03/11/13 23:46
(http://e-vestnik.bg/)

Култовото студио “Авала” изчезва като бивша Югославия

Ройтерс

На горист хълм над сръбската столица бездомни кучета навират носовете си във филмовите декори от шперплат, останки от това, което навремето бе едно от най-печелившите филмови студиа в света.

Създадено непосредствено след Втората световна война от югославския лидер Йосиф Броз Тито студиото Авала Филм държеше социалистическата му федерация на диета с въодушевяващи военни епични филми, възхвалявайки визията за “братство и единство” между хората.

Ричард Бъртън, Юл Бринър, Орсън Уелс донесоха славата на Холивуд, докато армията на Тито осигури останалото.

Отразявайки обаче съдбата на страната, която навремето рекламираше, студиата, които от дълго време са пред банкрут, сега изглежда ще бъдат разделени и разпродадени за покриване на дълговете.

Кинодейците и почитателите на киното в Сърбия се опасяват да не изгубят националното богатство, а заедно с това богатия каталог със стотици филми, обхващащ период от половин век.

Киното на всяка страна е основен компонент от наследството й, каза Мила Турайлич, режисьор на филма “Синема Комунисто”, документален филм от 2010 г. за легендарната любов на Тито към киното и филмовата индустрия, която той финансираше.

Творбите на Авала представят културната история не само на Сърбия, но и на Югославия и те ще свършат в ръцете на местни бизнесмени, които ще могат да ги използват или дори да забранят достъпа до тях, когато решат, каза Турайлич.

Разпадът на Авала Филм отразява случилото се с Югославия.

След в като социалистическата федерация, която той управлява, започна война десетилетие след смъртта му през 1980 година, студиата бяха занемарени, ролки с филми в картонени кутии бяха разпръснати по пода в склада.

Нанесоха се наематели, сред които автомеханик и италианска компания за телевизионна продукция.

Приличаше на ядрена зима, каза Владислав Цветкович, директор на Сръбската агенция за приватизация, за деня, в който наемателите се нанесоха миналата година.

Никой не се е занимавал със студиото от 10-15 години, казваше се само колко важен е Авала Филм за Сърбия, добави Цветкович.

Продажбата за уреждането на дълга от 9 милиона евро може да започне този месец с предлагане на около 36 акра площ, филмови права, костюми, реквизит и студиа.

Цветкович се изказа в подкрепа за приватизацията, като каза, че за първи път от години архивът е на сигурно място и е изготвен каталог за евентуална продажба, докато земята ще бъде отдадена на разположение на държавата.

Дългът произлиза от компанията за внос и износ Югоекспорт, която придоби основните дялове от Авала филм по време на разпада на Югославия и тогава фалира.

След като веднъж бъде платен, правителството или сръбската филмова индустрия ще бъде поканена да предложи идеи “за това как да бъде възвърнат блясъкът на Авала”, каза Цветкович.

Културното наследство на бивша Югославия обаче може да бъде трънлив въпрос за правителствата, които често предпочитат да забравят определени периоди, докато възхваляват други. Все още има ожесточени спорове за наследството на Тито.

В Сърбия културата се бори за вниманието и средствата на държава, която все още опитва да изплува от пагубното управление на лидера Слободан Милошевич до 2000 г., когато войната, оръжията и гангстерите доминираха обществото, а независимите мислители бяха смятани за пагубни.

Обхваната от рецесия и ниво на безработица от 25 на сто, страната действа като повечето страни от Източна Европа по отношение на парите, отпускани за културен живот - едва 0,6 на сто от държавния бюджет.

Националният музей и Музеят за съвременно изкуство, които са сред най-големите забележителности на Белград, години наред са пренебрегвани, като не получават пари от фондовете за реставрация.

Наследниците на Милошевич сега са власт в Сърбия. ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване