(http://e-vestnik.bg/)
Ислямистите тестват новата демокрация в Тунис
Ройтерс
Когато миналата година протестиращи нахлуха в американското посолство в Тунис, те издигнаха черно джихадистко знаме и стана ясно, че в едно от най-светските мюсюлмански общества на света съществува подмолно течение от войнстващи ислямисти.
Нападението срещу туристически курортен комплекс миналата седмица от терорист камикадзе и неотдавнашните престрелки с тунизийската полиция разкриха колко дълбоки са корените на религиозните настроения, подклаждани по цял свят от Ал Каида, в страната, от която започна Арабската пролет.
Малобройните ислямистки бойци нямат голям шанс да създадат в Тунис ислямската държава, към която се стремят, нито могат да разпалят по-широк конфликт. Но колебливият все още път на страната към демокрация и хаосът в Либия създават благоприятна среда за войнстващите ислямисти. Наистина, нямаше невинни жертви, когато в сряда миналата седмица един мъж се самовзриви на плажа в Сус, след като не успя да влезе в набелязания хотел. Друг предполагаем атентатор самоубиец беше арестуван.
Миналия месец деветима полицаи загинаха в сблъсък с ислямисти.
Двата инцидента шокираха тази малка страна, несвикнала с насилието, разчитаща на туризма и намираща се в процес на сформиране на правителство на националното единство, което трябва да организира избори след двегодишно управление на умерени ислямисти, свързани с движението “Мюсюлмански братя”.
“Винаги досега, когато сме ставали свидетели на такива неща в Сирия или на друго място, това е било зловещ знак, че предстоят подобни събития”, коментира по повод атентатора самоубиец експертът на вашингтонската Фондация за защита на демокрациите Томас Джослин. “Това е знак, че джихадистите рязко променят тактиката се”.
Някои длъжностни лица обвиняват ислямистката групировка “Ансар аш шария”, която според тях е свързана с Ал Каида в региона на ислямския Магреб и е активна в Северна Африка. Тунизийската групировка се появи след въстанието в началото на 2011 г., което сложи край на светската полицейска държава на президента Зин ел Абидин бен Али, но тази година беше забранена от умереното ислямистко правителство, след като двама светски политици бяха убити.
Управляващата партия “Ан Нахда”, която започна масови репресии срещу ислямистките бойци, се съгласи да се оттегли от властта, прие да бъде съставено служебно правителство и да има нови избори. Това стана след няколко месеца на протести на опозицията, която обвинява “Ан Нахда”, че е прекалено мека към салафитските хардлайнери.
Но в кафенетата и джамиите на бедните квартали на столицата Тунис, където обикновено се изявяват проповедниците от “Ансар аш шария”, продължава да кипи гневът, който предизвика нападението срещу американското посолство през септември 2012 г. Това създава условия повече тунизийци да грабнат оръжията - не само съществуващото ядро от войнствени джихадисти, но и мирните досега членове на по-широките салафитски фундаменталистки движения.
“Какво се случва, когато започнат репресии? Движенията минават в нелегалност”, ми каза седмици преди нападението в Сус млад мъж, с когото разговарях пред джамия в Тунис и който се представи като салафит. “След всяко действие има противодействие. Ако ми отрежете езика и ми вържете ръцете, как би трябвало да реагирам?”
Друг салафит, живял в изгнание в Европа преди 2011 г., каза малко след забраняването на “Ансар аш шария”, че особено се е ядосал, когато е осъзнал, че има опасност да бъде арестуван от правителство на съмишленици ислямисти.
“Когато Бен Али предприемаше репресии, това беше в реда на нещата, защото той беше диктатор. Фрустрацията, която съществуваше сред джихадистките групи, в момента се наблюдава сред умерените салафити. Не всички ще успеят да проявят търпение.”
За разлика от Либия и Йемен, където ислямистки бойци контролират части от територията на страната, възможностите на “Ансар аш шария” да отправи предизвикателство към държавата изглеждат много по-ограничени. Групировката, която твърди, че има десетки хиляди членове, събира на протести по 20 000 привърженици.
Но местни източници от силите за сигурност омаловажават ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/11/04