(http://www.klassa.bg/)
България - 57 в света по Индекс на човешкото развитие
България се нарежда на 57-о място от общо 186 страни по Индекс на човешкото развитие, сочат най-новите данни на ООН.
Преди нашата страна е поставена Румъния, която е класирана на 56-а позиция. На първите три места тази година са Норвегия, Австралия и САЩ. В първата десетка влизат още: Холандия, Германия, Нова Зеландия, Ирландия, Швеция, Швейцария и Япония.
Индексът на човешкото развитие (ИЧР) на ООН оценява нивото на бедността, грамотността, образованието, очакваната продължителност на живота и др. Той е стандартизирано средство за оценяване на благосъстоянието и най-вече на детското благополучие. Индексът е разработен през 1990 г. от пакистанския икономист Махбуб ул Хак и се използва от 1993 г. в годишния доклад на Програмата на ООН за развитие.
ИЧР оценява средните постижения на дадена страна в следните три основни аспекта от човешкото развитие:
1. Продължителност на живота и здравословен начин на живот, който се преценява според вероятната продължителност на живота към момента на раждането; 2. Знание или равнище на образованието, което се преценява според степента на грамотност на възрастните; 3. Жизнен стандарт.
Според данните на Организацията хората в България живеят по средно 73,6 години, като отделят средно 10,6 от тях за образование. На всеки 100 души в страната се падат по 164,9 абонати на фиксирани и мобилни услуги, а на всеки отделен българин - по средно 6,6 тона емисии въглероден диоксид.
Докладът обръща внимание и на индекса, отразяващ половата неравнопоставеност. Индексът на развитието по отношение на двата пола (ИРП), който се въвежда за първи път в "Доклада за развитието на човека" от 1995 г., измерва достиженията на нациите в същите измерения като ИЧР, но обръща внимание на неравнопоставеността в постиженията на мъжете и жените. България през т.г. получава оценка 0,219.
"Докладът за развитието на човека", публикуван ежегодно от началото на 90-те, предлага Индекса на човешкото развитие като алтернатива на конвенционалните мерки за национален прогрес като равнището на доходите и темпа на икономически растеж.
В периода от 1980 до 2012 българският ИЧР се покачваше с 0,5% годишно от 0,673 до 0,782 днес. Индексът в Европа и Централна Азия като регион се увеличи от 0,651 през 1980 до 0,771 в днешно време, което означава, че България се намира над средното равнище по този показател.БГНЕС
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/03/15