(http://www.klassa.bg/)
„Газпром” и „Лукойл” получиха правото да усвояват суровините на Каспийско море
Руските компании „Газпром” и „Лукойл” най-накрая получиха правото да усвояват находището „Централное”. То се намира на шелфа на Каспийско море. За това те трябваше да станат партньори с най-голямата казахстанска държавна нефтогазова компания.Сега руските компании трябва да получат лиценз, който ще им позволи да добиват въглеводороди.
Лицензът трябва да бъде получен от Министерството на природата и Министерството на енергетиката на Русия. Шансовете да бъде постигната договорка с ведомствата оценява началникът на отдела за анализаторски изследвания на инвестиционната група „Универ” Дмитрий Александров:
- Мисля, че може да се разчита на това, защото то е в интерес на руската страна. И от страна на Казахстан надали може да има някакви претенции. За „Казмунайгаз” ще бъде интересно да получи достъп до ресурсите на нефта. Мисля, че в най-близко време ще видим активен стадии на усвояване на находищата.
Според закона, шелфа могат да разработват само компании, които се контролират от държава и с опит на работа в сферата не по-малко от 5 години. На тези изисквания отговарят само 2 предприятия в Русия: „Роснефт” и „Газпром”. Има надежда, че за частния „Лукойл” ще бъде направено изключение. Мнение на директора на Института за национална енергетика Сергей Правосудов:
- „Газпром” и „Лукойл” в съвместно предприятие вече отдавна провеждат геологично разузнаване. После, когато се промениха правилата за работа на шелфа, право получиха държавните компании. Но това се касае основно за Северния шелф, а „Лукойл” вече отдавна работи в Каспийско море.
„Лукойл” спечели правото за геологично разузнаване на Каспийския шелф преди почти 20 години. През 2003 година беше създадено съвместно предприятие с „Газпром”. Но скоро след това, разработката трябваше да бъде спряна. Това стана заради разногласията с Казахстан, в сектора на който се намират част от находищата. В резултат на това беше създаден триумвират с участието на две руски и една казахстанска компания. В съвместното предприятие едната половина принадлежи на „Казмунайгаз”, втората - на „ЦентрКаспнефтегаз”, която е разделена по равно между „Газпром” и „Лукойл”. Нови претенции към руските компании от страна на Казахстан няма да има, сигурен е Сергей Правосудов:
- Въпросът там, може би, е, как ще се разпределят дяловете. Но мисля, че ще се разберат. Казахстан е приятелска страна. Поне досега, винаги сме успявали да решим всички въпроси.
На 8 феврурари президентът на Русия Владимир Путин ще се срещне с държавния глава на Казахстан Нурсултан Назарбаев. Страните възнамеряват да обсъдят целия спектър на руско-казахстанското взаимодействие. Не е изключено, една от темите на преговорите да стане работата на руските компании в Каспийско море.
Александър Кашапов
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/02/08