04/26/13 05:59
(http://e-vestnik.bg/)

Защо един туит разклати борсата и “Туитър”

Ройтерс

За мнозина едничкият фалшив туит от акаунта на Асошиейтед прес (АП), който във вторник за кратко предизвика бъркотия на финансовите пазари и доведе до рязък спад на индекса “Дау Джоунс” с около 145 пункта, категорично потвърди страховитата, почти мигновена сила на краткото съобщение.

Пропускът в сигурността обаче поднови съмненията доколко “Туитър” има място в медийния пейзаж и каква е неговата истинска стойност. Това стана в момент, когато статутът му на една от основните информационни социални мрежи в днешно време изглеждаше непоклатим.

Във вторник, само седмица след като социалните мрежи отнесоха критики, че спомагат за разпространяване на невярна информация относно предполагаемите извършители на бомбените взривове на Бостънския маратон, проблемите със сигурността в “Туитър” лъснаха безжалостно. Хакерска група обсеби официалния “Туитър” акаунт на АП и изпрати фалшиво съобщение за експлозии в Белия дом, които са ранили президента Барак Обама.

АП беше само най-новата жертва на хакерски атаки през последните дни. Преди това “Туитър” акаунтите на Националното обществено радио, на предаването на телевизия Си Би Ес “60 минути” и други също бяха хакнати. Миналата година Ройтерс стана жертва на хакери, които за кратко превзеха един от акаунтите на агенцията в “Туитър” и разпространиха фалшиви туитове.

Последната хакерска атака засега обаче е най-значителната: едничкият туийт на АП същиса инвеститорите и за броени минути успя да заличи 136,5 милиарда долара от индекса “S&P 500″.

Могъщата новинарска агенция АП по-късно разкри, че е възможно един от служителите й по невнимание да е издал нейни пароли в резултат на phishing (”маскирана”) атака на хакери. Експерти по сигурността побързаха да обвинят “Туитър” за дългогодишния й отказ да въведе двойно потвърждение на идентичността.

Двойно подсилена парола се използва от компании като “Гугъл” и “Майкрософт”. Подобна би могла да предотврати наплива от пробиви във високопрофилни “Туитър” акаунти.

“Това е един от многото случаи, на които ставаме свидетели доста често напоследък. Положението започва да става обезпокоително”, каза Робърт Куигли, преподавател по журналистика от Тексаския университет и специалист по социалните мрежи. “Това, което медийните организации трябва да направят, е да настояват “Туитър” да има по-сигурен уеб сайт.”

От “Туитър” отказаха да коментират тази статия. Компанията също така неколкократно е отказвала да обсъжда и продуктовия си план, макар че е намеквала, че скоро ще въведе двойното потвърждение на идентичността. Все пак публикувана обява за работа през февруари намеква за намерението й да наеме специалисти, които да се справят с проблема.

Марк Ришър, основателят на консултанска фирма по сигурността, която обслужва социални медийни компании като “Пинтерест” (Pinterest) и “Тъмблър” (Tumblr), заяви, че въвеждането на повече мерки като двойното потвърждение на идентичността биха направили “Туитър” по-муден за употреба, а това евентуално би забавило “прираста” на потребителите му - сериозна причина за тревога за компания, която основно разчита на рекламни приходи.

Но той предупреди, че продължителен приток на високопрофилни пробиви и отслабващо доверие на потребителите биха нанесели по-големи вреди на “Туитър”. “Винаги правиш компромис или с удобството, или със сигурността”, каза Ришър. “Но проблемът със сигурността вреди на марката “Туитър”.

За “Туитър” хакерският проблем повдигна въпроси относно неговата достоверност, точно когато той започна да заема централна роля в бързо променящия се медиен пейзаж. Броят на туитовете достига до над 400 милиона на ден.

По-рано този месец Комисията по ценните книжа и борсите позволи на американски компании да споделят в “Туитър” информационни материали, като доклади по приходите за тримесечието, стига да са уведомили инвеститорите предварително. Дни по-късно “Блумбърг” обяви, че ще свърже “Туитър” директно със своите терминали, ползвани от хиляди брокери на Уолстрийт.

По същото време водещите световни новинарски организации и “Туитър”, който има 200 милиона потребители из целия свят, стават все по-взаимно обвързани в една символична, ако не и понякога проблематична, връзка.

Професорът по журналистика ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване