07/06/13 11:02
(http://offnews.bg)

Половината висши прокурори са и началници

Главният прокурор Сотир Цацаров. Снимка: БГНЕС, архив

Средната издръжка на един магистрат е излязла на държавата 77 955 лв през 2012 г. Това показва доклад за състоянието на обвинението, написан от прокурори и експерти, който бе внесен във Висшия съдебен съвет. 

Докладът обхваща периода 2007 – 2012 г. и анализира в детайли състоянието на прокуратурата, включително бюджетите, натовареността на магистратите и администрацията, обществените поръчки, дори броя на служебните автомобили. Документът бе поискан от Европейската комисия и изводите от него ще послужат за реформата в системата.

При изчисляването на сумите са взети предвид всички отчетени разходи, в това число режийните, с изключение на обезщетенията за персонала, ремонтите, разходите за глоби, неустойки и съдебни обезщетения.

Най-скъпи са малките прокуратури със сравнително слаба натовареност и малък брой магистрати, сочи анализът. В 57 прокуратури в страната издръжката на магистратите надхвърля средната. 

Най-скъпа е била прокуратурата в Гълъбово – 172 402 лв., в Трън – 163 871 лв., в Девин – 140 424 лв., в Смолян – 128 757 лв., в Средец – 122 245 лв. Най-евтини за държавата са били обвинителите в Девня – 53 354 лв., и в Софийската районна прокуратура – 53 618 лв. Костинбродските прокурори също се нареждат сред тези, които са били най-евтини – 54 364 лв., следват ги Пазарджик – 55 008 лв., и Русе – 55 338 лв. 

Прокуратурата разполага с достатъчен брой хора , за да работи, но се налагат промени, смятат авторите на анализа. Според тях едно от важните неща, които трябва да се случат, е да се премахне командироването на магистрати от една прокуратура в друга и то да се прилага само в изключителни случаи.

Друга част от изводите касае работата на Върховната касационна прокуратура (ВКП). Тя е посочена директно като структурата, която се нуждае от сериозна реформа. Заради формализъм липсва правилно разпределение на хора, отдели и сектори, и на задачи, които те да изпълняват. В анализа е направена куриозната констатация, че половината прокурори във ВКП са и началници на прокуратури. От общо 95 висши прокурори 48 са шефовете, понякога само на себе си.

Проблемът с огромната натовареност на ВКП остава, макар в последните години делата да са намалели. Документът сочи, че през 2012 г. общо новообразуваните преписки са били 224 796. За сравнение през 2007 г. те са били 287 982. Внесените обвинителни актове през миналата година са били 41 155, а през 2007 г. – 45 250. 

Докладът обръща внимание и на взаимоотношенията на прокуратурата с медиите. Отчита се, че допреди няколко години журналистите са се обаждали директно на прокурорите за подробности около разследванията. Сега информацията се дава само от говорителите на прокуратурите, подчинен на говорителя на главния прокурор.

Проблемът е, че те обикновено не откликват достатъчно бързо на медийния интерес и са твърде лаконични.

Статията "Половината висши прокурори са и началници" бе публикувана първо в OFFNews.bg.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване