(http://www.klassa.bg/)
Надниците в ЕС: Най-малки у нас, най-големи в Швеция
Почасовите разходи за труд варират от 3,7 евро в България - до 39 евро в Швеция, отчита анализ на "Евростат" за разходите на труд за час в ЕС през 2012.
По този показател България е на последно място в ЕС, а пред нас са Румъния - 4,4 евро на час, Литва - 5,8 евро на час, Латвия - 6 евро на час, Унгария и Полша - по 7,5 евро на час, Словакия - 8 евро на час и др.
Най-добре почасово са заплатени работещите в Швеция - 39 евро,
Дания - 38 евро, Белгия - 37 евро, Люксембург - 35 евро, Франция - 34 евро, Ирландия, Германия и Финландия - по 30 евро и др.
Почасовите разходи за труд в ЕС са най-високи в сферата на промишлеността - 24 евро, следвани от услугите - 23,7 евро и строителството - 21 евро.
В рамките на ЕС най-значително увеличение на почасовото заплащане е регистрирано в Австрия - 15,5%, Словакия - 13,8%, Финландия - 13,7% и Белгия - 13%.
Най-нисък ръст се наблюдава в Португалия - плюс 0,4% и Ирландия - плюс 0,8%. Гърция е единствената страна, където се наблюдава
намаление на почасовото заплащане - минус 11%
България обаче е в челото на страните извън еврозоната, където за периода 2008-2012 е регистриран най-висок ръст в почасовото заплащане - 42%.
През 2008 у нас българинът е получавал по 2,6 евро на час, докато през 2012 е скочил до 3,7 евро на час. Подобно повишение на почасовото заплащане е регистрирано още в Румъния - 26,7%, Чехия - 15% и Естония - 7%.
Данни на НСИ за почасовото заплащане през 2010 г. показват, че у нас по този показател най-добре са били заплатени работещите в далекосъобщенията и в сферата на създаването и разпространението на информационни и творчески продукти - по 8 лв./ч брутна часова заплата.
Работещите в сферата на производство и разпространение на електроенергия и газови продукти са получавали по 7,65 лв. на час, във финансовия и застрахователния сектор - по 7,23 лв. на час, в добивната промишленост - по около 6 лв. на час.
Най-ниско на час са били заплатени работещите в хотелиерството и ресторантьорството -
по 2,42 лв. на час, в сферата на административните и спомагателни дейности - по 2,56 лв. на час, в търговията, културата и преработвателната промишленост - малко над 3 лв. на час.
Най-добре платените професии у нас са били тези на специалистите, квалифицираните работници и ръководителите (средно почасово заплащане между 8 - 10 лева), чийто общ брой в страната е бил над 600 хил. души.Най-ниско у нас са платени хората, които са били заети с услуги за населението, търговия и охрана, като техния общ брой е бил около 480 хил., а почасовото им заплащане - по 3,18 лв., показват данните на НСИ.
"Евростат"
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/04/11