На закрито заседание вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) e решила да прекрати процедурата по отнемането на лицензите на "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Разпределение България".
/КРОСС/ Не става въпрос за "опорни точки", а за информация от МВР за ситуацията - това мнение изрази пред журналисти Татяна Буруджиева от Коалиция БСП по повод публикуваните "опорни точки", изпратени от народни представители от левицата, за да им послужат при коментарите за протестите срещу правителството. „Не разбирам как я правите тази разлика между опорните точки и информацията - когато получаваме информация, тя ти дава основания да заемеш или не дадена позиция", заяви тя. В разпространения от медиите мейл се споменават непотвърдени и немотивирани неща като „На студентите от НАТФИЗ са оферирани до 700 лева за кадри със студенти в кръв", „журналитска Лора Филева - надничарка при Прокопиев, работи в „Дневник", и дъщеря на Румяна Бъчварова, шеф на кабинета на премиера Борисов", „Разплащането с „протестиращите" - в отдалечените от центъра квартали на София, тарифи - между 50 и 80 лева". Освен това се казва, че момчето с аркада на веждата от протеста на 12 ноември, „не е наред с главата". От думите на Буруджиева не става ясно точно как ориентират в обстановката тези твърдения и каква позиция точно я мотивират да заеме. „Ние сме мандатоносители, носим отговорност за онова, което правят министрите" - така тя си обяснява защо информацията е изпратена само на депутатите от левицата, а не на всички народни представители
/КРОСС/ Британски и американски учени са установиха възрастта на най-старото животно на земята. Те са открили мида на 507 години, съобщава „Science Nordic".Учените са пресметнали годините на мекотелото от вида Arctica islandica по броя на пръстените на черупката му. Според експертите тъмните концентрични кръгове или линии са белези, означаващи годините, подобно на дървесните кръгове. Първоначално учените са смятали, че екземплярът от този вид достига възраст до 400 години. След сегашното откритие обаче става ясно, че мидата се е появила през 1499 година - няколко години, след като Христофор Колумб открил Америка. За съжаление, по време на изследването животното е умряло.
Сметната палата ще провери имуществените декларации на Бойко Борисов от периода, в който е бил на длъжност главен секретар на МВР до сега, реши парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси, председателствана от Волен Сидеров.
Сигнали, че Борисов е бил съдружник във фирма, докато е бил главен секретар на МВР и кмет на София вчера беше демонстративно връчен в парламента от новия политик и бивш телевизионен водещ Николай Бареков на лидера на “Атака” Волен Сидеров.
Още вчера Сидеров каза, че ще покани Борисов в комисията, а днес това обяви и съпартиецът му и зам.-председател на комисията Илиан Тодоров обяви, че лидерът на ГЕРБ ще бъде поканен с цел изясняване на обстоятелствата по сигнала.
Бойко Борисов беше поканен и в комисията за полетите на Авиоотряд 28, ръководена от Венцислав Лаков от “Атака”, но така и не се яви.
Първият сигнал срещу Борисов гласи: „От 10.10.1994 г. Бойко Борисов участва в офшорна фирма, като е съдружник в дружество. Дружеството никога не е декларирало финансови отчети за дейността си.
Бойко Борисов е декларирал, че няма участие в търговски дружества. Комисията може да поиска от Министерство на финансите на Кипър информация за дружеството. Ако там фигурира името на Борисов, да сезира компетентните органи”.
„Г-н Борисов държи истината да излезе наяве. Той категорично каза, че ще съдейства за изясняване на този сигнал, поискал е необходимите документи пред съответните компетентни органи.
Те ще бъдат предоставени на вниманието на комисията. През 1997 г. българските участници в това дружество са прехвърлили акциите си. Няма как той да декларира, че има участие в такова дружество, по отношение на което самият подал сигнала твърди, че още през 1997 г. е прекратено участието на български граждани.
От 1 януари 2012 г. всички непреригистрирани търговски се считат заличени. Няма как отново г-н Борисов да декларира участието си в дружество, което не фигурира в правния мир. Г-н Борисов лично ще предостави необходимата информация”, обяви Снежана Маджарова от ГЕРБ.
Красимир Стефанов също от ГЕРБ предложи сигналът да бъде разгледан на следващо заседание.
„Ще има пълно съдействие от страна на г-н Борисов, той е поискал всички необходими документи от институциите”, каза Стефанов.
„Става дума за две офшорни фирми, затова ще искаме от Министерство на финансите и на търговията на Кипър данни дали Борисов е продължил да има собственост. Ако там отговорят, че името му фигурира, тогава да сезираме. Ако не фигурира – няма”, обяви Волен Сидеров.
„Без наличието на документи няма какво да преценяваме. Кипърското дружество и това, което е регистрирано в София, са различни дружества. Кипърското дружество, което си е прехвърлило акциите в други две дружества – там има някаква неяснота. Трябва да се изясни тази неяснота”, коментира и Мустафа Карадайъ.
Статията "Сидеров възложи на Сметната палата да провери Борисов" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Сирийската правителствена армия е ликвидирала 20 екстремисти при засада в близост до националния горски резерват „Цил-Нава” в провинция Дераа, предаде FNA. Сред убитите е саудитският екстремист Хасан Салем ал-Сауди. По данни на източник от сирийската правителствена армия, унищожени са въоръжението и амунициите на екстремистите.
/КРОСС/ Лекари извадиха 7-килограмов тумор от корем на млада жена в Монтанската болница, съобщи Нова телевизия. Образуванието е било толкова голямо, че преди да се оперира, пациентката изглеждала като бременна в деветия месец. 31-годишната Анна забелязала, че коремът й започва да нараства в началото на месец май. Първо отишла на гинеколог. Предполагала, че е бременна, защото и симптомите били такива. Лекарите обаче я диагностицирали с киста и на двата яйчника. Изплашена, жената пренебрегнала съвета на лекаря за операция. Шест месеца по-късно състоянието й рязко се влошило и постъпила в болница. Лекарите открили огромна двустранна туморна формация на двата яйчника, ангажираща целия корем, която достига до черния дроб и диафрагмата. Жената дишала трудно и имала силни болки, обясни д-р Захари Николов. При последвалата операция лекарите извадили от жената тумор по-голям от баскетболна топка. Според доктор Николов се очертава тревожна тенденция жените с гинекологични проблеми да търсят лекарска помощ твърде късно.
Венцислав Спиридонов е изпълнителен директор на Агенцията по вписванията от 18 юли 2013 г. Роден е на 16 юли 1975 г. във Велико Търново. Завършва Хуманитарната гимназия в Търново, и “Право” във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. Магистър е и по “Финанси”. От 1999 г. е управител и юрисконсулт на фирма в родния си град. От декември 2008 г. до юли 2013 г. е директор на Регионалната дирекция на Агенцията по вписванията във Велико Търново.
Женен е, има две деца.
Г-н Спирдонов, изпълнителен директор сте на Агенцията от няколко месеца – какво заварихте, кои проблеми успяхте да разрешите и кои са актуалните, според вас, в момента?
По принцип, доста от проблемите на Агенцията по вписванията идват от честата смяна на ръководствата й. Почти всяка година се сменя директорът. Дори да има идеи за по-сериозни реформи или за по-сериозно управление, при такива чести смени те не се осъществяват.
Предишното ръководство е започнало някои неща, които аз продължавам – не бих искал да започна всичко от нула, нормално е продължението на доброто започнато, още повече, че аз съм в агенцията от 2008 г. – до юли т.г. бях директор на Регионалната дирекция във Велико Търново. И е естествено, че познавам както колегите си – с повечето от тях сме добри познати и винаги сме работили съвместно – така и трудните етапи, през които е преминала нашата работа. За мен най-важно е да не се прекъсва връзката между нас и нашите потребители. Защото ние сме в тази агенция, за да обслужваме гражданите, да помогнем, когато е в нашите компетенции, за намаляване административната тежест върху бизнеса. Затова и първите ми стъпки като изпълнителен директор бяха в тази насока. Организирахме и проведохме работни срещи по проблемите на Търговския и Имотния регистри в редица региони – Враца, Мездра, Плевен, Тетевен, Разград, Русе, Бяла, Стара Загора, Чирпан, Благоевград. И навсякъде бяхме отворени за мнения, препоръки и предложения относно подобряване функционалностите на двата регистъра. Получиха се полезни дискусии и реални положителни резултати. Веднага ще ви дам един пример – почти на всички срещи хората поставяха проблема за трудната телефонна комуникация с агенцията. Роди се идеята за единен информационен телефон – скоро ще е факт обществена поръчка с предмет „Осигуряване на допълнителна услуга „Универсален номер”, с опция до края на годината да стартира инициативата.
Направили сме предложение регистрацията на нова фирма да става в рамките на следващия работен ден. Надявам се, че скоро това ще стане факт.
При срещите ни с общинските служби се оказа, че част от тях не знаят за правото си на безплатен отдалечен достъп до Имотния регистър. След срещата ми с Националното сдружение на общините всички общини вече са информирани за начина, по който могат да получат този достъп.
Агенция по вписванията е внесла предложение в Министерство на правосъдието за намаляване на таксите за Търговския регистър средно с 22%. За една от най-често използваните услуги – годишните финансови отчети, предложението ни е таксата да се понижи от 50 на 40 лв., когато са на хартиен носител, и от 25 на 20 лв. – при подаване по електронен път. Таксата за първоначалната регистрация на ООД ще се намали с 31%, т.е. от 160 на 110 лв. на хартиен носител и от 80 на 55 лв. по електронен път.
Какви други проблеми поставиха хората на срещите Ви в страната?
Във всеки град хората поставяха и специфични, и национални проблеми. В Русе – за преводите на фирмите, във Враца – относно вещите лица и т.н. Навсякъде питаха за подаването на годишните финансови отчети – защо няма единна точка. Създадена е работна група под ръководството на вицепремиера Бобева, която е твърдо убедена, че трябва да се стигне до единна точка за подаване на отчетите и, като гледам с какви темпове се работи, скоро ще има решение по този въпрос. ГФО, годишните данъчна декларации и статистическите отчети трябва да се подават на едно място. Друго, което питаха е защо трябва да се подават нулеви отчети. Отговорът е – защото търговците освен права трябва да имат и някакви задължения. Когато регистрираш фирма, поемаш някакъв ангажимент както към партньори, така и към купувачи.
Например ако аз дойда при вас и искам да си купя дограма и вие ми кажете, че сте направили дограмата на НДК и сте най-голямата фирма, веднага ще мога да проверя чрез телефона си дали сте такава фирма или не. Ако отчетът ви е нулев, за мен вие лъжете. Най-логично е тези данни – дали са нулеви и положителни – да се виждат, за да може отсрещната страна да знае с какъв партньор работи. Това е европейска практика. Правим всичко възможно, за да олекотим бизнеса – намаляваме такси, регистрираме фирма до следващия работен ден, каквото се иска от нас, го правим за бизнеса, но и той трябва да има отговорност.
Какво се промени в Агенцията, че при обявяванията на годишните финансови отчети – 2013-а беше единствената без проблеми?
Вярвам, че и занапред ще е така, защото бяха променени три основни неща. От гледна точка на софтуер – премина се към нови по-високи версии на базата данни, което наложи съответното прехвърляне на самите данни. Оптимизирана е организацията и на някои от таблиците в базата данни. Обновен е хардуера на сървърите, обслужващи базите данни с по-високо скоростни машини.
Тези две неща позволиха по-бързата обработка на заявленията за ГФО по интернет. Тази година процентът е 64/36 в полза на електронното подаване. Колкото повече се увеличава електронното подаване, толкова повече опашките отстъпват. Така няма и сривове в работата по приемането на отчетите. При добър хардуер и софтуер и разбирателство от хората, че не трябва да се подават в последния ден, тогава се получава. Това все пак е част от електронното правителство.
От друга страна бяха предприети организационни стъпки – като разпращане на имейли през м. април до търговците, с които ги подсещахме за крайните срокове за подаване. Получиха се и обратни мейли, с които гражданите ни благодариха.
Едновременно с това беше проведена информационна кампания през месеците април и май; служителите на гише работиха с удължено работно време, както и в съботните дни.
Защо се забавят вписванията на ГФО-тата на фирмите и какви действия се предприемат за подобряване на времето им за вписване?
До 30 септември са подадени 312 644 броя годишни финансови отчети. Обработените към същата дата са 175 460. Всички тези документи, заедно с всекидневно постъпващите заявления се обработват от 85-90 длъжностни лица по регистрация. И смятам, че при такова съотношение колегите от дирекция „Длъжностни лица по регистрацията” се справят изключително добре. Защото зад всеки един разгледан документ стои не машина, а човек, който влага интелектуален труд, стои с името си и носи персонална отговорност. Затова работата на длъжностните лица не е конвейрна, да има един калъп, по който да работят.
Потребителите на Търговския регистър често се оплакват от затруднения достъп – защо, след като ТР е публичен, има ограничение на достъпа до документите по досието? Изисква се сертификат, електронен подпис.
Така организираният достъп е плод на законодателно решение, не наше. Но истината е, че нямаме оплакване от затруднен достъп и аз не мисля, че е затруднен.
Във връзка с чл. 11, ал. 2 от ЗТР от 1 януари 2013 г. достъпът до делата на търговците е регистриран. За преглед на информацията съдържаща се в „Делото” на търговеца и по-точно за преглед на сканираните документи, потребителите следва да се идентифицират посредством електронен подпис, а в случай че не разполагат с такъв, чрез цифров сертификат, издаден от агенцията. Цифровият сертификат е безплатен, издава се за срок от една година във всички териториални подразделения на агенцията. На интернет страницата на Агенция по вписванията, секция „Услуги” всеки може да се информира подробно за начина на подаване на заявление на издаване на цифров сертификат. За тези, които имат електронен подпис, не е необходим такъв сертификат. Такъв е законът и агенцията стриктно го изпълнява.
Именно – при всяко ново зареждане се иска въвеждането на съответните данни и на код, за пълен достъп до документите е необходим сертификат, който се получава само на място, или електронен подпис. Всичко това не затруднява ли излишно достъпа?
Сигурно става дума за автоматично генерираното изображение, което потребителят на системата трябва да въвежда всеки път. Тази мярка е предприета от самото създаване на регистъра с оглед повишаване сигурността на системата. По този начин се затруднява работата на зловреден софтуер, който може да прави постоянни опити за влизане и предизвикване на сривове в системата.
За нас на първо място е сигурността на регистрите. Затова е и този код, за да се защитим от нерегламентирани действия. Без тази защита системата би могла да бъде атакувана и срината. Има програми, които могат да изпращат по 3 търсения в Търговския регистър и той да блокира.
Сега системата се обновява на 90 секунди, изискал съм техническа справка за ефекта от увеличаването на времето на 3 минути.
С оглед повишаване на сигурността създаваме и дизастър център, т.е. базата данни да бъде качена на място извън София, намиращо се на друга тектонна плоча, така че при силно земетресение тук, регистрите да продължат да работят.
Не всички собственици искат цялата информация за фирмите им да е публична. Има ли риск документ да не бъде вписан или вписването да се забави повече от стандартния срок? Има ли натиск за това към вас?
Не. Естествено, че примерно търговецът може да не си обяви промените, но за това той носи своята отговорност. Според Търговския закон глобите за невписани обстоятелства в Търговския регистър са от 500 до 3000.
Тази глоба е нищо за някои търговци. Понякога е по-изгодно да не впишеш документ и да платиш глоба…
Тук мога да кажа, че примерно голяма част от търговските вериги не си вписват годишните финансови отчети.
Кои търговски вериги?
Една част от тях.
Как реагирате?
По принцип НАП налага глоби в размер на около 2000 лева за невписани годишни финансови отчети. В момента работим по промяна на цялостната ситуация, за да се създаде отдел към Агенцията по вписванията, който да осъществява контрол и да налага такива глоби при невписване на обстоятелства. Съгласно Закона за Търговския регистър, в такива случаи ще бъдат налагани глоби от 500 до 3000 лева.
При регистрация на юридическо лице ти получаваш както права, така и задължения.
Имате ли жалби за невписани документи?
Да. Ще проверяваме по жалби от заинтересовани лица. Вече имаме такива – малко са, да кажем съдружник подава жалба, че изпълнителният директор не е вписал дадена промяна в обстоятелствата.
Знаем, че често и умишлено се правят регистрации на фирми с грешка – например две думи са изписани слято, с цел тя да не бъде открита. Защо в противовес на това системата не подава всички сродни думи на търсената, а дава грешка, ако не е написано пълното и точно наименование на фирмата?
В информационната система има създадена функционалност да се търси фирма по пълно наименование или част от наименованието. При търсене по част от име следва да излизат всички фирми, в които се съдържа това наименование.
Защо страницата на Търговския регистър често не е съвместима с най-новите версии на Java script i Windows Explorer.
Някои от потребителските модули са изградени на базата на Java аплети. Периодично от фирмата собственик на Java обновяват тези версии. В някои случаи обновяването на версиите е доста сериозно и голямо така, както се получи в края на месец юни. Тогава изискванията към аплетите станаха по-големи от гледна точка спазване на стандарти за сигурност, което наложи и промяна на самите аплети, за което се изискваше технологично време. То съвпадна с изтичащия срок за подаване на ГФО, затова не го променихме веднага. В началото на месец юли проблемът бе решен, но това не значи, че за в бъдеще, ако Java променят нещо, няма да се наложи промяна и при нас.
Защо при искане на копие от нотариален акт, което не е заверено, системата с SMS известията не отчита, че дадено лице е искало да прави справка по партидата на собствения имот?
Съгласно Правилника за вписванията, всеки може да поиска справки по вписванията, отбелязванията или заличаванията, направени по книгите за вписванията. Справките са устни и писмени. Писмените справки от своя страна се състоят в издаване на удостоверения за вписванията, отбелязванията или заличаванията, както и в издаване на извлечения и преписи от съществуващи вписвания, отбелязвания и заличавания по книгите или по партидата на лицата.
По тази причина при разработването на модула за SMS-оповестяване е взето решение SMS-известия да бъдат изпращани единствено при издаване на заверени преписи. И поради публичността на Имотния регистър работната група е преценила да не бъдат изпращани SMS–и за незаверени преписи.
Защо при проблем с дадено обявяване в Търговския регистър, не се изпраща уведомителен имейл на предварително посочения за контакт?
При положителен резултат от извършено обявяване на даден акт e-mail се изпраща, ако е посочен такъв от търговеца. За оповестяване на промени по делото на търговеца, както обясних, сме въвели услугата SMS оповестяване за настъпила входяща регистрация за търговец в Търговския регистър. Услугата набира популярност, защото това е един от начините търговецът да бъде информиран във всеки един момент за настъпили промени във фирменото му дело.
Какво е работното време на съдиите по вписванията? Граждани се оплакват, че времето е крайно недостатъчно и трудно могат да впишат дадено обстоятелство по партидата на даден имот.
Съдиите по вписванията не са на подчинение на Агенция по вписванията. Те са част от съдебната система, съгласно Закона за съдебната власт и са към съответните Районни съдилища. Работното и приемното време на съдиите по вписванията се регламентира от Председателя на РС на основание чл.80,ал.1 т.6 от ЗСВ. За съдиите по вписванията при СРС тези заповеди са оповестени на сайта на съда.Съдиите по вписванията при СРС ежедневно дават дежурства по молби на граждани и техни пълномощници, строго регламентирани съгласно заповедите и приемното време на Службата по вписванията и действащата нормативна уредба.
И едно уточнение – подлежат на вписване в Имотния регистър „актове”, а не „обстоятелства”, както в Търговския регистър.
Защо ако някое лице поиска удостоверение за тежести, то никога не отразява състоянието на имота в реално време (момента на поискването), а винаги има поне ден забавяне, което крие и рискове?
Отговорът на този въпрос логично следва и отговора на въпроса за това, какви мерки се предприемат за съкращаването на времето от възникналото обстоятелство за вписване в Имотния регистър, през неговото вписване до отразяването в съответната справка.
Службите по вписванията издават удостоверения за вещни тежести към приключена дата, което означава, че са нанесени всички вписвания, отбелязвания и заличавания към тази дата. Трябва да знаете, че вписването във входящия регистър става незабавно съгласно Правилника по вписванията, с оглед гарантиране на противопоставимостта на вписаните актове и съгласно същия е предвиден тридневен инструктивен срок за техническо обработване и връщане на актовете.
Данните в информационната система се обновяват непрекъснато, което означава, че вписаните актове се отразяват в справките веднага след приключването им.
Какви мерки се взимат с цел предотвратяване на измамите на имотната мафия?
Радвам се, че задавате този въпрос, защото чрез вашата уважавана и популярна агенция ще могат много повече хора да научат за мерките, които сме предприели и да се възползват от услугите, които предлагаме. Само едно уточнение в началото – ние не сме разследващ орган и не можем да предотвратим имотни измами, нямаме механизмите и правомощията за това.
Това, което ние сме направили относно кражбите на фирмите е уведомяване чрез SMS за настъпила входяща регистрация за търговец в Търговския регистър – до момента имаме над 1400 активни потребители – абонати за тази услуга.
Това е начин всеки един търговец във всеки момент, в който настъпи промяна по неговата партида, да бъде уведомен, като по този начин намалява риска от злоупотреба с неговата фирма.
Другата SMS услуга, която предлага агенцията, е за оповестяване относно услуги предоставяни от службите по вписванията (Имотен регистър). Там интересът е по-голям – над 3 700 души са заявили ползването й.
Сега Имотният регистър се води по партиди на имоти, а не по имената на вписаните като собственици, ипотекарни кредитори и длъжници лица. Защо?
Съгласно действащата нормативна уредба справки за имот се извършват съгласно чл. 47 от Правилника по вписванията – с посочване на данни за лицата, до които се отнася справката, тъй като системата на вписване е все още поименна /персонална/, а не реална – по имот и вписванията се извършват по трите имена и ЕГН за физическите лица и име и ЕИК за юридическите лица. Справката по критерия „имот” е помощна и не е правно релевантна, същата няма удостоверителен характер, а единствено помощен при извършване на справките регламентирани в Правилника по вписванията.
Защо трябва да се обявява ГФО в АВ, като същата тази информация малко преди това се подава към статистиката? Не е ли възможно да се изиска по служебен път?
Законово регламентираното понастоящем задължение за оповестяване на годишните финансови отчети на търговците, съгласно разпоредбата на чл. 40 от Закона за счетоводството е въведено в изпълнение на кодифициращата Директива № 2009/101/ на Европейския парламент и на Съвета за координиране на гаранциите, които държавите-членки изискват от дружествата по смисъла на чл. 48, ал. 2 от Договора за защита на интересите на членовете и на трети лица, с цел тези гаранции да станат равностойни.
Република България е изпълнила задълженията си и е транспонирала директивите, като е предвидила в националното ни законодателство, че подлежащите на оповестяване актове относно търговците се обявяват в Търговския регистър, в който за всеки търговец и клон на чуждестранен търговец се води дело в електронна форма. Информацията относно финансовите резултати на търговците в различните ведомства се различава по форма и съдържание. За целите на статистиката в НСИ се подава годишен отчет за дейността, за целите на данъчното облагане в НАП – годишна данъчна декларация, а за целите на публичността на финансовия резултат на търговците – годишен финансов отчет в Търговския регистър към Агенция по вписванията.
Този въпрос бе поставян и при всички проведени работни срещи. И, както споменах в началото, работна група под ръководството на вицепремиер Даниела Бобева работи за разрешаването на този проблем за бизнеса.
С оглед наследството, което приехте не мога да не ви попитам ще си позволите ли тази година бонуси?
Мои? Да не чувам. Аз съм назначен от министъра на правосъдието, моята заплата идва от Министерство на правосъдието, но със сигурност няма да имам бонуси.
Статията "Шефът на Агенцията по вписванията: Намаляваме таксите за Търговския регистър с 22%" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Правителството на Македония харчи огромни суми, за да обнови столицата си. Но, въпреки усилията, Скопие се е превърнала в кошмар на нео-бароковия архитектурен стил, пише "Шпигел". Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1 до 4 лева „Скопие има нова емблема - висока почти 30 метра, на стойност 10,5 милиона евро. Монументът ...
Лекари извадиха 7-килограмов тумор от корем на млада жена в Монтанската болница, съобщи Нова телевизия. Образуванието е било толкова голямо, че преди да се оперира, пациентката изглеждала като бременна в деветия месец. 31-годишната Анна забелязала, че коремът й започва да нараства в началото на месец май. Първо отишла на гинеколог. Предпола
Лекари извадиха 7-килограмов тумор от корем на млада жена в Монтанската болница, съобщи Нова телевизия. Образуванието е било толкова голямо, че преди да се оперира, пациентката изглеждала като бременна в деветия месец. 31-годишната Анна забелязала, че коремът й започва да нараства в началото на месец май. Първо отишла на гинеколог. Предпола
Евродепутатът Мария Габриел от групата на ЕНП/ГЕРБ беше домакин на конференция в ЕП „Здравето на новородените: предизвикателство за Европа“, която организира впартньорство с Европейската фондация за грижа за новородените (EFCNI). Форумът събра представители на институции от 7 страни-членки на EC, неонатолози, свързани с грижите за преждевременно родени деца асоциации, родители.
/КРОСС/ Германската автомобилна компания „Фолксваген" ще изтегли над 640 хиляди свои автомобила в Китай заради възможен дефект в скоростната кутия, съобщи AFP. Компанията ще изтегли 621 563 направени в Китай автомобила, като сред засегнатите от мярката модели ще бъдат „Голф" и „Лавида". Според „Фолксваген" синтетичното масло, което се използва в скоростната кутия, може при твърде висока температура и влажност да предизвика електрически смущения. Германската компания възнамерява да замени течността с минерално олио. Това е второто изтегляне на коли от най-големия автомобилен пазар в света в рамките на два дни. По-рано китайската служба за качествен контрол обяви изтеглянето на 18 746 внесени в Китай коли „Ауди" и „Бийтъл".
В Парка за танцуващи мечки край Белица почти всички мечки спят зимен сън. 15 от общо 23 обитатели вече са изпаднали в зимната си летаргия, пише Дарик. Първа е заспала руската мечка Вела, която е рекордьор по продължителен сън. През 2011 година тя спа непробудно 167 дни. Вела се е прибрала в своята бърлога още в средата на месец октомври. Виж
25-годишна българска от ромски произход е била арестувана от карабинерите в Рим, след като се опитала да отвлече 8-месечно бебе от метростанция в града, съобщиха италиански медии.
Жената се опитала да открадне детето от спирка на метро, тъкмо когато майка му се била навела да извади дрехи, за да го преоблече. Похитителката го грабнала и побягнала, възползвайки се от ситуацията, но благодарение на бързата реакция от страна на служители в метрото, тя била заловена.
Непосредствено след това на 25-годишната жена и е било повдигнато обвинение за опит за отвличане на дете.
Статията "Българка опитa да открадне бебе в Италия" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Петдесетината протестиращи, които сутринта освиркаха премиера Пламен Орешарски пред хотел "Шератон", след ктарка обедна почивка отново се събраха, този път пред парламента.
Европейската комисия настоя бежанците и имигрантите от държави извън ЕС да бъдат въдворявани в центрове от закрит тип само в извънредни случаи. Според Брюксел условията в закритите лагери са сходни със задържане в затвор.
Със седем лева повече за всеки изпратен на сметище тон битови отпадъци ще плащат общините от следващата година. Дължимото за 2014 г. отчисление към регионалните екоинспекции да стане 22 лв. за тон, са си стиснали ръцете Министерството на околната среда и водите и Националното сдружение на общините, съобщиха за Mediapool от ековедомството. Това е компромис и от двете страни, тъй като сега действащата наредба за обезпеченията и отчисленията при депониране на боклука предвижда досегашната такса от 15 лв. да стане 35 лв. Общините бяха готови да преглътнат повишение до 18 лв., докато ековедомството бе склонно да свали увеличението най-много до 25 лв. Вече обаче е постигната окончателна договореност за размерите на отчисленията на всяка година до 2020 г., след която съгласно евроизискванията всяка българска община трябва да плаща 95 лв. за всеки извозен до сметище за съхранение тон отпадъци. Мярката се налага, за да увеличат общините системите за разделно събиране на боклука и да се преработват все повече отпадъци. Отчисленията бяха въведени през 2011 г. и тръгнаха от 3 лв./т. като паралелно на вдигането на отчисленията трябваше да намалява депонираният отпадък и да расте рециклираният. Част от общините обаче все още не могат да се справят с това и планираното за 2014 г. рязко вдигане на таксата повече от два пъти щеше да доведе до увеличение и на такса смет за гражданите и фирмите. Затова екоминистерството и общините започнаха преговори за по-мек вариант на повишение на отчисленията, който същевременно да позволи на местните власти да се възползват от предвидените в еврофинансирането от 2014 г. средства за изграждане на системи за третиране и разделяне на рециклируемите отпадъци, за да се намалява депонираният боклук и съответно високият размер на отчисленията да не се отразява драстично върху таксата смет. Според проекта на новата наредба за отчисленията за депонирането на битовата смет, който министърът на околната среда и водите Иска Михайлова обеща да подпише до 20 ноември, е предвидено в следващите години тази такса да нараства сравнително плавно. През 2015 г. тя трябва да е 28 лв., година по-късно – 36 лв., а през 2017 г. - 47 лв., сочи справката от Министерството на околната среда и водите Съществени обаче ще са скоковете в размера на отчисленията за 2018 и 2019 г., когато общините ще трябва да плащат вече 61 лв. и 78 лв. за тон. Идеята е, че 2016 г. трябва да са въведени в експлоатация общинските съоръжения за предварително третиране на годната за преработка смет, както и регионалните депа за отпадъци, които отговарят на всички законодателни изисквания От 2020 г. и за всяка следваща година таксата става исканите от ЕС 95 лв. От МОСВ коментират, че в европейски страни, където се рециклират над 90 процента от отпадъците, тези отчисления надхвърлят 100 евро за тон и че у нас замразяване на размера на отчисленията или търсенето на ниски поносими такси няма да стимулира общините да намаляват возените на сметищата отпадъци, а те ще предпочитат да си плащат вместо да организират разделно събиране и преработка на боклука. Ведомството припомня също така, че отчисленията могат да бъдат намалявани или да не се дължат от общините, ако изпълняват целите на ЕК за повторна употреба и рециклиране и за ограничаване на количествата депонирани биоразградими отпадъци. От екоминистерството обръщат внимание, че е установено сериозно разминаване между приходите на общините от такса смет и плащаните с тях разходи за депониране на боклука.
Бизнесменът Денис Ершов е новият изпълнителен директор на "Петрол Холдинг", става ясно от последните промени в Търговския регистър и актуалния устав на дружеството, цитирани от сайта за икономически новини 3e-news. Смяната в Съвета на директорите е извършена на 13 ноември късния следобед, като досегашното ръководство на компанията е било
Мидата Мин живеела на морското дъно край Исландия
При проведена специализирана операция гранични полицаи от Регионална дирекция "Гранична полиция" – Елхово задържаха двама турски каналджии, съобщиха от МВР.
Странна снимка публикува Андреа на страницата си във Фейсбук. На кадъра се вижда мъжка ръка, която я опипва по крака.
Пловдив /КРОСС/ Новият френски посланик Ксавие Лапер дьо Кабану коментира събитията у нас. Отговорите дипломата даде след среща в областната управа в Пловдив, съобщават местни медии. Аз съм от месец и половина в България, наблюдател съм, не съм пряк участник, не мога да давам оценки, подчерта французинът. Той уточни, че срещата му със студентите, окупирали СУ, е била по време на лекцията му във ВУЗ-а.Според дипломата посланието "Оставка" в лозунгите на протестиращите ограничава исканията им. Подобни събития в моята страна се случиха миналата седмица, когато имаше протести в западната част на Франция. Недоволството бе срещу въвеждането на данъчна пътна такса, задържани бяха хора, допълни Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан. Демокрацията често води до липса на удовлетворение, защото тя никога не е достатъчна, каза още посланикът. Той добави, че всеки гражданин може да избира своята съдба в условията на демокрация и често политическата дейност води до чувство на неудовлетвореност. А и някои правителства са по-лоши от други, допълни той. „Каня ви на протест във Франция!", каза дипломатът в отговор на въпросите относно протестите у нас. В коментар на мейдиното представяне на израз на подкрепа към протестиращите от страна на предшественика му Филип Отие, дьо Кабан заяви, че посланикът не е декларирал подкрепа. Всички във Франция бяхме учудени, когато българите излязоха на улицата заради избора на г-н Пеевски за шеф на ДАНС
Темата за настаняването на бежанци в кв. „Владислав Варненчик” трябва задължително да мине на обсъждане пред варненската общественост. Това заяви за Радио „Фокус” – Варна Николай Апостолов, народен представител от ГЕРБ. Ясна е позицията на народните представители от парламентарната група на ГЕРБ, ясна е и позицията на общинските съветници от ГЕРБ, които излязоха с декларация по проблема.
В Парка за танцуващи мечки край Белица почти всички мечки спят зимен сън. 15 от общо 23 обитатели вече са изпаднали в зимната си летаргия, пише Дарик. Първа е заспала руската мечка Вела, която е рекордьор по продължителен сън. През 2011 година тя спа непробудно 167 дни. Вела се е прибрала в своята бърлога още в средата на месец октомври. Виж
Започна съдебният процес по делото срещу бившия германски президент Кристиан Вулф, който заемаше поста на държавен глава от лятото на 2010 година до февруари 2012 година.
/КРОСС/ Национална мрежа за децата изпрати отворено писмо със своята позиция и препоръки относно ситуацията с децата бежанци до Президента, Министър-председателя, Председателя на НС, Омбудсмана, отговорните представители на законодателната и изпълнителната власт, лидерите на парламентарно представените политически партии и други институции и организации. Национална мрежа за децата настоява да се обърне сериозно внимание и да се предприемат спешни мерки за закрила и подкрепа на децата бежанци, тъй като те са в особен риск и изискват специално внимание и действия като спешно адресиране на хуманитарните въпроси, гарантиране на здравните нужди на децата и техните семейства, достъп до образование, осигуряване на психологическа подкрепа за майките и децата и др. Неправителствените организации, членуващи в Мрежата, са идентифицирали 6 области с препоръки за неотложни действия. Според Конвенцията на ООН за правата на детето държавите зачитат и осигуряват правата на всяко дете в пределите на своята юрисдикция, без каквато и да е дискриминация и независимо от статута на детето или на неговите родители или законни настойници. Част от конкретните препоръки на Мрежата са: 1. Да се организира спешна среща по въпросите на децата - бежанци и имигранти, като изработят ясен механизъм за координация, взимане на решения, тяхното прилагане и мониторинг. Необходимо е да се изработи програма с конкретни дейности, отговорници и ресурси. 2
Актуално изследване измери най-ниското ниво на удовлетвореност от стандарта на живот, София продължава да води по социално-икономическо развитие сред областите в страната
Лидерът на движението заяви това пред стотици хиляди хора на религиозната церемония за празника Ашура
Бизнесменът Денис Ершов е новият изпълнителен директор на "Петрол Холдинг", става ясно от последните промени в Търговския регистър и актуалния устав на дружеството, цитирани от сайта за икономически новини 3e-news. Смяната в Съвета на директорите е извършена на 13 ноември късния следобед, като досегашното ръководство на компанията е било
Какво се случва на Филипините, след като тайфунът Хаян отне живота на над 10 000 души, 660 000 останаха без покрив. Стихията е засегнала общо 9,8 милиона души. Според ООН страната се нуждае от помощи в размер на 300 млн. долара. Редица държави изпратиха самолети с помощи и спасители, дарени са десетки милиони долари.
/КРОСС/ Първият трейлър към филма-приказка с участието на Анджелина Джоли „Господарка на злото", разказващ историята на Спящата красавица, се появи в мрежата. В лентата на Disney's обаче главният герой ще бъде коварната Злодеида. В „Господарка на злото" тя е красива и невинна млада жена с прекрасни черни крила, която води идиличен живот в мирно горско кралство. И така до деня, в който армия човеци нахлува и заплашва хармонията на страната й. Злодеида се изправя като най-яростната защитничка на земите си, но става жертва на безмилостно предателство, което започва да превръща чистото й сърце в камък. Решена да отмъсти, тя подхваща епична битка с краля на човеците и проклина новородената му дъщеричка Аврора. Детето расте и Злодеида разбира, че Аврора държи ключа към мира в кралството, а също и към истинското щастие за самата нея.Освен Джоли, във филма участие ще вземат Ел Фанинг, Имелда Стонтън, Миранда Ричардсън, Джуно Темпъл и др.Премиерата на лентата е насрочена за май 2014 година. video:http://www.youtube.com/watch?v=704EXbJ-b5k
37-годишен мъж загина след падане от дърво, съобщиха от полицията във Враца. Инцидентът е станал в 17.00 часа вчера, когато Антон Каменов излязъл да събира дърва с брат си в село Михайлово. Двамата братя били с резачка. Антон се покатерил на едно дърво и седнал на клона. При рязането на един от клоните, мъжът най-вероятно е загубил равновесие и
За 2014 г. за Агенция „Пътна инфраструктура” по бюджет са заделени 140 милиона лева. Това каза министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Бюджетът е направен така, че да покрие приоритетно определени области, върху които правителството извежда напред – здравеопазване, образование.
Източник: kultura.bg
В шестнайсетгодишната ни дейност, в която провеждаме сравнителни социологически проучвания, никога не сме наблюдавали такъв срив във всички институции и авторитети. Рискът от ефекта на доминото е осезаем. Правителството прилича на капризно дете, което много иска, но няма силите да се задържи на единия край на люлка-гърбушка.
Напоследък много се говори за поляризацията на обществото. Какво показват последните ви изследвания, какви са обществените нагласи по отношение на студентските протести и искането за оставка на правителството? Разделено ли е обществото или има ясно изразени тенденции в нагласите на българските граждани?
Ако под „поляризация“ разбираме разделение на обществото в отношението му към настоящата власт на две почти равни части, поляризация няма. Има еднозначно убеждение, че държавата върви надолу. Всички изследвания сочат минимална обществена легитимност на управляващото малцинство. Изключително ниски са нивата на доверие към правителството, премиера и парламента, значителен е превесът на недоверието – от 3 до 4 : 1, в зависимост от използваната методика на проучване. Около 70% настояват за предсрочни избори. Що се отнася до протестите и по-специално до студентските протести, подкрепата, с която се ползват, е 60%. Ако под „поляризация“ обаче разбираме изостряне на противопоставянето в обществото, тогава, да, поляризация има. Нещо повече, тя целенасочено се провокира вече почти пети месец, защото създава единствената възможна хранителна среда за удържане на властта в условия на криза и намаляваща популярност на лицата, мерките и действията на управляващите.
Как ще обясните данните, свързани с развитието на студентските протести, факта, че мнозинството хора имат оптимистична нагласа за тяхното разрастване?
Най-напред си заслужава да отбележим един интересен социологически факт. „Усещане“ за разрастване на протестите имат не само хората, които ги подкрепят и е разбираемо да се оптимисти за развоя им, но и 34% от неподкрепящите ги – т.е. и те започват да усещат, че „нещо зрее в обществото“. За разлика отпреди два-три месеца, когато въпреки по-големия мащаб на протестите, доминираше нагласата, че промяна в статуквото е невъзможна, сега тя започва да се пропуква. Заложническата драма, в която се вкараха управляващите с казуса „Пеевски“, плюс щетите от аферата Бисеров, плюс засилването на репресивните полицейски действия, формира все по-силната убеденост, че така дълго не може да се издържи. Не партийните активисти, а здравомислещите хора са мнозинство във всяко едно общество. С инстинкта си те усещат, че управляващи, които са заети основно със собствената си охрана, а не с охраната на обществения интерес, не могат да не предизвикват ответна протестна реакция. Точно този феномен регистрира проучването.
Един от основните изводи от последното ви изследване е, че има срив в подкрепата за всички основни политически сили, в доверието към правителството, в рейтинга на фигури, които доскоро са се ползвали със сравнително висока обществена подкрепа. Сравними ли са тези данни с обществените нагласи през друг период от развитието на страната в рамките на прехода?
Когато на 3 ноември публикувахме резултатите от октомврийското ни проучване и основния извод от него – че българското общество тръгва по спиралата на институционален и политически срив, на мнозина това се стори твърде драматично, още повече, че по същото време други изследователи твърдяха, че е налице „стабилизация, макар и на ниско равнище“. Само два дни по-късно – след маршовете на наказателните отряди по софийските улици, след жестоките побои над хора, „виновни“ за различния цвят на кожата си, след шоковата оставка на зам.-председателя на Народното събрание Христо Бисеров, изпреварила с няколко часа информацията от разследването на ДАНС за пране на пари – социологическият извод излезе от анонимността на числата и получи зловеща емпирична видимост.
Всъщност най-важното, за да се опитаме да разберем какво се случва в обществото, е да разгледаме данните в динамични редове. В конкретния случай кабинетът Орешарски, както поради изборния резултат на съставляващите го партии, така и заради неприемливата за мнозинството българи зависимост от “Атака”, стартира с много ниска подкрепа. Пет месеца по-късно, през октомври, той падна под критичните 20 на сто. Парламентът е закотвен още по-ниско – на 11% одобрение. Тази криза в легитимността на управляващото мнозинство не е нова и тя беше отбелязана в самото начало на есенния политически сезон. Новото, което регистрира октомврийското проучване на “Алфа Рисърч”, е, че правителството се превръща в своего рода воденичен камък, който повлича към дъното всички институции. Неспособността му да осигури нормално функциониране на държавата и неадкеватността на действията му във връзка с бежанската криза катализират страховете, увеличават чувството за несигурност и отключват спираловиден ръст на недоверие към институциите и политическите партии. В шестнайсетгодишната ни дейност, в която провеждаме сравнителни социологически проучвания, никога не сме наблюдавали такъв срив във всички институции и авторитети. Рискът от ефекта на доминото е осезаем. Правителството прилича на капризно дете, което много иска, но няма силите да се задържи на единия край на люлка-гърбушка. Когато в един момент повече не издържи и се пусне, всички ще политнат надолу.
Каква е обществената оценка на модела за успех „Пеевски“ и на мораториума за продажбата на земи на европейски граждани? Можем ли да говорим и в това отношение за ясно изразени тенденции в нагласите на българските граждани или обществото е поляризирано?
Връщането в парламента на Делян Пеевски и писмото, в което описва своя успех в живота, взривиха общественото мнение за втори път след избора му за шеф на ДАНС. 1.7 на сто – процент по-малък от санитарния минимум за социологически проучвания – смятат, че моделът за успех на младите хора в България трябва да бъде описаният от Пеевски кариерен път. Тази де факто „присъда” за механизмите на политическо израстване и влияние у нас показва защо казусът „Пеевски“ продължава да бъде толкова силен обществен дразнител, защо Конституционният съд се ползва с едва 12% доверие и защо студентските протести имат толкова висока морална легитимност.
Що се отнася до мораториума за продажбата на земи на европейски граждани, мнозинството от българите (62%) го разглеждат като израз на безпринципна позиция от страна на парламентарно представените партии, водена от чисто партийни сметки. Бламирането на кабинета по този въпрос от страна на партията-мандатоносител е само една от поредицата „случки“, които засилват усещането, че не то взема реалните управленски решения, и издават скритите напрежения в елита на БСП.
Обяснима е загубата на доверие към управляващата в момента БСП, как ще обясните обаче отливът на подкрепа за парламентарната опозиция в лицето на ГЕРБ?
И БСП, и ГЕРБ търпят негативи както от боксуващия парламент, така и от взаимното си саморазобличаване и дискредитиране. Извън това обаче има много съществена разлика в динамиката на тяхната подкрепа. БСП постигна максимална мобилизация в началото на гражданските протести, като изгради защитата си върху противопоставянето. Контра-протести, контра-студенти, персонална дискредитация – всичко това държеше симпатизантите в състояние на „навита пружинка“. Наличието на „враг“ винаги е сплотявало нейните привърженици. Петмесечните усилия в тази посока обаче неизбежно доведоха до изтощение на обществото, а и до чисто човешка умора у поддръжниците. В резултат, тя естествено започна да губи подкрепа. При ГЕРБ динамиката е различна. Тази партия е като гъба – ту се свива, ту набъбва. Най-напред, със загубата на властта, претърпя електорално сътресение. След връщането й в Народното събрание последва известен прилив на подкрепа, и сега – след месец безтегловност и неясно парламентарно поведение, отново отлив. Рано е да се очертае категорична тенденция при ГЕРБ, тъй като там има малко твърдо ядро, но широка, подвижна и подвластна на турбуленции периферия. В период на криза най-важното за една партия е да генерира сигурност и да създава консенсус. От това дали ГЕРБ ще може да го направи в качеството си на опозиция ще зависи и бъдещето му.
Данните ви сочат, че единствено “Атака” избягва негативните тенденции от последния месец и успява да си върне част от изгубеното през лятото доверие – дали тази тенденция ще е трайна? Какви са прогнозите ви за електоралния потенциал на партията на Волен Сидеров и останалите националистически формации – ще се увеличава ли той и до какви стойности е в състояние да достигне?
“Атака” играе по ръба на бръснача, възползвайки се максимално от бежанската криза, и го прави както за сметка на индуцирането на несигурност и напрежение в обществото, така и за сметка на парламентарните си партньори. От една страна тя крепи правителството, от друга трупа рейтинг на гърба на неспособността му да решава адекватно проблемите на и със бежанците. Тъй като общият ксенофобски фон в страната рязко се е покачил, не виждам непосредствена причина тази тенденция да спре. Ограничаването на ръста на “Атака” може да дойде по линия на разпиляването на националистическия вот към други формации в този спектър. Бомбата със закъснител обаче е цялостното разширяване на нишата на национал-радикалния вот и „нормализирането” на обществена примиримост с ксенофобската реч и действия.
Всъщност какви е отношението на българските граждани към бежанците и какви са основните им опасения? Ксенофобско ли е българското общество или основните проблеми са свързани с липсата на доверие в институциите?
Нагласите, които сега измерваме, са резултат от дълго наслагвани, често невидими, а през последните месеци и съзнателно провокирани настроения. Има висока степен на тревожност, страхове и опасения в обществото, но и висока степен на корелация между тези страхове и усещането за липса на обективна информация и неефективност на институциите. Колкото по-изоставени от институциите и държавата се чувстват хората, толкова по-склонни са да делегират „защита” на пара-структури и да оправдават неприязънта си към „другите” с аргумента, че и „техните права са нарушени”. Затова на “Атака”, както и на всички други националистически партии, е изгодно поддържането на слаби правителства. Въпросът е защо управляващите играят тяхната опасна игра?
Според последното ви изследване най-значим ръст (от 34% до 40%) бележи отказът от участие в избори. Какви ще са тенденциите в това отношение ако не се стигне до бърза оставка на управляващите и нови избори, и ако работата на това правителство продължи до европейските избори догодина?
От юни досега България пребивава в нещо като перманентна предизборна кампания. Тя неминуемо води до изтощение, до отдръпване на подкрепата от всичко и от всеки. Най-пагубният й резултат обаче е сривът на доверието в институциите, политическите партии, авторитетите. А политическа криза на прага на зимата вещае икономическа и социална. Което означава още по-голям терен за национал-популистки движения, ескалация на напрежението, обедняване. Тенденциите са видими и с просто око. Не вярвам управляващите да не ги виждат. Започвам да мисля, че това е някакъв съзнателно търсен сценарий, в който камъкът, който ни тегли към дъното, да започне да изглежда като котва на сигурността. Псевдорешение. От псевдодържавници.
Очаквате ли поляризацията на обществото и институционалния и политически срив да доведат до ескалация на напрежението?
Въпросът ви е почти реторичен. Но си мисля за друго. Може би всеки, който така неистово се опитва да управлява с петнадесетина процента доверие и под закрилата на щитовете, си струва да си припомня от време на време думите на херцог Уелингтън: „Най-тъжното нещо след една загубена битка, е една спечелена битка”. Може да му се вярва, защото ги е изрекъл точно след победата си при Ватерлоо.
Боряна Димитрова е родена през 1961 г. в София. Завършила е френската езикова гимназия “Антоан дьо Ламартин” и социология в СУ “Св. Климент Охридски”. Специализирала е политически и електорални изследвания във Франция. Управляващ партньор на социологическата агенция “Алфа Рисърч”.
The post Боряна Димитрова: Правителството ни повлича към дъното appeared first on Noresharski.com.
Благоевград /КРОСС/ Мъж стреля в района на пазара в Благоевград. Инцидентът е станал около 11.30 часа днес. Стрелецът е влязъл в спор с един от търговците там, след което е произвел изстрел от газов пистолет с халосни патрони.При стрелбата няма пострадали. Мъжът е задържан. Работата по случая продължава до пълното му изясняване.
Вчера OFFNews публикува първата и втората част от досието на ректора на УНСС проф. Стати Статев. Агент Стойновски се прочу със записа на разговора му със студентите, в който ги призовава да емигрират, но да не му пречат и ги заплашва, че ще ги заключи в окупираната аудитория.
Предлагаме ви третата част от досието на агент Стойновски. В нея разказваме за доносите на проф. Статев за Румен Гечев. Гечев е вицепремиер в кабинета на Жан Виденов, а сега е депутат от БСП. Любопитна подробност е, че окупацията на УНСС, тръгна точно от лекция на Румен Гечев, която студентите не му позволиха да изнесе и окупираха аудиторията.
На 10 април 1989 г. мечтаещият за Фулбрайтова 9-месечна специализация в САЩ млад преподавател във ВИИ “Карл Маркс” (УНСС) Стати Статев получава писмо от един от тримата университетски професори, при които иска да я проведе.
“Иска” може би не е съвсем точно казано в случая, защото същият професор е “препоръчан” на Статев от оперативния работник кап. О. Бохоров, който го вербува през февруари същата година.
В писмото си проф. Майкъл Визан от Илинойския университет уверява Статев, че ще направи всичко възможно да го приеме, но все още никой не се е свързал с него във връзка със специализацията на 35-годишния асистент. При същия професор през 1987-1988 г. е специализирал и друг българин, също секретен сътрудник на Първо главно управление на Държавна сигурност – Румен Гечев – настоящ депутат от “Коалиция за България”, преподавател в същия Университет за национално и световно стопанство, бивш заместник-председател на Министерския съвет и министър на икономическото развитие (1995-1997) в правителството на Жан Виденов.
Към писмото си до Статев професорът от американския университет прилага документ, който дава повод на Статев да разкаже на Държавна сигурност какво знае за Румен Гечев.
Среща се с оперативния работник О. Бохоров сутринта на 26 април 1989 г. В началото разговорът се върти около посещението на Статев в Югославия, в Икономическия факултет на Крагуевацкия университет, за което така и така трябва да докладва на Държавна сигурност, защото така му е наредено на предишна среща. Статев подробно описва с кого се е срещал, какво е говорил, за което е осигурил и писмена справка. По някое време разговорът се насочва към специализацията в САЩ.
“Впоследствие той (бел. авт. – Статев) ме информира, че е получил писмо от проф. Michael Wyzan от Илинойския университет /по моя препоръка “Стойновски” изпрати писмо до проф. Wyzan в средата на м. март 1989 г/.
…
“Стойновски” обаче е смутен от факта, защо проф. Wyzan изпраща в това писмо статията “Hungarian Management Center” с молба тя да бъде предадена на неговия колега Румен Гечев. По думите на “Стойновски” Wyzan и Румен Гечев поддържат редовна писмена връзка. Последният е бил на 9-месечна специализация при проф. Wyzan, откъдето се е завърнал през 1988 г. “Стойновски” ми обясни също, че Гемев е радиолюбител, национален състезател и той поддържал редовна радио-връзка с американския гражданин Ralph, който е познат на проф. Wyzan”, пише кап. О. Бохоров в справката си с гриф “Строго секретно”.
Настоящият ректор на УНСС, където преподава и Румен Гечев, коментира квалификацията на Гечев по следния начин:
“Стойновски” изрази отрицателно мнение относно научните способности на Румен Гечев. Преди да постъпи като асистент във ВИИ “К. Маркс”, той е преподавал 3 години във Военната академия. Научните му интереси са свързани с военно-промишления комплекс в САЩ“, пише кап. О. Бохоров.
Бохоров иска от Статев да му даде писмото, успокоява го, че “този начин на изпращане на научни материали е възможен и на този етап няма за какво да се безпокои”. Съветва го да не показва по никакъв начин пред Румен Гечев за получаването на въпросната статия, докато не му я върне. В същото време Бохоров пише до началника си в ДС: “Предлагам Румен Василев Гечев да бъде проверен по отчета, като следващи действия бъдат в зависимост от резултата от проверката”.
Интересен детайл от сведенията, които дава Статев за Румен Гечев е, че “научните му интереси са свързани с военно-промишления комплекс в САЩ”. Три месеца и половина по-късно О. Бохоров и началникът му П. Костадинов в Първо главно се срещат със Статев, за да му поставят задачи за предстоящата специализация в САЩ. Задачите са 4. Сред тях фигурира и “Материали, свързани с военно-промишления комплекс на САЩ”.
Следва продължение.
Стати Статев: Мой дълг е да стана агент на ДС (из досието на агент Стойновски)
Стати Статев издал дисидентския клуб на Желю Желев на ДС (из досието на агент Стойновски, част II)
Статията "Доносите на Стати Статев за “окупирания” от студентите Румен Гечев (из досието на агент Стойновски, част III)" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
/КРОСС/ От утре, 15 ноември се въвежда зимното поддържане на републиканската пътна мрежа на територията на цялата страна, съобщи на пресконференция министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева. Режимът вече е въведен по рисковите места - високопланински пътища и проходи като Петрохан, Шипка, Предела, участъци от пътища в смолянско и др. От първи ноември се дават 24-часови дежурства в областните пътни управления. Поддържащите фирми трябва да въведат 24-часовият режим от утре - 15 ноември, допълни Терзиева. Създадена е пълна организация за зимно поддържане на републиканските пътища. Фирмите разполагат с достатъчно количества сол, пясък и химикали, за да посрещнат първия сняг, който очакваме на 22 ноември, увери министърът. Терзиева изрази надежда времето през зимата да е меко, за да се спестят средства от заложените 60 млн.лв. за зимно поддържане и спестените средства да се вложат през пролетта в ремонт на пътищата.Фирмите-изпълнители са проверявани няколко пъти за необходимата техника и материали. Съгласно договорите фирмите са готови за зимата, когато са налични 60% от необходимите материали (инертни материали и химически вещества) за сезона. Напълно са постигнати изискванията на възложителя за подготвеност в 15 областни пътни управления. В 8 области малко не достига, за да са напълно готови. При добра организация днес и утре тези области може да покрият всички изисквания, уточни министърът
Един от най-старите организми на Земята е мида на 507 години. Животът й приключва, след като е уловена и отворена за изследвания, съобщи в. „Дейли мейл". Мидата, получила името Мин, е открита край бреговете на Исландия по време на изследване на климатичните промени преди 7 години. Анализът на пръстените й показва, че тя е съвременник на
Правителството на Македония харчи огромни суми, за да обнови столицата си. Но, въпреки усилията, Скопие се е превърнала в кошмар на нео-бароковия архитектурен стил, пише "Шпигел". Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1 до 4 лева „Скопие има нова емблема - висока почти 30 метра, на стойност 10,5 милиона евро. Монументът ...
Отново на пазара на лексарствата цари хаос. Пациентите са най- засегнати от липсата на медикаменти, пише Марица.бг. Голям дефицит се наблюдава при лекарствата за онкоболни - включително и тумор на млечната жлеза, за редки заболявания, за безвкусен диабет, за множествена склероза, имуносупресори за трансплантирани пациенти, за болни от артрит, за
Щом гласът на гражданското общество в България е толкова силен, той трябва да се чуе. Това заяви посланикът на Великобритания у нас Джонатан Алън, цитиран от „Фокус“.
В тези протести и контрапротести има послание за политиците и те трябва да го чуят, посочи Алън.
Отправям въпроса към тях – ако толкова много българи вярват, че има нужда от политическа и икономическа реформа, коя е партията, която ще предложи такива, посочи Джонатан Алън.
Сигурно е, че всички искат едно по-добро бъдеще за страната. Щом е толкова силен гласът на гражданското общество, той трябва да се чуе, допълни британският посланик.
Хората имат право да протестират мирно, а полицията не трябва да им пречи, категоричен е Алън.
Статията "Британският посланик: Гражданското общество в България трябва да се чуе" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
2004 - 2018 Gramophon.com