11/15/12 11:51

България загуби от Украйна, феноменален гол на Ибрахимович срещу Англия

Българският национален отбор по футбол загуби последния си мач за годината, а футболната сряда, в която бяха изиграни десетки контролни срещи в целия свят, ще се запомни с феноменален гол на Златан Ибрахимович, който вкара общо четири пъти за успеха на Швеция срещу Англия. България загуби приятелската среща по футбол от Украйна с 0:1 на националния стадион “Васил Левски” в София. Единственото попадание падна в 33-та минута и беше дело на Кучер след ъглов удар. Това е втора загуба на националния отбор под ръководството на Любослав Пенев. Контролата имаше за цел треньорът да тества нови схеми и тактика, които обаче не донесоха успех. През първите 45 минути България нямаше положения пред украинската врата. За сметка на това Стоян Колев в 23-ата минута трябваше да се намесва решително след шут на Селезньов. Нападателят на гостите бе изведен зад гърба на българската защита, но ударът му бе париран. Десет минути по-късно обаче Колев извади топката от мрежата си, след като на близката греда Кучер надскочи всички при изпълнение на корнер и откри резултата. Най-чистото положение за България пропиля Валери Божинов веднага след почивката. Таранът бе изведен от Дяков сам срещу Пятов, но би в тялото на украинския вратар. Неубедително включване като резерви направиха Дяков и Маркиньос. Дебютът на 33-годишния Иван Цветков също не бе запомнящ се. Нападателят имаше един единствен шанс да вкара в 82-ата минута, когато стреля от движение от границата на наказателното поле. Положението обаче не беше удобно и топката не намери целта. По-удачно се включиха Веселин Минев и Александър Тонев. Двамата освежиха левия фланг, но дефанзивният вал на гостите си свърши работата и не допусна нови опасности пред Пятов. Така България изпраща 2012 година със загуба, която има значение само за статистиците. Отрезвяващото поражение идва след добрата серия в квалификациите, която предизвика известна еуфория. Борбеността на нашите, както и повишеното им самочвуствие, обаче запазиха доброто впечатление от предишните срещи. С четири гола на Златан Ибрахимович Швеция победи Англия с 4:2. Домакините поведоха на новия стадион “Френдс Арена” в Стокхолм в 20-та минута, когато Ибрахимович се възползва от объркване дебютанта в английската защита Стив Колкър. После обаче гостите обърнаха мача с голове на Дани Уелбек след центриране на Ашли Йънг и на самия Колкър в 39-тата минута след пряк свободен удар, изпълнен от Стивън Джерард.   szólj hozzá: SweEng42Go Второто полувреме обаче бе на Ибрахимович. След като пропусна няколко възможности, в 77-та минута той в движение спря на гърди пас на Андерс Свенсон зад гърба на защитата и с воле изравни за 2:2. Седем минути по-късно Ибрахимович направи хеттрик със страхотен удар от фаул от близо 30 метра. Голът му в 90-та минута обаче вероятно ще остане като един от най-красивите в историята на футбола. Вратарят на англичаните Джо Харт излезе извън наказателното поле и изби топката с глава към центъра. Ибрахимович обаче я настигна и още преди да е паднала на земята с феноменална задна ножица прехвърли Харт и цялата защита и вкара за 4:2. Резултати от някои от останалите контролни мачове: Холандия – Германия 0:0, Италия – Франция 1:2, Чехия – Словакия 3:0, Румъния – Белгия 2:1, Русия – САЩ 2:2, Турция – Дания 1:1, Люксембург – Шотландия 1:2, Унгария – Норвегия 0:2, Ейре – Гърция 0:1, Армения – Литва 4:2, Кипър – Финландия 0:3, Македония – Словения 3:2, Лихтенщайн – Малта 0:1, Южна Корея – Австралия 1:2, Саудитска Арабия – Аржентина 0:0, Тунис – Швейцария 1:2, Чили – Сърбия 1:3, Австрия – Кот Д’Ивоар 0:3, Габон – Португалия 2:2, Полша – Уругвай 1:3, Панама - Испания - 1:5, Китай – Нова Зеландия 1:1, Грузия – Египет 0:0, ОАЕ – Естония 2:1, Алжир – Босна и Херцеговина 0:1, ЮАР – Замбия 0:1, Андора – Исландия 0:2, Израел – Беларус 1:2, Албания – Камерун 0:0, Колумбия – Бразилия 1:1, Парагвай – Гватемала 3:1.