(http://e-vestnik.bg/)
Кипър - островът на “черните” съкровища
“Тежката индустрия” на Кипър би могъл да е туризмът. Този сектор дълги години след обявяването на Република Кипър бе “тежка индустрия” за острова. Постепенно обаче от втората половина на 70-те години по ред причини акцентът се премести към банковия сектор.
От тогава, въпреки разделението, островът започна да се утвърждава като успешно делово и банково средище, да се превръща в привлекателна дестинация за фирми с международна активност и да се квалифицира като “данъчен рай”. Основната причина за това е стратегическото положение на острова на кръстопътя между Европа, Азия, Близкия изток и Африка. Става дума за страна с идеална “часова зона” за технократа на пазара.
След края на турската инвазия в Кипър през август 1974 г., островът изглеждаше като след библейска катастрофа. Турция завладя 38 на сто от територията на острова, която включваше по-голямата част от инфраструктурата, бреговата линия, полезните изкопаеми и икономическата активност. Към нея останаха пристанище Фамагуста, летището в Никозия, туристическите съоръжения във Фамагуста и Кирения, богатите и плодоносни райони на Морфу и Месаория, както и голям брой промишлени мощности. Наред с това около 200 хиляди кипърски гърци се превърнаха в бежанци, а хиляди бяха избитите и безследно изчезналите.
Безработицата скочи до 30 на сто, а хиляди кипърски гърци напуснаха страната, за да търсят по-добър живот и препитание навън.
Република Кипър наистина бе изправена пред опасността от рухване. Въпреки това икономиката бе реактивирана, методично бяха поставени основите за растеж и развитие, а много наблюдатели описаха случващото се на острова като “икономическо чудо”, сравнявайки го с развитието на Западна Германия след Втората световна война. Целият икономически растеж де факто се базираше на туризма, на разширяването на държавния сектор, на строителството и на разрастването на услугите.
Военните конфликти в Ливан бяха първият голям източник на капитали. След гражданската война в страната през 1970 г. банковият сектор от Близкия изток се прехвърли от Бейрут на острова. Първоначално много ливански бизнесмени пренесоха капиталите си в Кипър. По тази причина Кипър създаде институция, която да се занимава с международните компании. Задачата на тази инстанция бе да оперира с компании, чийто собственици не са жителите на Кипър, а приходите им идват от дейности извън страната.
Мярката послужи като трамплин за превръщането на острова в международен бизнес център. Неговата значимост може да се обясни само с един факт. Според кипърската Централна банка до декември 2002 г. на острова са били регистрирани 45 хиляди компании. Въпросните компании функционираха в Кипър, но упражняваха дейности и оказваха контрол върху делова активност извън острова.. Наред с тези компании там се установиха и около 12 хиляди корабоплавателни компании с цел регистрация на кораби под кипърски флаг.
Смята се, че преди присъединяването на острова към еврозоната приходите на Кипър в чужда валута от работата на тези компании е възлизала на 6-7 на сто от брутния вътрешен продукт на страната.
Революцията в Иран през 1979 г. и петролните кризи в района подсилиха и затвърдиха тази тенденция. Всякакви капитали от арабските страни и петродолари бяха струпани или инвестирани на острова.
Рухването на страните на “реалния социализъм” през следващото десетилетие рязко даде тласък на банковия сектор в Кипър. Законни или незаконни капитали бяха вложени или прехвърлени през острова. Водещи в този процес, разбира се, бяха руските капитали.
Характерен пример за пране на пари в Кипър са капиталите от бивша Югославия. Чрез компании, контролирани от режима на Милошевич, на острова бяха прехвърлени милиони долари в кипърски дъщерни фирми. Така режимът успя да наруши ембаргото, наложено на бивша Югославия от ООН. Главно действащо лице в тези операции по прехвърлянето на капитали с цел пране на пари бе тогавашният посланик на Белград в Никозия.
Вследствие на това за ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/03/25