(http://e-vestnik.bg/)
Иран - криза за лекарства, икономиката затъва
Асошиейтед прес
За пръв път от повече от десетилетие амбулантни търговци отново предлагат на черно лекарства по улица “Насeр Хосров”, край главния пазар в Техеран. “Лекарства, лекарства”, викат уличните продавачи. “Каквито желаете.”
Бизнесът процъфтява. Сега за мнозина иранци подобни нелегални канали са единственият начин да се снабдят с необходимите им - даже животоспасяващи - медикаменти, защото западните санкции заради ядрената програма на страната косвено ограничиха нормалните доставки за болниците и аптеките.
Но за други даже тази тротоарна агитация не е вариант. Затъващата иранска валута е повишила повече от двойно цените на някои вносни лекарства и медицински материали, което ги прави недостъпни за пациентите с ниски доходи. Въпреки че лекарствата и хуманитарните доставки не са блокирани от икономическото ембарго върху Иран, е налице видим натиск върху почти всяко ниво от иранското здравеопазване. Това е признак за ефекта на доминото, който санкциите оказват на всекидневния живот.
Ограниченията върху достъпа на Иран до международните банкови мрежи представляват огромно препятствие пред закупуването на вносни лекарства и оборудване. Пред същите проблеми са изправени много предприятия, които се нуждаят от доставки от чужбина.
Същевременно пропадането на националната валута - смятана за съпътстваща жертва на санкциите - рязко покачи цените. Вносна инвалидна количка сега струва десет пъти повече отколкото през миналата есен. Тест за кръвна захар струва двойно - 540 хиляди риала (около 18 долара).
Черният пазар все още намира начини да вкарва лекарства по контрабандни пътища или просто чрез пренасяне на ръка, но цените винаги са по-високи, отколкото на редовния пазар. “Плащаш предварително и по-късно ще ти донеса лекарството, което ти трябва”, казва уличният дилър на лекарства Бехзад, който се представя само със собственото си име. “Имаме всички видове лекарства: европейски, индийски или китайски. Зависи от твоя бюджет.”
Икономическите удари от санкциите се усещат най-силно в ключови браншове като петролния, който осигурява близо 80 на сто от приходите на Иран от чуждестранна валута. В понеделник председателят на бюджетната комисия в иранския парламент Голам Реза Катеб каза, че постъпленията от износ на петрол и газ са спаднали с 45 процента през последните девет месеца. Това изявление изглежда е част от ранно политическо предупреждение преди очакваните през март мерки за икономии, които вероятно ще включват голямо повишаване на данъците.
Но иранските власти осъзнават и рисковете от опитите да се изстискат повече пари от икономиката, която явно е подложена на сериозно напрежение.
По-евтините азиатски резервни части и стоки постепенно изместват западните стоки. Фабриките, които зависят от вносни суровини, се борят за съществуването си. Цените на почти всичко - включително здравните услуги и лекарствата - продължават да растат, а разменният курс на риала е спаднал с около една трета в сравнение с преди 18 месеца.
“Аз ще решавам кой е на ред”, крясва Захра Рахмати, сестра от спешното отделение в държавна болница в центъра на Техеран, където десетки пациенти шумно настояват да им се обърне внимание. Случаите на претъпкани държавни болници са повсеместни в Иран, след като таксите в частните здравни заведения нараснаха почти двойно през последните месеци. Цените в държавните са значително по-ниски, но в тях има недостиг на доставки и дълги опашки. “Понякога даже нямаме серум за дехидратирани пациенти”, казва един млад лекар, който пожелава да остане анонимен поради опасения, че може да загуби работата си в държавната болница.
Цените на други материали също са се покачили през последните месеци: на рентгеновите плаки с 240 процента; на хелиевия газ за магнитен резонанс с 667 на сто; на филтрите за бъбречна диализа с 325 на сто. Цената на един кръг химиотерапия против рак вече достига 200 милиона риала (65 хиляди долара) спрямо 80 млн. риала ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/01/11