(http://e-vestnik.bg/)
Тежки присъди за корупция на високопоставени политици на Балканите
Балканските страни станаха свидетели на безпрецедентни удари срещу корупцията на високо ниво през 2012 г. За първи път зад решетките попаднаха бивши държавни величия, обвинени в подкупи и злоупотреби със средства. Според международни анализатори обаче това все още не е достатъчно. Въпросът, който все още чака отговор, е дали наистина е поставено началото на обезглавяването на корупционния октопод на Балканите или процесът ще се сведе до показно отсичане на отделни, може би вече ненужни, пипала с цел да бъде даден знак пред Европа, че борба с корупцията наистина се води.
В членката на Европейския съюз Румъния през юни на две години затвор за корупция беше осъден бившият премиер Адриан Нъстасе. През ноември в кандидатката за членство в ЕС Хърватия бившият премиер Иво Санадер получи присъда от десет години затвор за корупция. Това бяха първите случаи и в двете държави, когато политици от толкова висок ранг получават ефективни присъди по подобни обвинения. И двамата твърдят, че процесите срещу тях са дирижирани от политическите им противници.
Румъния даде ясен сигнал, че започва да приема по-сериозно борбата с корупцията, коментираха международните издания, когато през юни бившият румънски премиер от Социалдемократическата партия (СДП) Адриан Нъстасе беше осъден окончателно на две години затвор за корупция. За първи път от падането на комунизма Румъния демонстрира, че може да изпрати могъщи политици в затвора, независимо колко пари и власт имат - това е нещо, което румънците чакат от революцията през 1989 г. насам, отбеляза британското издание “Икономист”.
Опитът за самоубийство не спаси Нъстасе от затвора, а само засили медийния шум около случая. Нъстасе, който бе признат за виновен за незаконно набиране на средства за неуспешната му кампания за президентските избори през 2004 г., стана първият бивш правителствен ръководител в посткомунистическа Румъния, който влезе в затвора за корупция. Според обвинението той е ощетил държавния бюджет с 1,6 милиона евро.
Смятан за ментор на настоящия премиер Виктор Понта, Нъстасе продължаваше да бъде една от влиятелните фигури в СДП, въпреки че срещу него се водеха няколко дела за злоупотреби. Според анализатори именно тази присъда даде тласък на последвалата акция на левоцентристкото правителство на Виктор Понта за импийчмънт на десноцентристкия президент Траян Бъсеску.
Нъстасе и Бъсеску са дългогодишни противници още от кандидат-президентската надпревара през 2004 г., спечелена от Бъсеску. Бившият премиер многократно е казвал, че държавният глава стои зад процеса срещу него. От своя страна Бъсеску и близката до него Демократично-либерална партия (ДЛП) твърдяха, че акцията срещу президента е отмъщение за осъдителната присъда на Нъстасе и опит за защита на някои народни представители от разследвания за корупция.
Още няколко бивши министри, сенатори и депутати също попаднаха зад решетките в Румъния тази година, но отказът на парламента да даде разрешение за наказателно преследване срещу някои от членовете си беше критикуван остро от Европейската комисия.
Пет години след присъединяването си към ЕС Румъния и България все още са под специалния надзор на Европейската комисия, защото не са доказали достатъчен напредък в съдебните реформи и борбата с корупцията и организираната престъпност. Вратата към Шенген за двете страни също остана затворена основно заради опасения, че не се справят с широкоразпространената корупция.
Докладът на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка през лятото отново похвали дейността на двете румънски антикорупционни агенции - Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) и Националната агенция по прозрачността (НАП), но слухове, че встъпилото в длъжност през май правителство на Понта е имало намерения да ликвидира двете агенции, както и други ключови институции като Конституционния съд, предизвикаха опасения за опит за узурпиране ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/12/14