10/16/13 23:50
(http://e-vestnik.bg/)

По-сухо? По-леко? Как да избера вино по мой вкус?

Кое е подходящо, според навиците за подслаждане на кафето и чая

Снимка: Иван Бакалов

Тук е показана проста схема, по която потребителят може да си изберете вид вино, подходящо на личния вкус според хранителни си навици, употребата на захар, подсладители и др. Схемата работи в поне 80% от случаите.
Вкусът на виното е комбинация от стипчиво, кисело и сладко в различно равновесие, плюс алкохол. Кисело-сладко е в основата и на повечето безалкохолни питиета, като кока-кола и др. Но виното е естествен продукт. Съдържа танини, които дават стипчивостта и тръпчивостта на вкуса; неферментирали гроздови захари (за сухо вино - от 1 г до 5 г на литър), които дават по-малка или по-голяма сладост; няколко вида киселини в различни количество – винена, оцетна, лимонена, млечна и др. И алкохол.
Според сорта и качеството на гроздето, реколтата (съдържание на захари, киселини и др.), ферментацията, отлежаването, във виното доминират някои от компонентите или се е получава хармоничен баланс между кисело, сладко, стипчиво.
Енолози и ценители използват и изрази „леко тяло”, средно тяло” и „пълно тяло”. Тази характеристика на вкуса е усещането в устата за по-леко или по-плътно, по-наситено вино. Например като питие бозата е с много висока плътност, пълно, тежко тяло. Малинов сок може да бъде с леко или средно тяло, в зависимост от концентрацията. А водата е със съвсем леко тяло, няма плътност (макар че различни видове минерална вода са по-малко или повече плътни). Така има и различни вина, които са с леко, средно или пълно тяло.
Към всичко това се намесват асоциации за вкус на различни храни, подправки.
Ароматът и вкусът при виното са неделими. В английският език например има термин flavor, който обединява едновременно усещането за аромат и вкус. Като българско съответствие на израза се казва „вкусов аромат”. При усещането на едно вино на вкус малко или повече участва ароматът. Проявява се най-силно, когато сме поели глътка в устата си и вече я преглъщаме.
Вкусът е нещо индивидуално и на всеки човек допада различен баланс на трите главни съставки на вкуса и различна плътност. Един предпочита по-сухи вина, с по-малко сладост и по-ниско съдържание на захари, друг предпочита да усеща равновесие между сладко и кисело, трети предпочита сладостта да надделява над киселините и т. н. Затова казват, че виното е 100% субективен продукт.

Избор според навиците за подслаждане на кафето и чая

1. Ако пиете кафето или чая без захар и подсладители.

Вкусът ви е “сух”. Ще ви допадат повече червени вина, отколкото бели. От червените ще ви харесват повече онзи тип вина, в които стипчиво-киселите характеристики на напитката леко доминират, съдържанието на танини е по-силно (това не означава груби танини – те могат да бъдат силни, но меки), а захарното съдържание е по-ниско или по-приглушено.

Снимка: e-vestnik

На вас ще ви допадат повече по-сухи вина, предимно от сортове (за червените) каберне, мавруд, мелник. Може да опитате и гъмза, която вече по-рядко се среща. Но сортът не определя всичко, съдържанието на захари и киселини зависи от реколтата, от технологията. Има и видове мерло и др., които ще ви допаднат.
Опитайте от масовите вина:
Каберне совиньон от: „Домейн Бойар”, „Домейн Пещера”, „Шато Карнобат”, „Домейн Менада”, „Логодаж”. Също и някои купажи като каберне по шираз („Логодаж”), каберне по мерло.
Мавруд от: винпром „Асеновград” (по-евтините са по-сухи и по-груби), маврудите на „Шато Карнобат”, „Мавруд Св. Димитър” на „Загрей” и др.
От по-скъпите – каберне „Енира” (винарна „Беса вали”), „Шато Бургозоне”, „Каберне Горчивка” (винпром Свищов), мавруд ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване