"Зелените" отказват да продължат взаимодействието си с партиите в Реформаторския блок заради превръщането му в предизборна коалиция.
Тази позиция е била гласувана на заседание на ръководството на партията в неделя, съобщава вестник "Сега", като се позовава на Поглед.инфо.
"Политическа партия "Зелените" няма да продължи взаимодействието си с партиите в Реформаторския блок, тъй като
в обединението текат процеси по превръщането му в предизборна коалиция, което противоречи на първоначалното споразумение
за провеждане единствeно на общи действия с цел оставка на правителството и демафиотизация на страната", се казва в официално прието становище.
"Заедно с това, "Зелените" са разочаровани от действията на част от местните представители на партиите в Реформаторския блок, като тези в Пазарджик и Пловдив, които вече представиха местните организации, като напълно изолираха "Зелените" като досегашен участник в процеса", се казва още в него.
"Местната структура на Реформаторския блок в Пазарджик се изгражда от лица, които и в момента практически са на власт в местното самоуправление и срещу които сме водили и водим различни зелени битки от години", обясни Констадин Деянов, шеф на местната организация на "Зелените" в града.
По-късно пред агенция председателят на ПП „Зелените” Борислав Сандов пък коментира решението на Народното събрание за мораториума, като каза:
"То е абсолютно неадекватно, ние го осъждаме и то няма стойността, която пледира да има".
"За нас въпросът, че темата земеделска земя в България стана актуален е важен, тъй като реално съществуват множество проблеми в този сектор, които от години само нарастват.
Набелязваме ключови въпроси, за които ще търсим широк обществен дебат.
Те са свързани със собствеността на земеделската земя, както и с начина на нейното ползване. В тази посока сме поставили предложения, по които ще търсим дебат, като мерки за демафиотизация, която се случва в този сектор и за защита на националния интерес, хранителния суверенитет и общественото благо, тъй като земеделската земя, освен да произвежда храна, е средство за икономическо растеж.
Тя е поминък за множество за хора, особено в селските райони. Някои от мерките, които предлагаме за дебат, са свързани със собствеността на юридически лица с неясна собственост или базирани в офшорни фирми.
Мярката там трябва да бъде абсолютната забрана да се притежава земя от офшорни компании или са с неясна собственост”, заяви Сандов.
По думите му - едва 1,5 % от фермерите управляват 82 % от земята в България.
"Имаме информация, че част от тези фондове са свързани с външни интереси, включително и на България. Окрупняването на земеделските земи създаде много сериозен проблем като обезлюдяване на села, засаждане с монокултури, което вреди както на биоразнообразието, така и на местното развитие.
Предлагаме да се сложи таван за притежание на собственост от едно юридическо или физическо, както и от свързани лица. Не искаме едностранно да поставяме такъв таван, но е важно да има такъв.
Друга мярка, свързана с това е едно физическо или юридическо лице или свързани лица да не може да притежава по-голямата част землището на едно селищно образование”, каза Сандов.
Той посочи, че друга мярка, която ПП „Зелените” предвиждат с цел да се облагодетелстват средните и малките земеделци, е
въвеждането на прогресивен данък върху земеделската земя.
"Не сме поставили минимума, над който да съществува този данък, но със сигурност трябва да има минимум на определени нива на собственост, върху които да съществува прогресивен данък върху тази земя.
Важно е и да бъде разработен в рамките на една година, тъй като имаме и поет ангажимент към Европейския съюз да бъде разработен цялостният кадастрален план на България, включващ земеделските земи.
Необходимо е това да се случи с най-модерните технологии, а именно със сателитно заснемане, а не както се прави сега чрез аерофото снимки, направени от самолет, които дават сериозни изкривявания в информацията.
Мярка, която е одобрена и от Европейския парламент и вероятно ще бъде верифицирана в много скоро време, е за поставяне на таван върху субсидиите, получавани на единица площ.
Там сме поставили малко по-нисък праг, отколкото този, който се дискутира в Европейския съюз, но той е с основание, че земеделците в България се оказаха изключително разделени между такива, които едвам успяват да оцелеят и такива, които със субсидиите си купуват най-скъпите съществуващи автомобили”, заяви още Сандов.