01/17/13 22:13
(http://e-vestnik.bg/)

Трите най-големи кризи в АЕЦ. Аварията в Три Майл Айлънд

Ядрената централа на Три Майл Айлънд

Ще разгледаме една от трите най-тежки катастрофи с АЕЦ в историята, макар и най-леката в сревнение с другите две – тази в Три Майл Айлънд, САЩ. Другите две, както се досещате са Чернобил, СССР и Фукушима, Япония. Когато се запознаем с историите на трите събития, виждаме някои изключително общи черти. Тези прилики ни водят до следните три извода за управлението на АЕЦ и за ядрената енергетика по принцип:

1. Големите аварии в АЕЦ се случват в резултат не на друго, а предимно на човешка грешка и по-точно поредици от грешки в изпълнението, управлението и оперирането в ядрените централи – включително: пропуски и нарушения в конструирането на реакторите и на самите централи или на части за тях, заради пестене на пари и/или неглежиране на научни изследвания, свързани с надеждността и безопасността; липса на координация между: оператори на реактори, конструктори и ядрени инженери, специалисти по сигурността, медицински физици, комуникатори и висшия мениджмънт (оператор/държава), отговорен за съоръженията; неадекватни действия и/или бездействия на обслужващия персонал и инженерния екип – предимно заради липсата на добра комуникация и координация между отговорните страни.

2. Всяка голяма авария в АЕЦ е последвана от комуникационен провал в навременното информиране и защитаване на населението в ситуация на повишена радиоактивност. Операторите на ядрени централи и държавните институции, отговорни за управлението на риска, не се учат от грешки на техни колеги при предишни аварии. Те не си взимат поука не само по отношение на координацията, подготовката и безопасността вътре в централите, но и при външната комуникация със заинтересованите страни, обществеността и медиите преди, по време на и след извънредни ситуации. В тази връзка, можем да говорим за жизненоважно установяване на един нов подход в кризисната комуникация и по-специално в риск комуникацията на високорискови индустриални съоръжения, каквито са АЕЦ.

Опростен изглед на реактор TMI-2, същите реактори работят в АЕЦ “Козлодуй”

3. На този етап от съществуването ни, научното развитие на човечеството изпреварва значително нашето социално, политическо и морално развитие, което прави строенето и ескплоатирането на АЕЦ твърде спорен въпрос, най-вече предвид наличието на достатъчно много и далч по-безопасни и по-евтини алтернативи в енергетиката. Ядрените централи безспорно са най-опасните съоръжения, създадени от хората за използване в мирно време. Провалите в управлението на ядрените централи при аварии и повтарящите се грешки на отговорните, засилват влиянието на тази последна теза. Друг факт, съвсем не без значение: и трите най-големи кризи с АЕЦ в света се случват в трите най-добре технологично развити за времето си страни. Освен това, никой не ти казва какво правиш, ако към АЕЦ-а ти лети самолет с камикадзе. Физическата защита на АЕЦ е темата, която изобщо не беше и подхваната в доклада за т. нар. “стрес тестове” на АЕЦ на Европейската комисия от 4 октомври, 2012 г.

Аварията в Три Майл Айлънд

Аварията в ядрената електроцентрала “Три Майл Айлънд”, Пенсилвания, е една от трите най-големи аварии в АЕЦ в света. На 28 март 1979 г. се случва най-сериозния инцидент в ядрената енергетика в историята на САЩ, който завършва с изпускане на количества радиоактивни газове в атмосферата и радиоактивен йод в околната среда.

Авариралият втори енергоблок в централата работи с водно-воден тип реактор – като тези в Козлодуй и Фукушима.

Изображение на унищожения от топенето реактор TMI-2 - NRC

След отказ на оборудване в неядрения втори контур – блокирал винтил около 4 ч. сутринта на 28 март 1979 г. се стига до изпускане на голямо количество ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване