Американската агенция за национална сигурност (АНС) е прехванала и проследила 60 млн. телефонни обаждания в Испания за периода 10 декември 2012 г. - 8 януари 2013 г. Това е ставало без съгласието на властите в страната.
Информацията е била предоставена от британския журналист Глен Грийнуолд, който изнесе разкритията на Едуард Сноудън пред широката публика.
Испанският в. "Паис" уточнява, че АНС не си е поставяла за цел в Испания да узнава съдържанието на телефонните разговори, а е установявала продължителността им, номерата и местонахождението на абонатите.
Изданието припомня, че по разпореждане на министър-председателя Мариано Рахой посланикът на САЩ в Испания Джеймс Костос е привикан в испанското министерство на външните работи.
Повод за това са публикации в местния печат, според които американските спецслужби са се занимавали със следене
не само на милиони обикновени испанци, но и на политици и членове на правителството.
Външният министър на Испания Хосе Мануел Гарсия-Маргальо е на посещение в Полша и затова посланикът ще бъде приет днес сутринта от заместника му Иниго Мендес де Виго.
По данни на "Паис" испанските спецслужби са започнали проверка на достоверността на сведенията за масов електронен шпионаж от страна на американските им колеги, включително прехващане на телефонни обаждания, есемеси и кореспонденция на испански граждани по електронната поща.
Мадрид обаче не възнамерява да действа в ущърб на взаимодействието със САЩ в областта на сигурността.
Президентът на САЩ
Барак Обама не е бил уведомяван през 2010 г. за следенето на телефона на германския канцлер Ангела Меркел,
съобщиха от АНС.
Германският седмичник "Билд ам зонтаг" написа, че преди три години шефът на АНС ген. Кийт Алекзандър е уведомил Обама за следенето. Според говорителката на агенцията Вани Вайнс обаче Алекзандър не е обсъждал през 2010 г. с президента Обама никаква предполагаема разузнавателна операция в чужбина, засягаща германския канцлер.
Съобщения в медиите, в които се твърди обратното, не са истина, заяви Вайнс.
До това обяснение се стигна, след като германското списание "Шпигел" съобщи, че личният мобилен телефон на канцлера се е следял от 2002 г., както и че Обама е бил уведомен за това след встъпването си в длъжност, но не е прекратил практиката, отбелязва ДПА.
Германски и американски разузнавателни служители се очаква да се срещнат през идните седмици във Вашингтон, за да обсъдят твърденията, добавя ДПА.