Смартфонът може да се похвали със значително количество предварителни поръчки
Цял ден вчера защитници късаха нервите на директора на „Левски” Христо Йовов. Както е ясно, той води преговори по привличането на бранителя на „Локо” (Пд) Аймен Белаид, който показа добри игри при „смърфовете” през изминалите мачове от есенния дял на първенството. Той обаче има претенции за краткосрочен договор
Производителите на смартфони скоро ще сключат партньорски договори за над $3 милиарда
Цветан Соколов продължава да тегли "Тренто" към победи - 3:1 (-22, 15, 24, 18) като гост на белгийския "Нолико" в първи мач от плейофите на европейската Шампионска лига по волейбол. Терминаторът на националния и на италианския клуб завърши с 23 точки - най-много от всички на терена. Реваншът е следващата сряда и при нов успех "Тренто" среща победи
Русия може да реши текущите си икономически проблеми, ако се върне към принципите на бившия СССР. Подобна рецепта предложи бившият премиер и ексшеф на Търговско-промишлената палата на Русия Евгений Примаков. Според опитния експерт властите трябва да върнат държавното планиране на икономическия ръст.
Американски фетишист подлуди полицията във Филаделфия. Униформените служители получили оплаквания от дами, че перверзникът изпадал в екстаз, докато си търка сирене в половия орган на обществени места.
Той дори предлагал пари, за да го гледат, съобщава The Huffington Post.
Една от жертвите фотографирала перверзника и пуснала снимки във Фейсбук с предупреждението, че той непрекъснато си търси “зрители”.
Фетишистът обичал секса със швейцарско...
Почти осем тона наркотици бяха публично унищожени от полицията в иранския пристанищен град Бендер-Абас, съобщи агенция ИРНА.
Официалните тоалети на Лео Меси при получаването на “Златни топки” и “Златни обувки” бележат ясно изразен преход от нормалност към отявлен кич (виж серията снимки). Папийонката и сакото на бели точи на церемонията за “Златната топка” през 2012 г. втрещиха мнозина, но кулминацията на странните му тоалети бе сакото на розички.
„Позитано 20“ отритна най-успешния български евродепутат
Трусовете през последните дни, предизвикани от опита на предишния президент Първанов за разширяване на лявото пространство чрез реанимиране на проекта му АБВ, както и слуховете за алтернативна евролиста начело с Ивайло Калфин, бяха посрещнати първосигнално от повечето медии и коментатори. „Първанов и Калфин скочиха срещу БСП“, „Първанов, Калфин и Румен Петков цепят БСП на конспиративна среща в НДК!“, „Калфин повежда похода на Първанов срещу Станишев“. Заглавията сведоха нещата до обикновен сблъсък между БСП и АБВ, което има амбицията да бъде коректив на социалистическата партия за по-прозрачна и по-социално отговорна политика. До лидерска битка между Първанов и Станишев, между твърдото ядро на левицата и неудовлетворената от ръководството й голяма периферия.
Удивително, една въпросителна се набива на очи с отсъствието си от цитираните заглавия: Защо Калфин, който досега беше едно от знаковите лица на БСП, макар да не е неин член, поема по несигурния нов път?
Мотивите
В писмото до Станишев, с което подаде оставка като ръководител на българските социалисти в Европейския парламент, евродепутатът хвърли обилна светлина върху мотивите си: „ … аз съм изправен пред абсурден избор между идеите и партийното ръководство, които се оказват все по-несъвместими“. Срещу какво точно се бунтува Калфин? Ето подробности:
„компромисите в коалиционната политика и кадровите решения на БСП“, които са „стигнали до границата на приемливото“. На това място не можем да не припомним критичната му реакция през лятото срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
липсата на „прозрачност“ в управлението и на „коалиционно споразумение“. Калфин се обявява против плоския данък, защото той облага хората с ниски доходи пропорционално много повече отколкото тези с високи. Настоява и за яснота по АЕЦ „Белене“ - правителството да декларира ще продължи ли проекта или ще го спре. Двата ангажимента бяха в основата на предизборната кампания на БСП, но някак си тихомълком загърбени след изборите поради съпротивата на ДПС. При наличието на коалиционно споразумение, каквато е нормалната европейска практика, нещата биха изглеждали другояче.
Настоява за принципно отношение към партия „Атака“. На няколко пъти е казвал, че правителството не може да бъде заложник на националистическата партия.
Калфин се обяви и против това Изборният кодекс да се приема непосредствено преди избори – в разрез с утвърдените европейски практики.
Освен това не спря да участва в дискусиите за бъдещето на България, които Георги Първанов организира в София и други градове на страната. Което автоматично ги причисли към привижданите из коридорите на „Позитано 20“ пъклени планове за реванш на всяка цена на Първанов срещу Станишев.
Изчезващ вид
Причината за решението на Калфин трябва да се търси и в едно качество, което българските политици, заслепени от постове и оплетени в клиентелистки мрежи, все по-рядко притежават. С поведението си той показа, че се числи към изчезващия в България вид на политиците с достойнство. Които не се въртят като слънчогледи, а отстояват собствени позиции и да налагат свой политически стил на поведение.
Във вторник Калфин отново повтори, че е напуснал по принципни съображения и няма претенции към ръководството на БСП за мястото си в евролистата й. Но е факт че през последните месеци той беше изключен от изготвянето на отчетите за свършеното в ЕП от българските евродепутати социалисти и от подготовката на предизборната им платформа. Имаше не една и две индикации, че ръководството на ...
Френски депутат от ЕНП изрази изненада, че българското правителство не е порицало действията на националистите, които нападнаха френски дипломат във Варна
Полицията в Ню Мексико, която разследва стрелбата във вторник сутринта на 12-годишен ученик в училище с 500 деца в Розуел, откри, че той е предупредил ден по-рано някои от своите съученици да не се явяват на училище този ден.
Швейцария спира социалните помощи за безработни граждани от ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Недостатъчно дълбокият сън увеличава риска от захарен диабет от втори тип. За това свидетелстват резултатите от клиничен експеримент, проведен в медицинския център на университета “Чикаго”, в който са участвали здрави мъже и жени, които не са страдали от наднормено тегло или нарушения в съня.
Те са провели 3 нощи в лаборатория, оборудвана с уреди за записване на мозъчния ритъм. Всички са заспивали след 23 часа и са се събуждали около 7,30 часа. Но техният нощен...
Дони и Нети са сред набелязаните звезди за второто издание на “Като две капки вода”, което Нова тв ще излъчи през тази пролет, разучи “Труд”. Артистичното семейство е преговаряло с продуцента на предаването Магърдич Халваджиян само преди дни. Дони вече има опит от риалити програми, защото преди време беше част от журито в “Мюзик айдъл”
Фалити или обединения на хранителни вериги, които работят у нас, очаква Милош Ристич, изпълнителен директор на "Карфур" за България.
Пазарът не се разраства, а има голям брой играчи на него, невъзможно е да оцелеят всички и някои ще отпаднат, коментира той. По негово мнение същите процеси ще текат не само в така наречената модерна търговия, но и при традиционните търговци.
Най-вероятно ще станем свидетели на обединения на различни по-малки търговци -...
Първанов и Петков са били при Бойко около Коледа. Ходили са в дома му няколко пъти
Изпълнителният директор на Формула 1 Бърни Екълстоун е отправил оферта за закъсалата финансово писта "Нюрбургринг", която е определяна като люлката на германския моторспорт.
Пистата е в процедура по несъстоятелност и търси нов собственик, а източници на "Ройтерс" твърдят, че 83-годишният англичанин е подал официално предложение. Самият Екълстоун потвърди новината.
"Направихме предложение и сега очакваме да видим дали ще бъде прието. Сигурни сме, че можем да направим повече...
Нарастващият национализъм
Известният фотограф Темелко Темелков ще открие днес първата си самостоятелна изложба в столичния “Фотосинтезис арт център” на бул. “Васил Левски” №57. “Вечерна прожекция” е своеобразно намигване на автора към нощния живот - времето, когато хората свалят маските, за да сложат други, по-реални. Този път кадрите на Темелков, който обикновено прави
Последният ветеран от Първата световна война почина на 1 януари 2008 г. Ерих Кестнер от Пулхайм близо до Кьолн, пенсиониран член на върховен съд в една от германските провинции, беше на 107 години. От 18-те милиона немски войници, участвали във Втората световна война, днес все още живи са едва 400 000. Значи вече не само Първата, но и Втората световна война не принадлежат на съвременността - на епохата, в която, според една от класическите дефиниции всички ние живеем. Дистанцията на времето дава възможност да се поставят нови въпроси и да се открият нови перспективи.
Най-добрият пример е самото избухване на войната през 1914 г.. Дълго време се смяташе, че вината за това е на една държава - Германия и или Австро-Унгария. Но днес вече това не единственото схващане, а се смята, че войната е по-скоро последица от една общоевропейска криза. (…) 100 години след избухването на Първата и 75 години след избухването на Втората световна война е назрял моментът да разгледаме по-внимателно извънредно сложната военна история на европейците. Съсредоточаването върху сраженията, жертвите и смъртта означава да се изправим лице в лице с една мрачна, понякога много мрачна част от нашата история.
Но само вглеждането в сърцевината на войната може да разкрие как повечето нормални хора са преживели епохата на световните войни и защо са извършили това, което са извършили. Погледът отдолу нагоре е в състояние преди всичко да покаже, че преживяванията на европейците, свързани с това насилие, си приличат много повече, отколкото това се признава в господстващите национални доктрини.
Безличните справки за загиналите и жертвите разсейват, защото насилието не играе почти никаква роля в нашето всекидневие. Ние не се страхуваме, че ще бъдем отвлечени по пътя към работа или че ще бъдем застреляни, докато тичаме в парка. Екзистенциалното насилие на войната, още повече на световната война, поради това ни се струва като дълбоко отклонение от нормалното, като нещо, което се нуждае от обяснение. Но илюзия е да се вярва, че може да нормално човешко съществуване, в което да няма насилие.
Дори масовото насилие спадаше и все още спада към възможностите за действие и хората очевидно нямат проблем да го упражняват. Войниците, които потеглиха през 1914 г. на Първата световна война, идваха по правило от общности, които от десетилетия не познаваха друго освен мира. Заниманието с нещо смъртоносно отначало сигурно им се е струвало съвсем чуждо. И въпреки това те бяха в състояние - само няколко дни след избухването на войната - да избият хиляди невинни цивилни. Това беше извършено в Белгия от немски войници, в Източна Прусия от руски войници, а в Сърбия - от австроунгарски.
Тези мъже бързо научиха, че насилието създава ред, че то помага да бъдат преодолени страхът и несигурността. Те се научиха да убиват и да умират. Те сведоха съществуването си - и така успяваха да оцелеят достатъчно дълго - до най-основните човешки потребности. Фронтовите другарите станаха новите им семейства. Войниците бяха здраво сплотени от борбата за оцеляване. Един суров мъжки свят с ясни правила. Всеки от тях бързо разбираше какво да прави и с какво да не се занимава. Войната стана нова родина, а светът на войниците много скоро загуби повечето от приликите си с цивилния свят, така че последният им стана чужд.
Немските войници, участващи в Първата световна война, не бяха много по-различни от тези на останалите Велики сили. А във Втората ...
Държавната дума готви промени в изборното законодателство
Във връзка със започващата днес пролетна сесия на Държавната дума руският печат коментира възможността депутатите да върнат в изборните бюлетини графата “против всички”, премахната през 2006 г.
Да гласуваш за когото и да е, само не и за представител на властта, напоследък е доста популярна форма на протест, отбелязва “Московский комсомолец”. Експертите спорят само колко гласове отгоре са осигурили такива “протестиращи” на парламентарната опозиция при последните избори през 2011 г. Никой не се съмнява, че това са допълнителни проценти, добавя вестникът.
Ресорната комисия в Думата препоръча да се приеме законопроект на група сенатори начело с председателката Валентина Матвиенко, който връща в бюлетините графата “против всички”, посочва “Росийская газета”.
Партията на властта “Единна Русия” вече подкрепи проекта, но с уговорки. Според опозиционната “Справедлива Русия” протестната графа е необходима. Комунистите обаче смятат, че е изгодна само за “Единна Русия”, защото ще я използват хора, които инак биха гласували за опозицията. А на либералдемократите просто им е писнало от постоянните промени в изборното законодателство, които объркват и хората, и кандидатите, обобщава оценки на депутати руският официоз.
Според вносителите на проекта премахването на графата “против всички” е намалило активността на изборите от всички нива, довело е до пускане на невалидни бюлетини и гласуване за “маргинален кандидат, дори без да има симпатии към него”, пише “Новие известия”. Според вестника обаче на хората в Русия “няма да се позволи” гласуването “срещу всички” на президентските избори, а местните власти ще могат да им отнемат това право изцяло.
“Против всички, но не против Путин”, резюмира в заглавие “Независимая газета”. Според вестника графата “против всички” може би ще бъде върната само за общински кампании, а въпросът ще се използва ли при други избори остава открит.
Руски сенатор обяснил пред парламентарната комисия, че “президентът бил главната фигура в страната и било невъзможно дори да си представим какво ще стане, ако не бъде избран. Което пък било възможно, ако в графата “против всички” се натрупат повече гласове, отколкото са подадени за самия водещ кандидат”.
Според изданието тази графа ще е в ущърб не само на Путин, но и на “Единна Русия” и нейните кандидати за властови постове от всички равнища. Дори да спечелят, “големият брой в графата “против всички” неизбежно ще подкопае тяхната легитимност - естествено от политическа гледна точка”.
Експерти на “Известия” обаче смятат, че връщането на тази графа ще намали гласовете за опозицията и в някои случаи “Единна Русия” ще спечели. Друг път обаче резултатът няма да бъде съществено повлиян - “губернаторските избори например бездруго са до голяма степен режисирани”, забелязва политологът Евгений Минченко.
БТА
Критерият дали има стимул да се работи трябва да бъде оценка на цената и печалбата
В САЩ и еврозоната продължава упорито дебатът дали да се заложи на икономическия растеж и създаването на работни места или на фискалната дисциплина. Този фалшив избор отклонява фискалната политика от един балансиран подход, който може да доведе до постигане и на двете абсолютно наложителни цели.
Такива погрешни дилеми допринасят и за неуспеха на нашите политически системи да реагират по-добре на продължаващите трудности чрез увеличаване на икономическия растеж и заетостта, и чрез програми като тази за предоставяне на помощи за безработица. Нещо повече, този политически провал даде своя дял за решенията на централните банки да прибягват до неконвенционална парична политика, която води до масово подценявани рискове.
Възстановяването на американската икономика остава бавно от историческа гледна точка, дори ако признаците за подобрение, появили се в последно време, се потвърдят. Една причина за това е, че погрешната фискална траектория на САЩ подкопава бизнес доверието и оттам - създаването на работни места, като поражда несигурност за бъдещата политика и засилва безпокойствата за политическата воля на Конгреса да управлява. Бизнес лидери често посочват фискалните перспективи на САЩ като “спирачка” за създаването на работни места и инвестициите.
Една правилна фискална траектория освен това е необходимо условие за фиксирането на лихвени проценти, подпомагащи растежа. Запазването на несигурната фискална конюнктура почти със сигурност ще дестабилизира пазарите в определен бъдещ момент. Прогнозите в последно време за намаляване на дефицита не променят базисната структурна картина - с изключение на това, че увеличаването на сметката за здравеопазване се забавя - и се дължат отчасти на принудителното спиране на държавни програми - ужасяваща политика, която вече изглежда прекалено обременяваща, за да бъде продължавана.
В еврозоната заплахата е по-непосредствена. Пазарите на облигации в изпадналите в затруднение страни бяха в бедствено положение преди Европейската централна банка (ЕЦБ) да даде през 2012 година своето прословуто - и все още неизпълнено - обещание да направи “каквото е необходимо”. Действията на ЕЦБ обаче няма да бъдат насочени към фискалните и структурните проблеми, които са от критично важно значение за едно здравословно възстановяване. Освен това тя не може да изкупува държавни облигации до безкрайност без да предизвика изтичане на капитали от пазарите на корпоративен и суверенен дълг, както и от пренасочване от еврото към други валути. ЕЦБ купи време, но ако то не бъде използвано за политически реформи, които ще спечелят доверието на пазарите, позициите на облигациите ще се дестабилизират.
Неконвенционалните политически решения на централните банки понякога са оправдани като единственото налично средство при невзимането на необходимите правителствени мерки. Правилният критерий за едно действие обаче е не липсата на алтернатива, а изчисляването на цената и печалбата. В САЩ, първата програма на Управлението за федерален резерв (УФР) за количествено облекчаване бе смел отговор на кризата. Спирането на кризата бе императив и в еврозоната. Ключовите политически решения обаче винаги са били в компетенциите на политическите лидери.
В САЩ масово се задават въпроси какви са ползите от количественото облекчаване трета част, рисковете обаче са значителни. Един от тях е, че ходовете на централната банка ще отслабят пазарния натиск върху политическите лидери да действат. Друг е заплахата за финансовия морал, тъй като осигуреният комфорт може да увеличи привлекателността на активите от по-рисков клас. Най-големият риск е свързан със стратегията за ...
ДАИ тръгва по следите на стотици нелегални микробуси. Според експертите, над 20 % от превозите в страната са незаконни. Екип на TV7 и
Женски труп е бил изваден от морето във Варна под Аспаруховия мост.
Съветниците в Сливен все още спорят какви заплати да получават. Свиканият на 14 януари вечерта председателски съвет на местния парламент завършил без единно становище. Д-р Ганка Василева, която временно е шеф на общинския съвет, вчера не бе открита за коментар. А повечето колеги отказаха да заявят мнението си заради "нажежената обстановка".
ДАИ тръгва по следите на стотици нелегални микробуси. Според експертите, над 20 % от превозите в страната са незаконни. Екип на TV7 се придживи от София до Перник на цената на обикновен билет. Една от най натоварените линии за превоз на пътници е София-Перник. На спирката на бул. "Цар Борис" и Околовръстния път бизнесът процъфтява. Освен ре
Вероятно най-влиятелната фракция от запалянковци на ЦСКА "Офанзива" се обяви против програмата на А група за пролетния дял на шампионата, която включва редица двубои в работни дни.
Феновете обвиниха излъчващата телевизия ТВ7 за това, че е "загърбила" интересите на запалянковците.
"Футболът е за феновете! Хората от телевизиите обаче явно са забравили това и си мислят, че са пълни господари на играта. Нека си припомнят, че футболът е най-великата игра, точно защото има...
Ако не е под влияние на тригона на Юпитер в Козирог и Водолей или четиригона на Слънцето и Земята в кармата на България, ще е трудно да си обясним защо все не случваме с президенти. Като се започне от танковете на Петър Младенов и се стигне до протестната мрежа на Росен Плевнелиев,
Тази вечер вицешампионът "Габрово" прие "Малийе" в първи мач от 1/8-финалите за купата на Европейската конфедерация. Ако отстрани турците, българският представител ще срещне "Томис" на Мартин Стоев, Андрей Жеков и Владислав Иванов. Самият Стоев присъства на срещата в Габрово заедно с асистентите си.
Златка Райкова признава, че вижда приятеля си - ММА боеца Георги Валентинов като баща на децата си.
Ще се изградят 11 национални комплекса за спешна медицинска помощ
Премиерът на Турция Ердоган явно води твърде самостоятелна политика, която често не е съгласувана с интересите на най-силната държава в света, а в последно време дори им противоречи.
Сближаване с Русия
През последните години отношенията между Анкара и Москва значително се подобриха и един от инициаторите на това сближаване е Ердоган. Ето няколко примера. От 2003 г., т.е. от идването на Ердоган на власт, стокообменът с Русия се увеличи почти шест пъти!
В края на 2012 г. Турция дава “зелена светлина” за изграждането на морския участък от руския тръбопровод “Южен поток” през икономическата й зона, което не отговаря на геополитическите интереси на САЩ в Източна Европа, но изключително добре отговаря на интересите на Русия.
В края на ноември миналата година в Санкт Петербург Ердоган обяви намерението на Турция да влезе в Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС). В случай че Турция стане стане член на организацията, Турция като партньор в групата ще съгласува позициите си по много международни въпроси с двата геополитически конкурента на САЩ в световен мащаб - Русия и Китай, което може да стане източник за противоречия в съюзническите отношения с Вашингтон. Да отбележим и споразумението с Русия за строителството на първата турска АЕЦ, за което “Росатом” възнамерява да вложи над 20 милиарда долара, т.е. занапред атомната енергетика в Турция така или иначе ще бъде свързана с руските ядрени технологии.
Влошаване на отношенията с Израел
Изминаха повече от три години от момента на трагичните събития край бреговете на Израел (щурма на израелски командоси срещу турския кораб “Мави Мармара” от флотилията с помощи за Газа, при който загинаха деветима турски граждани - бел. ред.). С посредничеството на Барак Обама израелският министър-председател все пак поднесе извиненията си на Ердоган заради гибелта на хората, но отношенията между Турция и Израел - най-важният съюзник на САЩ в Близкия изток, явно не са такива, каквито бяха преди, а ролята на турския премиер във всичко това е безспорна. Нападението на израелски командоси над “флотилията на свободата” бе кулминацията във влошаването на отношенията между двете страни, която бе предшествана от продължителна и яростна критика на Ердоган към политиката на Израел спрямо Палестина, а това е несъгласувана и твърде смела стъпка по въпрос като палестинския.
Покупка на китайски системи за противовъздушна отбрана
През октомври 2013 г. в Турция бяха обявени резултатите от търг за покупка на 12 системи за противовъздушна отбрана с дълъг обсег на действие. Победител стана китайската корпорация CPMIEC с произвежданите от нея зенитно-ракетни комплекси HQ-9. Освен китайците в търга участваха американският консорциум Raytheon Lockheed Martin, европейският консорциум Eurosam, както и руският Рособоронекспорт. САЩ и НАТО опитаха да блокират участието на китайската корпорация в търга заради действащите срещу нея американски санкции заради доставки на оръжие на Иран, но въпреки това китайците спечелиха изгодната сделка за няколко милиарда долара.
Ръководството на Северноатлантическия алианс също така изрази раздразнение заради факта, че китайските зенитно-ракетни комплекси няма да са съвместими с общата система на НАТО за противовъздушна отбрана.
Договорът със CPMIEC все още не е подписан окончателно, дори Турция се съгласи да удължи търга до края на януари тази година, за да даде възможност на други двама участници (Рособоронекспорт излезе от конкурса) да внесат окончателни изменения в предложенията си за цената. При това турците заявиха, че сътрудничеството със CPMIEC остава приоритетно.
Турция обаче още в началото постави строги условия за търга, от ...
в. Дневник, Скопие
С чупенето на плочата на Мара Бунева на практика ни се случва нещо, което се повтаря всяка година и е известно, че и догодина ще бъдем в същата ситуация. За съжаление, тъй като и досегашният период бе достатъчен, за да ни стане ясно трябва ли да честваме този лик от нашето минало.
Така, както се прави сега, Бунева, която е родена в Тетово, което означава, че е част от нашите македонски неволи, я отстъпваме напълно на българската страна, която си я чества като своя.
Нашата историческа наука разполага с много факти, за да й намери място в нашата история, за да определи значението на акта, който тя извърши с убийството на сръбския окупаторски представител и полицейски началник Велимир Прелич.
Нашите историци не бива да бягат от това предизвикателство. Напротив, те дължат отговори на нашата общественост, която всяка година през януари трепери от това какви последици може да има от такива чествания.
Докато чакаме това, може би за промяна, трябваше да изтърпим поставянето на паметната плоча, написана на български език. И след този акт на гостите от България, защо да не се инициира в нейна (на Мара Бунева - бел. ред.) чест да се постави паметна плоча в София където била омъжена и живеела, написана на македонски език.
И тогава да се види каква ще бъде българската толерантност към тази личност от македонската история и към съществуването на македонския език, за който знаем, че е отричан от източния ни съсед.
Това по определен начин би било добра проверка на добросъседството, макар и чрез безправното поставяне на паметници на публични места в централните градски и общински райони.
И тогава на всички да ни стане ясно, че има процедури, които трябва да се спазват и според които никой не може самоволно да поставя, както и да руши паметници, освен компетентните органи.
Това означава, че ако някой трябваше да разреши да се постави или да отстрани новопоставената плоча, това са общинските органи на община Център, начело на която, по случайност, сега стои потомък на помощник кмета на Скопие в периода на българската окупация на Скопие в периода на Втората световна война.
БТА
Липсата на гъвкавост в поведението на “тройката” международни кредтори ЕС, ЕЦБ и МВФ , които водят преговори с правителството в Атина, потвърждава, че ножът е стигнал до кокала.
Нежеланието на “евроклира” да улесни подложеното на сътресения правителство не се дължи на някаква политическа антипатия спрямо премиера Андонис Самарас и вицепремиера и външен министър Евангелос Венизелос. Дори напротив.
В Берлин знаят, че в Атина не би могла да има такова послушно правителство, каквото е сегашното. Германците обаче са убедени, че нямат поле за отстъпки по отношение на Гърция. Подобно нещо би създало политически прецедент, който би подкопал догмата за рестрикции.
Предстои министър-председателят Андонис Самарас да отиде в Берлин, за да договори с канцлерката Меркел някакъв компромис по отношение на сегашните преговори, които Атина води с “тройката”, и най-вече да получи някакъв ясен ангажимент от нейна страна за преструктуриране на гръцкия дълг.
Основният довод на Самарас е, че неговото правителство е постигнало първичен бюджетен излишък. Преди година Еврогрупата бе поставила като условие, за да обсъди с Гърция ново преструктуриране на нейния дълг, наличието на първичен бюджетен излишък.
Същият този излишък е продукт на уникални практики. Освен че бяха наложени непосилни данъци, освен че бяха съкратени държавни разходи, бяха орязани и държавни инвестиции.
За осемте месеца на 2013 г. държавните инвестиции станаха с 1,3 млрд. евро по-малко от сумата, предвидена от меморандума за облигационния заем.
Съкращенията доведоха до спад на БВП с над половин пункт, според някои от най-консервативните изчисления.
Не бе спазен и ангажиментът, че до края на 2013 г. ще бъдат изплатени всички просрочени дългове на държавата. През август 2013 г. тези дългове възлизаха на 6,1 млрд. евро. Частичното спиране на плащания от страна на държавата обаче продължава. Ако държавата бе последователна по отношение на задълженията си през осемте месеца на 2013 г., вместо малък бюджетен излишък, сега щеше да бъде регистриран първичен излишък от 2,4 млрд. евро.
“Тройката”, разбира се, е наясно, че първичният излишък е виртуален. Причината за това е, че “евроклирът” има нужда да покаже на европейската общественост, че наложените рестрикции дават положителни резултати. Още от самото начало Гърция бе превърната в опитно зайче за кризата на еврото.
В момента Самарас и Венизелос уверяват, че няма да предприемат нови “хоризонтални мерки”, дори това тяхно решение да доведе до безизходица водените сега разговори с “тройката”.
Бюджетът за 2014 г. обаче е апокалиптичен. В сравнение с 2013 г. той предвижда намаляване на държавните разходи с 3,1 млрд. евро. Драстичните “хоризонтални съкращения” на държавни разходи през последните четири години изравниха със земята социалната държава и отслабиха нейните функции. При тези условия е очевидно, че нови съкращения биха могли да влошат вече драматичното положение.
В бюджета е предвидено и нарастване на приходите с 2,5 млрд. евро в сравнение с 2013 г. Откъде обаче ще дойдат тези допълнителни приходи? Дори и да се потвърди прогнозата за ръст на БВП през 2014 г. с 0,6 на сто, предвидените приходи не могат да бъдат събрани. Остава те да бъдат събрани единствено чрез повишаване на данъците.
Нарастването на приходите в хазната в последно време се дължи най-вече на факта, че държавата вече може да иззема от банковите сметки на данъкоплатците сумите, свързани с просрочените от тях дългове, като даже длъжниците са застрашени и със затвор.
В същото време обаче спестяванията на малките и средни фирми изтъняват, за да могат те да финансират собственото си оцеляване, а също и да си плащат данъците.
Държавните ...
Франс прес
През последните трийсет години Иран наричаше САЩ “Големия Сатана”, а Вашингтон отвръщаше, че Техеран е част от “Оста на злото”. Но разведряването на отношенията между двата противника може да ги тласне към общи усилия, свързани с горещите точки в Близкия изток.
Безспорно двойката е натрупала твърде много горчилка, за да възстанови от днес за утре изгубеното взаимно доверие. Конфликтите в Афганистан, Ирак и Сирия обаче създават според аналитици “общи интереси”, насърчаващи двете сили да работят задружно.
Само за месеци Техеран и Вашингтон, които не поддържат дипломатически отношения от април 1980 г., видимо се сближиха и в края на септември последва историческият телефонен разговор между президентите Барак Обама и Хасан Рохани. Правителствата също дейно подновиха преките преговори: отпърво тайно - през 2013 г. в Оман, после открито, а в края на ноември се стигна и до първите договорености за ядрената дейност на Иран.
“Двете страни се сближават, демонстрирайки много силен прагматизъм, отчасти защото нямат друг избор”, обобщава пред АФП Джон Брадшоу от изследователския център “Нешънъл секюрити нетуърк”.
Алиреза Надер, аналитик от центъра “РАНД корпорейшън”, също предрича, че е “възможно взаимно обвързване (между иранци и американци) в търсене на решение за някои регионални кризи”.
Най-вече в Афганистан, “най-добър пример за пресичане на интересите” според Надер. Първо, защото “също като Иран САЩ не искат талибаните да се върнат на власт” в Кабул; освен това “и двете страни са разтревожени от потока от наркотици, който тръгва от Афганистан”, граничещ с Иран, обяснява той.
Експертът припомня, че при падането на талибаните в края на 2001 г. Вашингтон и Техеран с общи усилия доведоха на власт режима на афганистанския президент Хамид Карзай. Тогавашният ирански преговарящ Мохамад Джавад Зариф днес е шеф на дипломатическото ведомство и основен играч в преговорите по ядрения въпрос с великите сили.
В случай че тази международна ядрена криза се реши, Афганистан може да стане “най-доброто поле за сътрудничество” между САЩ и Иран, прогнозира Надер, като изтъква, че афганистанската ситуация има “слабо идеологическо измерение” за двете държави.
За Сирия важи тъкмо обратното.
Вашингтон и Техеран заемат противоположни позиции за войната там - американците подкрепят опозицията срещу сирийския режим и обвиняват Иран, че е “спонсор на тероризма” заради военната подкрепа за ливанското шиитско движение Хизбула, сражаващо се на страната на Дамаск.
Алиреза Надер обаче вижда и “някои съвпадащи интереси”.
“Иран и САЩ са разтревожени от засилването на Ал Каида и на сунитския екстремизъм” в Сирия, констатира той.
Съперници в Близкия изток
Страхът, че Ал Каида и сунитските екстремисти в Ирак, управляван днес от шиити, ще укрепнат, подхранва допълнително общите стремежи на Техеран и Вашингтон, посочват Брадшоу и Надер.
През уикенда например иранските въоръжени сили заявиха, че са готови да подпомогнат Ирак с военно оборудване и ноухау в борбата му с Ал Каида. Междувременно Пентагонът ще ускори доставките на ракети и разузнавателни безпилотни самолети за Багдад, за да подкрепи действията му срещу екстремистката групировка.
Но тези “насоки в сътрудничеството” засягат ограничени сфери и за момента не водят към “съюз” между Иран и САЩ, които “остават съперници в Близкия изток”, подчертава Алиреза Надер.
Според него “най-голяма пречка за сътрудничеството между Иран и САЩ е враждебността на Ислямската република към Израел”.
Историческото американско-иранско разведряване впрочем буди твърде силно недоволство и в Израел, и в Залива, на първо място в Саудитска Арабия - конкурент на Техеран на регионалната сцена.
А и във Вашингтон част от конгресмените не харесват никак идеята САЩ да свалят гарда пред Иран, настояват дори за по-сурови ...
ДАИ тръгва по следите на стотици нелегални микробуси. Според експертите, над 20 % от превозите в страната са незаконни. Екип на TV7 се придживи от София до Перник на цената на обикновен билет. Една от най натоварените линии за превоз на пътници е София-Перник. На спирката на бул. "Цар Борис" и Околовръстния път бизнесът процъфтява. Освен ре
Бонбониера "Народно събрание" - това е един от най-новите артикули в парламентарния бюфет, видя "Труд". Шоколадовите изкушения - ръчно производство, се предлагат в две разфасовки - кутия със селекция от 21 бонбона с различни вкусове на цена около 8,50 лв. и миникутийка с 9 парчета, която струва малко над 3 лв. Цената е малко по-висока от на обикнов
След като Сотир Цацаров поиска имунитета на Волен Сидеров, сайтът Vevesti.bg разпространи копие от документа, изпратен от прокуратурата до председателя на Народното събрание Михаил Миков. Текстът разкрива нови детайли от инцидента на варненското летище през призмата на няколко от участниците в екшъна.
Полицията в Петрич издирва трима мъже, които нахлули в дома на местен бизнесмен и го измъчвали жестоко, докато каже кода на касата си. Нападението станало минути преди полунощ във вторник почти в центъра на града. В късния час някой позвънил на входната врата на къщата на 60-годишния Румен Запрев. Нищо неподозиращият стопанин отворил. Върху него
"В момента работим по анализ за това какво оборудване трябва във всички болнични комплекси за спешна помощ, те ще бъдат 11, 11 малки пироговчета". Това заяви здравният министър Таня Андреева в предаването "Лице в лице" на БиТиВи.
Според нея реформата в спешната помощ е първата, с която се е заела и сега тя продължава.
"Ще обновим може би 10-15% от парка автомобили и така ще бъде всяка следваща година. Като амбицията ни е в рамките на мандата всички линейки и апаратурата в...
Ученици са блъскали и и ритали брадъра Джийсън Брад Люис вчера след обяд в автобус номер 76.
Ройтерс
Сирия е станала един от големите износители и потребители на амфетамини. Травмата от бруталната гражданска война подхранва търсенето, а липсата на ред създава възможности за производителите.
Експерти по наркотиците, търговци и местни активисти казват, че производството на най-популярния стимулант в Сирия, известен с бившето си търговско название “Каптагон”, се е увеличило през 2013 година, изпреварвайки производството в други страни от региона като Ливан. Данни за заловени количества и разговори с хора, свързани с търговията, показват, че тя носи стотици милиони долари годишен приход за Сирия, като може би осигурява финансиране за оръжия, а самият наркотик помага на бойците да издържат на дълги, изтощителни битки.
По-голямата част от останалата икономическа дейност в Сирия е замряла през последните две години поради насилието, липсите и международните санкции.
Потреблението на каптагон извън Близкия изток е незначително, показват данни на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията, но това е важен наркотик в Залива. Миналата година е забелязано зараждането на пазар в Северна Африка.
Разположена на кръстопът в Близкия изток, Сирия отдавна е транзитен пункт за наркотици, идващи от Европа, Турция и Ливан, които пътуват за Йордания, Ирак и страните от Залива.
Разпадането на държавната инфраструктура, отслабването на контрола по границите и разпространението на въоръжените групировки през почти тригодишната борба за контрол над Сирия превърна страната от “спирка” по пътя на наркотиците във важен център за производството им.
Саудитска Арабия е получила през 2010 година, тоест преди конфликта, около 7 тона каптагон, една трета от световните доставки, по данните на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията.
Член на влиятелна фамилия, занимаваща се с търговия с наркотици в долината Бекаа в Ливан, където се произвежда и транспортира голяма част от дрогата в тази страна, заяви пред Ройтерс, че търсенето от кралствата от Залива е нараснало оттогава насам, а Кувейт и Обединените арабски емирства също са големи потребители.
Търговецът заяви, че производството в Ливан е спаднало с 90 на сто през 2013 година в сравнение с равнището преди 2 години, и обясни това с преместването на производството в Сирия. Той заяви, че и част от производството от Турция може да се е преместило в Сирия миналата година.
Хабиб Амар, медиен активист от Дамаск, заяви, че замесени в търговията с наркотици сирийски бойци купуват оръжия с парите, които печелят. Ройтерс не можа да получи независимо потвърждение, че печалбите от каптагон се използват за финансиране на която и да е от страните в конфликта.
Както сирийското правителство, така и бунтовническите групировки твърдят, че другата страна използва каптагон, за да издържа на продължителните сблъсъци без сън, докато клинични лекари казват, че обикновените сирийци все повече експериментират с хапчетата, които се продават за 5 до 20 долара.
Редовно конфискуване
Наркотикът е бил произведен на Запад през 60-те години с цел лечение на хиперактивност, нарколепсия и депресия. През 80-те вече е бил забранен в повечето страни поради силното пристрастяване към него и вече не се използва за лечение. Активната му съставка фенетилин се метаболизира от тялото, произвеждайки стимулантите амфетамин и теофилин.
Ливанският психиатър Рамзи Хадад казва, че наркотикът има типичните ефекти на стимулант. “Той предизвиква нещо като еуфория. Ставате приказлив, не спите, не ядете, енергични сте”, казва той.
Производството е евтино и просто, изискват се “само базови познания по химия и няколко везни”, добави той. Сирийските и ливанските власти редовно откриват домашни лаборатории, ...
Петър Александров ще участва вместо Красимир Балъков в сборния отбор на звездите на неофициалното зимно световно първенство за ветерани. Турнирът в края на януари се играе върху дебелия лед на замръзналото езеро в швейцарския курорт Ароза. Заради лични ангажименти Балъков отклони поканата и организаторите избрали за негов заместник Александро
Военният режим в Египет предприема тази седмица значителна стъпка към установяване на автокрация, по-репресивна от всяка друга, която страната познава от десетилетия. Гражданите са призовани да гласуват за новата конституция, която изключва армията, полицията и разузнавателните служби от гражданския контрол и позволява на тези служби да завеждат дела във военни съдилища срещу всеки, когото смятат за заплаха.
Генерал Абдел Фатах ас Сиси, който през юли оглави държавен преврат срещу избраното ислямистко правителство, намеква, че ще приеме гласуването като одобрение да стане следващия президент на Египет.Референдумът се произвежда в обстановка, която прави невъзможно честното гласуване. Активисти, които се опитват да агитират да се гласува с “не”, биват арестувани и давани под съд по обвинения в опит за промяна на “принципите” на конституцията. Демонстрациите са забранени, а полицията е убила 27 души и арестувала 703, опитали се да протестират през последните три петъка, сочат данни на правозащитната организация “Хюман райтс уоч”.
На прицел са взети не само ислямисти, а и подкрепящи демокрацията светски лидери. Четирима от най-известните водачи на революцията срещу предишната подкрепяна от армията автокрация през 2011 г., са в затвора по обвинения в участие в неразрешени демонстрации. Закриват се опозиционни медии, а трима журналисти от телевизия “Ал Джазира” в Кайро са затворени без обвинения.
Египтяните, които гласуват на референдума, ще направят това, без да знаят кога режимът ще произведе обещаваните от него президентски и парламентарни избори или кои ще са първи. Мишел Дън от Фонда за международен мир “Карнеги” изтъква, че те няма да знаят и правилата за определяне на избирателните райони, които в миналото са били използвани от армията за изключване на опозиционни партии, или дали следващият титуляр на изпълнителната власт ще запази правото си да назначава губернаторите на провинциите.
Огромното мнозинство от наблюдателите на вота ще бъдат от организации, които подкрепят гласуването с “да” на референдума; Националният демократически институт и Международният републикански институт, които наблюдаваха изборите в Египет през 2012 г., са изгонени от страната.
При тези обстоятелства би трябвало да е очевидно, че възхваляваната от генерал Сиси “пътна карта” за демокрация не е нищо повече от смокиново листо, прикриващо възстановяването на режима от преди 2011 г. в още по-злокачествена форма. Правителството на Обама обаче предприема хитри ходове с цел да поднови всички програми на САЩ за отпускане на помощи на Египет.
Разпоредба от подготвян за одобрение от Конгреса законопроект за разходите, включващ различни мерки, предвижда - по настояване на правителството - Египет да бъде изключен от закон, изискващ спиране на помощта в случай на военен преврат. Това би позволило да бъде възобновена годишната помощ от 1 милиард долара, ако правителството заяви, че Египет “е произвел конституционен референдум и подкрепя демократичния преход”. Още 500 милиона долара биха били отпуснати, ако бъде потвърдено, че са произведени парламентарни и президентски избори и че “правителството на Египет предприема стъпки за демократично управление и осъществяване на икономически реформи”.
Ако се действа честно, не може да се направят такива констатации. Няма и да е разумно: репресивните методи на армията не могат да стабилизират Египет, камо ли да решат тежките му икономически и социални проблеми.
Ако президентът Обама смята, че САЩ трябва да одобрят нова автокрация в Египет, той би трябвало да аргументира тази позиция. В противен случай неговото правителство трябва ...
Тяло на жена е извадено от морето във Варна под Аспаруховия мост, съобщихаот МВР Варна за Фокус. Тя видимо е на около 40 години. В 18.00 часа е получен сигналът за инцидента на телефон 112 от лица, които са станали свидетели на волните действия на жената - те са видели, как тя се е хвърлила от моста. Няма улики за престъпление. Веднага
САЩ и Русия обсъдиха налагането на примирие в Сирия и доставянето на хуманитарна помощ за обсадените райони под контрола на бунтовниците, докато гражданската война между бунтовническите групи се засилва. След срещата между американския държавен секретар Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров в Париж Кери каза: “Говорихме за възможността да се опитаме да насърчим обявяването на примирие. Може би локално примирие в Алепо”.
Лавров каза, че сирийският президент Башар ал Асад е склонен да допусне хуманитарна помощ в опустошени райони под контрола на бунтовниците като Източна Гута, важен анклав източно от Дамаск.Руснаците и американците дискутираха инициативата за мирната конференция “Женева-2″, която трябва да започне на 22 януари, и тяхното сътрудничество е положителен знак, че войната в Сирия може да бъде прекратена. Но все още има разногласия за това дали Иран трябва да участва в нея. Лавров каза, че трябва, но Кери заяви, че това може да стане само ако Техеран приеме, че целта на срещата е да накара Асад да се оттегли от властта в Сирия.
Това изглежда все по-малко вероятно, тъй като силите на Асад напредват край Алепо, а силно разделените бунтовници водят помежду си гражданска война, в която през последните години загинаха 700 души. През уикенда бойците от Ислямска държава в Ирак и Сирия (ИСИС)* предприеха успешна контраатака и си възвърнаха град Ракка по поречието на Горен Ефрат - единствената от 14-те провинциални столици, завземани от бунтовниците, - както и населените места Баб и Тел Абиад на границата с Турция. Местни активисти казват, че стотина противници, ленени от ИСИС, са били екзекутирани. “Около 70 трупа, повечето на хора, застреляни в главата, бяха събрани и изпратени в Националната болница в Ракка”, каза пред Ройтерс въоръжен бунтовник. “Много от екзекутираните са били ранени в боеве”, добави той. Сред убитите пленници са и бойци от Джабхад ан Нусра, свързана с Ал Каида бунтовническа групировка, и от сунитската джихадистка групировка “Ахрар аш Шам”.
Унищожителната междуособна война в силно раздробеното бунтовническото движение, което наброява до 1200 различни групи, допълнително ще го дискредитира в страната и чужбина. Основната причина, поради която САЩ започват да се съгласяват с Русия за слагане край на войната, е безпокойството, че свързани с Ал Каида и други джихадистки организации сега съставляват главната военна сила на бунтовниците. Големите бунтовнически организации се съюзяват през последните няколко месеца главно с цел да получат финансиране и оръжия от Саудитска Арабия и монархиите от Персийския залив. Саудитското ръководство казва, че иска да организира опозицията, която да се насочи към сваляне на Асад и ограничаване на ролята на Ал Каида.
Основна характеристика на войната в Сирия е противопоставянето между Иран и Саудитска Арабия, които подкрепят противникови страни, които се сражават там, а също в Йемен и Ливан. Русия, Иран и “Хизбула” бяха важни поддръжници на Асад, за когото САЩ, Саудитска Арабия и техните съюзници в края на 2011 г. и през 2012 г. мислеха, че лесно ще бъде свален.
Бунтовниците в нито един момент не бяха достатъчно силни, за да победят сами сирийската армия, но вярваха, че това ще бъде възможно с помощта на въздушни удари на САЩ и НАТО, както стана в Либия. Но надигането на ИСИС, “Джабхат ан Нусра” и други джихадистки групи все повече ужасяваше Запада заради възможността те да станат новата сила в Сирия след падането на Асад. Последните бойни успехи на ИСИС в сирийската ...
в. Политика
Сърбия е поляризирана между тези, които искат да се направи завой към Русия, и онези, които са за влизане в ЕС и НАТО, при което първите твърдят онова, от което другите получават уртикария - че руснаците са най-добрите ни приятели. На зачестилите остри дебати, които се организират в последно време в Сърбия за сръбско-руските отношения, това е един от аргументите на онези, които застъпват тезата, че Москва е най-добрият приятел на Белград и че Сърбия трябва да забрави за Запада и веднъж завинаги да се обърне на Изток.
Що се отнася до този въпрос, сръбската общественост е поляризирана. Когато Украйна неотдавна се отказа от евроинтеграцията, за което Русия имаше голяма роля, сръбските русофили веднага посочиха, че украинският пример трябва да се следва, докато сръбските “европейци” и “атлантици” веднага скочиха, предупреждавайки, че нищо не би било по-лошо за Белград от излизането от европейския път.
И двете страни са на едно мнение по едно нещо - че Сърбия е “в сандвич” между Европа и Русия и е невъзможно в бъдеще да седи и на двата стола - да се стреми към членство в ЕС, а в международните форуми и организации да бъде в съгласие с Русия. При това русофилите твърдят, че Русия е най-добрият приятел на Сърбия, което най-яростните привърженици на сръбското влизане в ЕС и НАТО оспорват.
А дали Русия е най-близкият приятел на Сърбия? И дали за тях сме толкова важни, както понякога си мислим? И дали наистина сме пред избор - или Русия, или ЕС и НАТО?
Д-р Драган Петрович, специалист за Русия от белградския Институт за международна политика и икономика, смята, че между Сърбия и Русия никога не може да има конфликт, тъй като двете страни са близки в религиозно, езиково и цивилизационно отношение.
Руският народ изпитва симпатии към нас, а руската държава се отнася прагматично и ясно казва, че в неин интерес е Сърбия, Черна гора и Репубика Сръбска да не влизат в НАТО.
Смятам обаче, че Русия не би приела с въодушевление дори сръбското влизане в ЕС, макар че естествено ще уважи желанието на мнозинството от гражданите, обяснява Петрович. От всички велики сили Русия е най-благосклонна към Сърбия, добавя той.
За или против Русия е дилема, която бе актуализирана и заради “Южен поток”, за който ЕС сега казва, че не съответства на европейските закони и заради който е възможно Сърбия отново да се окаже между два огъня. Петрович казва, че този проект е от изключителна важност за Сърбия, тъй като ни гарантира постоянен приток на енергоносители, както и средства от такси. При това се засилва руското влияние в региона, което е важно за Сърбия заради Република Сръбска и Косово. Докато едни смятат, че Москва е наградила Белград, когато е решила, че газопроводът ще преминава през Сърбия, други обясняват, че сръбската държава е платила скъпо за “Южен поток”, между другото и като е продала компанията “Нафтена индустрия Сърбия” на руснаците на по-ниска цена.
Йелена Милич, директорка на Центъра за евроатлантически проучвания, отхвърля тезата, че руснаците са пуснали “Южен поток” през сръбска територия заради приятелството със Сърбия. Русия съзнателно включи Сърбия, за да избегне Румъния, т.е. на нея й трябваше “Южен поток” да не преминава само през страни от ЕС, тъй като в този случай може да се позовава на международни споразумения, които не са съгласувани с ЕС, смята Милич. Според нея има и други аргументи за ...
Асошиейтед прес
Великолепният иконостас в тази селска църква се издига на колони от тъмночервени, сини и златни листа до кръст, обграден със змейове. Близо до върха, нишите за иконите зеят празни, като счупени прозорци.
Две дузини икони бяха откраднати през април - явни жертви на схема за кражби на предмети на изкуството, грижеща се за нарастващия межудународен апетит за православни религиозни картини, пазар на стойност десетки милиони долари.
Арсе Глигоровски, иконом на църквата от 19 век “Свети Георги”, високо в македонския масив, казва, че всеки път, когато погледне осквернения иконостас, се чувства сякаш “крадците са извадили и отнесли нашите души”.
Сред тридесетте икони, откраднати от църквата в Лазарополе, има 23 икони от Дичо Зограф, иконописец от 19 век, един от най-известните художници на нацията. Творбите на Зограф може да бъдат продадени за десетки хиляди долари на черния пазар.
През последното десетилетие в тази малка балканска страна от 2,1 милиона души, бяха откраднати над 10 хиляди религиозни артефакти от нейните църкви, сред които ценни икони, нарисувани в стилизирана византийска традиция. Нито една от творбите не бе върната. Крадци са отнесли цели части от иконостаси, олтари, кръстове, лампи, библии.
Пълните с ценни произведени на изкуството селски религиозни обекти в Македония, повечето датиращи от 15-19 век, са смятани за пазители на културната и религиозна идентичност на предимно православната християнска страна. Отделът за културно наследство казва, че около 201църкви и манастири са регистрирани като национално богатство. Според груби оценки около една трета от тях са слабо охранявани.
Повечето от църквите, които са били обект на нападение, са в отдалечени села, които са изоставяни по време на зимата, казва Милчо Георгиевски, уредник на галерията за икони в югозападния град Охрид.
Няма аларми и всеки може да отвори вратата с обикновен ритник. Това са идеални условия за крадците, казва той.
Обирджиите се фокусират предимно върху църквите в западната част на страната, която граничи с Албания и е доминирана от етнически албанци, които са около една трета от населението на Македония.
Едно от простите обяснения е, че православните обекти не означават много за предимно мюсюлманското албанско малцинство. Властите вярват, че много от кражбите са организирани от Албания, използвайки организирана мрежа съучастници в малцинствените региони.
Албания е може би само център за събиране на откраднатите икони, казва Георгиевски. Има спекулации, че повечето икони се продават на незоконни търгове в Западна Европа и свършват в частни колекции, включително в тези на руски магнати.
Сашо Цветковски, директор на музея “Доктор Ниола Незлобински” в Струга, казва, че над 500 безценни икони са били откраднати от църкви в западната част на страната през последното десетилетие. В Македония има около 23 000 регистрирани икони.
Трудно е да се определи стойността на това национално богатство, което има изключителна историческа, културна и религиозна стойност за Македония, казва Цветковски.
През октомври полицията в албанската столица Тирана залови 1 077 откраднати икони, фрески и други предмети на религиозно и нерелигиозно изкуство, датиращи от 15 век до средата на 20 век, включително предмети от Македония.
Цветковски и още един друг македонски експерт посетиха Тирана през декември, за да инспектират конфискуваните творби и идентифицираха 21 откраднати икони, връщането на които Македония официално трябва да поиска от Албания.
Георгиевски заяви, че не може да сложи цена на иконите. Но за да даде идея за тяхната стойност, той обясни, че петте най-ценени икони в Македония са застраховани за 50 милиона долара, когато пътуваха за изложба в Ню ...
Комисията за защита на конкуренцията се е самосезирала заради съмнения за картелно споразумение сред фирмите изкупвачи на тютюн. Очаква се в следващите 24 часа премиерът Пламен Орешарски да се срещне с представители на компаниите.
2004 - 2018 Gramophon.com