 2015 година да внедрят производство на геномодифицирана пшеница, която дава възможност да се избегнат климатичните рискове. Ако те реализират плановете си, тогава необходимостта от внос ще отпадне.

Разбира се, Азиатско-Тихоокеанския регион не се ограничава само с Китай. Най-големите вносители на зърнени култури са Япония и Корея. След тях са Тайван и Виентам. Но президентът на Руския съюз на зърнени култури смята, че при цялата привлекателност на региона, основни клиенти на руските селскостопански работници в близките години ще останат Африка и Близкия изток.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване